Робота над фільмом "Хто і чому похований на Меморіалі Слави", де розповідається про локацію на площі Європейській, тривала три тижні. Це перше повноцінне дослідження історії меморіалу. Про це Суспільному розповіли у "Музеї Вінниці".
У 23-хвилинному відео історики показали, чому радянська влада створила масове поховання у середмісті Вінниці та кому несли квіти вінничани насправді. Адже комуністи заклали меморіал задля пропаганди своєї влади. І лише згодом йому надали значення місця вшанування загиблих у Другій світовій.
"Ми бачимо, хто тут є. Дивіться, ось є ці люди. Що вони робили? Ось це. Чому вони тут лежать? Тому що. Я думаю, що це повністю розкриття картинки, це і є можливість забезпечити неупередженість і відповідальність",— говорить заступник директора "Музею Вінниці" Сергій Гула.

Історики говорять про важливість дискусії між владою, містянами та істориками. Щоб вирішити, наскільки доцільним є таке поховання поряд із площею, де відбуваються міські свята та фестивалі.
"Про цю доречність мають висловитися й самі вінничани, тому що це їм співіснувати в цьому просторі. Це їм, водячи своїх дітей повз ці могили, розповідати, чому вони тут, а не в іншому місці. Не просто могила, а хто там лежить. Тому якщо їм добре, що ті, хто нищив українську державність, якщо їм добре носити квіти до тих, хто вбивав їхніх прадідів, то це відкрите питання", — говорить Сергій Гула.

Читайте також: Обоє оборонці, обоє пішли захищати Батьківщину добровольцями. Історія розвідниці та кіборга з Вінниччини
Історики досліджували архівні документи, спілкувалися зі співробітниками Краєзнавчого музею та працівниками бібліотеки імені Тімірязєва.
"Там є ті джерела, преса, які відображали і фіксували події фактично від самого початку заснування цього місця. Як поховання так званих жертв контрреволюції. Тих, хто встановлював більшовицьку владу", — каже Сергій Гула.

Спершу на площі Європейській була межа Вінниці, потім мали облаштувати ринкову площу з магістратом.
"Пізніше тут, за ініціативи родини Грохольських, зʼявляється міський сад, де є квітники, альтанка, де люди могли би прогулюватися. У момент 1920 року цю активність намагаються перетворити на свою користь", — розповідає історик Євген Совінський.
Із приходом більшовиків тут починають ховати червоноармійців, таким чином забравши громадський простір у містян.
"Людям, які туди приходять відпочити, нав'язується і починається вбиватися певний код тих героїв, яких на той момент визначили", — каже Євген Совінський.

Завдяки архівним даним стало відомо що, на Меморіалі Слави поховані 57 китайських найманців, які воювали у лавах Червоної Армії.
"Це загальновідомий факт, що вони служили в Червоній Армії. З різних причин. Вони служили, до речі, й в інших арміях. В тому числі в армії УНР", — говорить директор КП "Музей Вінниці" Олександр Федоришен.

Працюючи над фільмом, історики також зібрали інформацію про похованих в індивідуальних могилах. Який стосунок вони мали до Вінниці та чим заслужили спочивати у центрі міста, каже заступник директора "Музею Вінниці" Сергій Гула.
Фільм протитрують кількома мовами.

Що відомо:
- В музеї історії Вінниці оприлюднили відео, в якому розповіли про Меморіал Слави, розташований на Європейській площі у Вінниці. Історики розповіли історію цього місця, хто і чому там похований та що означало це місце для різних поколінь вінничан.
- У ніч на 5 травня центральний пам'ятник Меморіалу Слави, що у Вінниці на площі Європейській, демонтували. А саме прибрали чотириметрових будьонівця, червоногвардійця та червоноармійця.
Читайте також: "Все буде Україна": у Вінниці створюють 35-метровий малюнок з українським орнаментом