У Вінниці 8 травня вшанували пам’ять загиблих у роки Другої світової війни. Військові, містяни та представники влади зібралися біля Меморіалу Борців із нацизмом, що по вулиці Київській.
Під час мітингу-реквієму присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих захисників та поклали квіти до Меморіалу. За словами речниці поліції області Заріни Маєвської, у заході взяли участь понад 150 вінничан.
Протягом багатьох років вінничани покладали квіти до Меморіалу Слави, навіть не замислюючись, хто там похований, окрім солдатів Другої світової, – каже вінницький історик Олександр Федоришен.
За його словами, Меморіал Слави – це пам’ятник, який мав на меті легалізувати більшовицьку окупацію міста.
На території ж Меморіалу Борців із нацизмом поховано понад 4 тисячі військовослужбовців Червоної армії, які загинули у роки Другої світової війни, Переважно, це мобілізовані українці Правобережжя, каже Федоришен. У четвер, 4 травня, сюди ж перепоховали останки партизанів та солдатів, рештки яких ексгумували з площі Європейської.
"З 106 останків, які ми беремо за 100%, 26% пов’язані з Другою світовою лише. І то – тільки завдяки необлікованій братській могилі, де знайшли прах 21 червоноармійця", – каже Олександр Федоришен.
Квіти до Меморіалу Борців із нацизмом приніс і вінничанин Валерій Козях. Суспільному розповів, що він дитина війна. Прийшов віддати шану загиблим солдатам. Каже, попередні роки квіти приносив до Меморіалу Слави, що на площі Європейській.
"Не думав і не гадав, що мені доведеться переживати сучасну, геноцидну війну. Історія є історія, ми повинні з історії витягувати найголовніше і навчатись", – каже Валерій Козях.
Що відомо
- 8 травня 1945-го Німеччині оголосили про капітуляцію у Другій Світовій. Офіційно цей день в Україні відзначають, починаючи з 2015-го. Генасамблея ж ООН назвала 8 травня Днем памʼяті та примирення ще 19 років тому. Символом цього дня став червоний мак.
- 176 тисяч жителів Вінниччини загинули під час Другої світової війни. 19 сіл були повністю знищені, 168 – зруйновані. Близько 200 тисяч вінничан були розстріляні нацистами. У 18 таборах, розташованих в області, було вбито 46 тисяч військовополонених. На примусові роботи до Західної Європи вивезли понад 61 тисячу мешканців Вінниччини, йдеться на сайті облради.