Найбільша популяція зубра європейського мешкає у лісах Вінниччини. Це підтвердив цьогорічний облік: нарахували 117 тварин, розповів Суспільному головний лісничий філії “Вінницьке лісове господарство державного підприємства “Ліси України” Євгеній Ільченко.
Зубрів на Вінниччині більше, аніж на Волині, звідки в сімдесятих роках минулого століття завезли чотири самиці та двох самців на Поділля. Узимку тварин підгодовують, влітку підвозять воду, а ще їх охороняють від браконьєрів. Все це в комплексі приносить свої результати, каже Євгеній Ільченко.
На Вінниччині зубри мешкають на площі 12 тисяч гектарів лісових угідь. Це майже вдвічі перевищує норму, каже головний мисливствознавець філії “Вінницьке лісове господарство” Володимир Ткач. За стандартами їх має бути не більше чотирьох тварин на тисячу гектарів. Тобто мало б бути 48, а є 117.
За останніх 15 років реалізували 30 тварин в інші господарства. Утому числі й на Волинь у Цуманське господарство, звідки привезли їх на Вінниччину. Тепер, каже мисливствознавець, для оновлення крові потрібно завозити зубрів. Але проблема в тому, що у більшості господарств зубри з Вінниччини. Наразі такий обмін можливий лише з лісовим господарством Сумщини, але через воєнний стан — це заборонено.
Під час останнього підрахунку 2022 року лісівники Вінниччини виявили приплід — 9 телят. Тепер тварини поділилися на три стада. Є ще два. Здебільшого це вже старші тварини, які не встигають за основним стадом. У ньому— матріархат, а ще особливо тепле ставлення до дитинчат.
Спіймати і зафіксувати на відео тварин вкрай важко. Для цього потрібен час, каже фотохудожник Антон Кащєєв, який вже майже 40 років фіксує на фото лісових мешканців. Це його світлина.
“Тут головне момент. Щоб було тихо і спокійно. Практично весь час їх пасемо. Беру участь в рейдах по охороні зубрів. Ми їх весь час пасемо,” — каже Антон Кащєєв.
Читайте також
- Просторий та з будиночком: у вінницькому зоопарку у новий вольєр переселили рисей
- Переселенці з Києва розвивають зелений туризм на Вінниччині