"Війна для нього почалася до Революції Гідності", – спогади про захисника з Вінниччини

"Війна для нього почалася до Революції Гідності", – спогади про захисника з Вінниччини

"Війна для нього почалася до Революції Гідності", – спогади про захисника з Вінниччини
. Костянтин Васюк, учасник Революції Гідності. Фото: Юлія Васюк

21 листопада в Україні відзначають день Гідності та Свободи на честь початку Революції Гідності. Суспільне підготувало розповідь в пам'ять про учасника двох революцій та військового Костянтина Васюка – людину, яка любила Україну та віддала за її свободу життя.

Костянтин Васюк жив та працював у місті Калинівка, що на Вінниччині. Був учасником Помаранчевої революції та Революції Гідності. З 2008 року очолював міський осередок всеукраїнського об’єднання "Свобода".

Для батька революція почалась задовго до листопада 2013 року. Ще до Помаранчевої революції він казав, що ми з росіянами різні і наша війна триває століттями," —розповідає син чоловіка Костянтин.

андрій
Фото: Юлія Васюк

21 листопада 2013 року Костянтин Васюк разом із побратимами вирушив до Києва на акцію протесту. В той день на Майдані Незалежності у столиці зібралися тисячі людей через незгоду із рішенням тодішнього президента України Віктора Януковича, який не підписав асоціацію із ЄС. Силовики побили мітингувальників, що дало поштовх масовим протестам по всій Україні.

андрій
Фото: Юлія Васюк

Костянтин Васюк брав участь в організації проєвропейських мітингів у Калинівці. У листопаді 2013 року разом із групою однодумців він вивісив прапор Європейського Союзу над будівлею Калинівської РДА.

21 січня 2014 року тисячі вінничан зібралися на протест під стінами Вінницької ОДА через незгоду із діями місцевої влади. 25 січня мітингувальники розпочали штурм адміністрації та увірвалися до приміщення. Костянтина Васюка обрали комендантом.

"Проривались туди, всередину. Силовики кидали по нас світло-шумові гранати. Я трохи цього остерігався, а Костя взагалі був безстрашним. Він був першим, йшов напролом. В нього влучили гранатою, порвали куртку, але це його не зупиняло. Костя змалечку був таким, не сприймав несправедливість", — згадує брат Костянтина Сергій Васюк.

андрій
Фото: Калинівка.City

Дружина Костянтина Юлія Васюк розповіла Суспільному: чоловік високо цінував своє товариство та намагався бути із ними.

"На початку лютого Костя на кілька днів приїхав додому з Києва. Мені було скоро народжувати, а я сама була вдома разом із молодшою донечкою. Костя побув пару днів і вже хотів вирушати назад на Майдан, переймався, що там його хлопці і їм потрібна допомога. Я попросила його залишитись, і в той же вечір у мене почались пологи, а 11 лютого у нас з Костею народилася донька", — каже Юлія Васюк.

андрій
Фото: Юлія Васюк

За десять днів після народження донечки, 21 лютого, Костянтин вже кидав "зашморг" на шию пам’ятнику Леніна у Калинівці. У тому ж 2014 році Костянтина Васюка обрали головою Калинівської РДА. На посаді керівника району він пробув понад 7 місяців.

"Він не хотів іти до влади, проте прекрасно розумів – він несе відповідальність за те, що він робив і має продовжувати відповідати за свої вчинки", — каже Сергій Васюк.

Після складання повноважень у 2015 році Костянтин мобілізувався до війська, вирушив на фронт у складі 308 окремого інженерно-технічного батальйону.

андрій
Фото: Юлія Васюк

Син Костянтина – Костянтин Васюк-молодший – тоді навчався у Ягеллонському університеті у Кракові. Він взяв академічну відпустку та вирушив добровольцем на фронт у складі штурмової роти "Карпатська Січ", тоді – 93-ої окремої механізованої бригади.

"Батько мав військову освіту, на фронт прийшов зі званням старшого лейтенанта. Був заступником командира роти. За два місяці дослужився до заступника командира батальйону. Їх підрозділ будував опорні пункти, бліндажі, траншеї, укріплення. Наші позиції знаходились відносно недалеко, тому тато періодично до мене приїжджав", – каже син Костянтина.

андрій
Фото: Юлія Васюк

У 2016 році Костянтин Васюк демобілізувався із війська, почав займатися волонтерством. Його син вимушено залишив службу влітку цього ж року – куля пройшла навиліт в трьох сантиметрах від серця.

За бойові заслуги у зоні проведення АТО, Костянтина Васюка-старшого нагородили відзнакою Міністерства оборони України "Знак пошани", у 2017 році – обласною відзнакою "За заслуги перед Вінниччиною".

Після початку повномасштабного вторгнення Костянтин знову взяв до рук зброю.

24 лютого батько з товаришем прийшли до військкомату у Калинівці. Черга була величезна, сказали чекати, але сидіти вдома він не міг. Поїхав у Вінницю, там також не було місця. Батько скористався зв’язками, й пішов воювати у складі 95-ої окремої бригади”, – розповідає Костянтин Васюк-молодший.

андрій
Фото: Юлія Васюк

У лютому та березні чоловік брав участь у боях на Київщині. Зокрема у складі 95-ої бригади, Костянтин виконував бойові завдання неподалік Макарова, там отримав контузію, продовжив нести службу без госпіталізації.

Костя завжди намагався дати про себе знати. Побратими розповідали, що у Макарові він вилазив на пошкоджену вишку, щоб зателефонувати до нас на хвилину і сказати, що з ним усе добре", – каже дружина Костянтина Юлія Васюк.

андрій
Фото: Юлія Васюк

Службу у війську Костянтин продовжив у складі 46 десантно-штурмової бригади. З червня його підрозділ виконував завдання на Херсонщині.

андрій
Фото: Юлія Васюк

23 серпня, у День державного прапора, Костянтин Васюк загинув під час танкового обстрілу.

андрій
Фото: Юлія Васюк

Поховали чоловіка 30 серпня у Калинівці.

Читайте також

  • Виготовив власноруч: вінничанин передав бійцям понад 300 ножів
  • "Ми воюємо за свободу". Військовослужбовець з Вінниччини про бойові завдання, поранення та реабілітацію
На початок