135 голосів набрала петиція про перейменування у Вінниці четвертого ліцею, який носить імʼя Дмитра Менделєєва. Ініціативу на сайті міськради 4 травня опублікував вінничанин Роман Костишин. Попри те, що збір підписів на підтримку петиції триває, у мерії розпочалося обговорення можливості зняття назви або перейменування навчального закладу.
Автор петиції, Роман Костишин, навчався у цій школі, тому, каже, його обурює, що заклад досі названо на честь російського вченого. Вінничанин пропонує перейменувати заклад на честь українського хіміка Івана Горбачевського.
Директорка ліцею Ольга Важова каже: торік восени батьки зверталися з пропозицією забрати з назви прізвище російського науковця. Але вирішили це питання відтермінувати, бо у листопаді замовили у Києві друк документів про освіту для випускників.
"У цьому році наш заклад буде мати 122 випускники 4-тих класів, 138 здобувачів освіти 9-тих класів, випускниками 11 класів будуть 104 дитини", — каже Ольга Важова.
Важова розповідає, що 16 травня у ліцеї провели збори трудового колективу, на якому прийняли рішення забрати з назви закладу прізвище Менделєєва.
За словами очільниці міського департаменту освіти Оксани Яценко, на початку місяця надійшло два звернення від містян щодо назви ліцею.
"Є, по-перше, протокол засідання ради з історії, культурної спадщини і топоніміки. Є звернення громадян, які, власне, розглядали на засіданні ради. Це Петрука, яке надійшло 3 травня на міську раду. І петиція на офіційному сайті Костишина", — каже Оксана Яценко.
На засіданні ради з питань історії, культурної спадщини і топоніміки 15 травня прийняли рішення подати звернення на серпневу сесію мерії про зняття імені Менделєєва, бо друк документів про освіту для випускників девʼятих та 11-тих класів замовили ще торік у листопаді.
"Перейменування закладу тягне за собою досить тривалий процес. Це насамперед заміна всіх документів юридичних: статуту, печатки — і все решта. І потягне за собою і заміну документів про освіту. А зрозуміло, що дітям не можна зараз забирати можливостей, щоб вони мали змогу вступити до тих вишів, в які вони планують.
Також на базі 4-ї школи завжди у липні працює Міністерський освітній центр, який називається "Україна. Донбас. Крим-Україна". У липні на базі 4-ї школи також проходять іспити для дітей-переселенців. Вони отримують документи також з назвою школи", — каже Яценко.
Для України та й Вінниці, зокрема, постать Менделєєва чужа, каже начальник Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної памʼяті Богдан Галайко, хоча він як вчений зробив внесок у розвиток науки. Проте входив до організації "Чорна сотня".
"Була найбільш шовіністично налаштована щодо різних нацменшин. Їхнє гасло було "Бєй жидов — спасай Расію", тобто це ті люди, які причетні до погромів єврейського населення як на теренах України, так і на теренах Російської імперії", — розповідає Богдан Галайко.
Залишити заклад без назви або ж присвоїти йому імʼя українського вченого будуть вирішувати під час громадського обговорення, каже Галайко, бо є три пропозиції, на честь кого назвати можна назвати ліцей
"Це і на честь Івана Горбачевського — хіміка, біолога, ректора Українського вільного університету. Так само йде мова про Степанця — відомого мецената, благодійника, українця за походженням, який навчався у цьому навчальному закладі", — каже Галайко.
Роман Костишин каже: своєю петицією не закликав миттєво змінювати назву, бо розуміє, що це тривалий процес. Але вражений тим, що за два роки повномасштабного вторгнення це питання так і не підіймалося.
"Тут ситуація з двох сторін. З позитивної — думка громадськості у Вінниці ще щось вирішує. З іншої сторони —дійсно прикро, що поки не даси копняка, поки тему не підіймеш, ніщо з місця не рухається".