Провів за ґратами 16,5 років: Вінницький апеляційний суд звільнив довічно ув'язненого Володимира Панасенка

Провів за ґратами 16,5 років: Вінницький апеляційний суд звільнив довічно ув'язненого Володимира Панасенка

Провів за ґратами 16,5 років: Вінницький апеляційний суд звільнив довічно ув'язненого Володимира Панасенка
. Володимир Панасенко провів у в'язниці 16,5 років. Фото: zmina.info/Суспільне

У зв'язку з хворобою Вінницький апеляційний суд звільнив від довічного позбавлення волі та подальшого відбування покарання львів'янина Володимира Панасенка. Він перебував у в'язниці 16 з половиною років. Про це Суспільному повідомила адвокатка, дочка Володимира — Тетяна Панасенко.

За її словами, батько має важку хворобу. Яку саме — не розголошує. Своєї вини за злочин чоловік за цей час не визнав і, якщо дозволить здоров'я, боротиметься далі.

За ґратами Володимир Панасенко опинився у 2006 році. 27 листопада його затримали й звинуватили у тому, що він є замовником замаху на життя свого ділового партнера — директора львівського ринку "Шувар" Романа Федишина. Його автомобіль було підірвано. Сам Федишин у цей час був на відстані та отримав легкі тілесні ушкодження. Втім, внаслідок вибуху загинула випадкова перехожа – 14-річна школярка. 2008 року Апеляційний суд Львівської області та 2009-го Верховний Суд України засудили Панасенка до довічного позбавлення волі.

Аби довести, що батько не скоював того, у чому його звинуватили, дочка Володимира Тетяна Панасенко здобула фах юриста.

"Немає такої інституції в Україні, до якої ми не зверталися. Це були усі генеральні прокурори. В мене в дома ящики цих звернень. Стандартні відписки. Перша, хто відгукнулася на наше звернення про допомогу — це Уповноважена ВРУ з прав людини Ніна Карпачова. Вона дійшла висновку, що докази вини Володимира Панасенка відсутні. Вона неодноразово виступала з трибуни ВРУ, наголошувала на порушеннях прав людини, які були у справі, але, на жаль, в Україні не має правової процедури, за якою можна переглянути остаточне судове рішення. Також велика подяка чинному уповноваженому ВРУ з прав людини Дмитру Лубінцю, який відгукнувся.", – говорить Тетяна Панасенко.

Провів за ґратами 16,5 років: Вінницький апеляційний суд звільнив від довічного ув'язнення Володимира Панасенка
Фото: Тетяна Панасенко

"Всі шістнадцять з половиною років не визнавав своєї провини і не визнаю"

У 2021 році до Вінницького міського суду Тетяна подала клопотання про звільнення Володимира Панасенка від подальшого відбування покарання у зв'язку з хворобою. 2022-го — суд клопотання відхилив. Подали скаргу до апеляційного. 23 травня 2023 року — рішення схвалили.

"Я всі шістнадцять з половиною років не визнавав своєї провини і не визнаю. Я боровся за своє життя і свободу з першого дня затримання. Я дуже дякую своїй сім'ї, яка всі ці роки на мене чекала, наповнювали життям. Давали мені віру, що у світі більше порядних людей. Так само хочу подякувати Вінницькому апеляційному суду. Там є судді, які керуються верховенством права і законом", — говорить Володимир Панасенко.

За словами Тетяни Панасенко, 23 травня суд поновив порушені права Володимира Панасенка, основне з яких — право на життя. Стан здоров'я чоловіка погіршився.

"Я не можу розголошувати, це медичні дані. Його хвороба входить до переліку хвороб, які дають підстави для звільнення — це захворювання органів дихання з легеневою недостатністю третьої стадії. Судово-медичні експерти наголосили на тому, що, перебуваючи у місцях неволі, його стан буде погіршуватися і становить загрозу для життя. Своїм рішення апеляційний суд повернув мені віру в українське правосуддя. Таким кожним судовим рішення буде повертатися довіра громадян до нашого правосуддя. Справедливість можна знайти в Україні. Їхати у Францію чи Страсбург не потрібно", — каже Тетяна.

Провів за ґратами 16,5 років: Вінницький апеляційний суд звільнив довічно ув'язненого Володимира Панасенка
Фото Тетяни Панасенко

Окрім доньки, чоловіка зустрічала з в'язниці дружина Лариса, а також адвокат першої інстанції Олександр Сарафанюк. Він відстоював права Панасенка у суді, а з початком повномасштабної війни став на захист Батьківщини. Каже, що справа Панасенка унікальна і така у його практиці поки одна.

"Іноді 15 років потрібно пропрацювати в адвокатській діяльності, щоб досягти такого результату. Це дуже складно. Ми билися за життя. Ми билися проти системи. Така справа складна, одна і вона унікальна. Не дарма Шевченко писав: "Борітеся поборете". Вони довго стукали. А я радий, що брав участь у цьому", — говорить Олександр Сарафанюк.

"Тато на волі — і це головне", — каже Тетяна Панасенко. Боротимуться за справедливість далі, зокрема, щоб з його імені зняли обвинувачення у злочині, якого він не скоював, але відсидів, розповідає Тетяна. Але, за умови, що це дозволить здоров'я батька.

мене вкрали пів життя і майбутнього моєї сім'ї. Перебуваючи на волі, все б склалося інакше. Зараз у мене мета— підтримати здоров'я і спробувати жити далі. Якщо мені здоров'я дасть змогу, буду боротися сам, а як ні у мене є, кому це продовжити", — каже Володимир Панасенко.

За роки ув'язнення у Володимира Панасенка померла мама, одружився син, народився онук, з яким він навіть ще не бачився.

На початок