Українські залізничники долучаться до відбудови залізничної дільниці у Молдові. Меморандум про співпрацю 31 травня у Вінниці підписали голова правління АТ "Укрзалізниця" Євген Лященко та директор ДП "Залізниця Молдови" Олег Тофілат.
"Зараз ми розуміємо, що нам потрібно змінювати стратегічний підхід і вже реалізовувати сумісний проєкт, тому що досить велика складова лежить на території наших партнерів. І якщо ми хочемо дійсно збільшити експортні потужності, це є стратегічно і для України", – каже Євген Лященко.
Проєкт відбудови залізничної дільниці Валчінет — Окніца — Бєльци — Унгень — Кишинів — Каїнари розробили залізничники Молдови в рамках ініціативи "Шляхи солідарності". Підтримується він Європейською комісією та передбачає розвиток альтернативних логістичних шляхів, зокрема, й для експорту аграрної продукції України.
Загальна довжина коридору — приблизно 427 км. Оновити до кінця 2024 планують 140 км колій. Фінансуватимуть роботи міжнародні організації. Попередньо, сума складає 100 мільйонів євро, розповів директор ДП “Залізниця Молдови” Олег Тофілат.
"Логіка проєкту полягає в тому, що ми, молдовська залізнична дорога, придбаємо матеріали за гроші міжнародних фінансових організацій. А окремим договором ми домовляємося з “Укрзалізницею” про проведення робіт і окремим договором — про розробку проєктної документації. Це для того, аби встигнути у максимально короткі терміни. Тому що, якщо йти за традиційним методом техніки економічного обґрунтування проєктної документації загального тендеру, то це б зайняло не менше, аніж 7 років", – каже Олег Тофілат.
За його словами, ремонт залізничної дільниці важливий для обох країн.
"Для нас усіх важливо, аби транзитні коридори були якомога швидше у хорошій якості. Це впевнений крок у наше спільне майбутнє, оскільки й Україна, і Молдова є членами-кандидатами в ЄС, і в майбутньому у нас може бути єдиний дорожній ринок як між Україною та Молдовою, так і з іншими європейськими країнами. Тому, чим кращою є інфраструктура і сполучення, тим більш конкурентно спроможними стають економіки наших країн: дешевше та швидше перевозити вантажі, і ми більше місця займемо разом у світовій економіці", – розповідає Олег Тофілат.
За словами очільника Вінницької ОВА Сергія Борзова, капітальний ремонт залізничної дільниці у Молдові позитивно відіграється, зокрема, й на економіці області.
“Це є можливість розвитку для наших товарних агровиробників, адже Вінниччина — це аграрний регіон. І на сьогодні є проблема з реалізацією нашої сільськогосподарської продукції. Це допоможе нам вийти на відповідні порти, щоб наше зерно і вся продукція могла поступати до тих країн, які цього потребують”, – каже Сергій Борзов.
За його словами, "зерновий коридор" може обслуговувати тільки великі аграрні компанії. На Вінниччині ж дуже багато аграріїв середнього рівня, які мають господарство і не мають можливості робити такі замовлення.