Ампутації, відмороження та вибухові травми: у Вінниці відкрили виставку з історіями хвороб поранених військових

Ампутації, відмороження та вибухові травми: у Вінниці відкрили виставку з історіями хвороб поранених військових

Документальну виставку під назвою "Календар пам'ятних дат на 2022 рік" відкрив у Музеї мужніх вінницький фотохудожник Вадим Козловський.

Замість світлин — виписки з історій хвороб поранених у зоні бойових дій військовослужбовців. На стендах — дати та діагнози.

"Я побачив на якійсь з розкладок традиційні календарі з котиками, собачками, дівчатами. І одразу виникла ідея календарну сітку формально прив'язати до тих фотографій, які у мене з'явилися. Це репродукція: перефотографовані титульні листи з архівних історій хвороби з діагнозів. Перша стрічка клінічних діагнозів — винесена у календарну сітку. Все деперсоніфіковано, це просто абстрактні люди. Записи живих людей, які віддали за Батьківщину свої кінцівки", — розповів Вадим Козловський.

Виписки з історій хвороб та діагнози поранених оборонців автор знайшов в архіві однієї з лікарень.

"Це специфічний заклад, який займається ортопедичними проблемами. Тому тут поранені з ампутаціями. І, як би це цинічно не звучало, ці безіменні герої виставки — щасливчики. Їм пощастило, бо є захисники, на яких історії хвороб уже не заводять", — каже Вадим Козловський.

Календар пам'ятних дат на 2022 рік
Фото: Суспільне Вінниця

"Календар" починається з січня. До 24 лютого 2022 року — записи у ньому поодинокі. Після ж повномасштабного вторгнення Росії — чи не щодня мінно-вибухові травми, відмороження, вогнепальні поранення.

"Я звернула увагу на велику кількість медичних термінів, які для мене є незрозумілими, але я усвідомлюю, що це стосується людських кінцівок. Те, що для мене незнайомий термін — комусь вартує частини свого тіла... Ця виставка нам нагадує про те, що ми, як суспільство, маємо адаптовуватися і сприймати військових, а не вони мають адаптовуватися до нашого такого набагато веселішого буття, аніж у них на фронті", — вважає місцева жителька Тетяна Грабчук.

"Виставка незвичайна. Зазвичай заходиш і бачиш якісь картинки, а тут дрібним шрифтом все написано, треба вчитуватися. Доволі сумна, читаєш і розумієш — у людини ампутація чи якийсь синдром, травма від міни. Маємо такі реалії", — каже місцева жителька Анна Ковальчук.

Календар пам'ятних дат на 2022 рік
Фото: Суспільне Вінниця

На 12 стендах, розповідає дружина фотохудожника Ірина Береза, чоловік вмістив близько 200 історій хвороб оборонців, чиї життя війна назавжди змінила.

ама ідея мене трішки спершу шокувала. А згодом я зрозуміла — він мусить це робити. Зазвичай виставка — це свято, натхнення, захоплення. А тут такі страшні речі, які мають людей привести до тями, спустити на землю і показати, яка ціна за цю землю зараз. Кожна дата, діагноз — людина змінилася назавжди...", — каже Ірина Береза.

Виставка Вадима Козловського діє у Музеї мужніх, на базі вінницького краєзнавчого музею. Серед експонатів тут — зброя, через яку оборонці й отримують поранення.

"Зазвичай, коли мова йде про якусь фотовиставку, всі очікують якогось зображення, коли є миттєва реакція — подобається чи ні. Ця виставка змушує кожного відвідувача мислити над тим, що відбувається у нашій країні, війна не десь за сотні км, вона торкається кожної сім'ї", — говорить співробітниця Музею мужніх — Тетяна Войнаровська.

За словами Тетяни Войнаровської триватиме виставка вінницького фотохудожника Вадима Козловського протягом трьох місяців. Вхід безкоштовний.

На початок