"Ми — митна зона. Усі вантажі Росії заарештовані", — міський голова Могилів-Подільського

"Ми — митна зона. Усі вантажі Росії заарештовані", — міський голова Могилів-Подільського

"Ми — митна зона. Усі вантажі Росії заарештовані", — міський голова Могилів-Подільського
.

Могилів-Подільський — місто на кордоні з Молдовою. У ньому знаходиться декілька пунктів пропуску і таможня. До початку нападу Росії на Україну через Могилів-Подільський проходило багато вантажів, в тому числі російських і білоруських. Що зараз відбувається в місті, яка доля вантажів країн-агресорів, скільки гуманітарної допомоги і від кого тепер йде через Могилів-Подільський та чи є загроза з Придністров’я — Суспільному розповів міський голова Геннадій Глухманюк.

У якій ситуації нині опинився Могилів-Подільський?

— Як і вся наша країна — у військовому стані, і ми до цього добре організувалися. Ми маємо і військовослужбовців, і роту охорони, яка має охороняти Могилів-Подільську громаду. Ми повністю забезпечуємо логістичну доставку прикордонним загоном і маємо зв’язок з Європейським Союзом через Молдову, який також проходить через Могилів-Подільський. Багато гуманітарних вантажів ідуть через місто — це найкоротший і найбезпечніший шлях. З цим ми максимально справляємося і вже налагодили взаємодію з міжнародними організаціями. Дзвонять і звичайні громади з Польщі, Словаччини, з Румунії, пропонують допомогу, ліки, пропонують прийняти біженців.

Ми не збираємо те, що дадуть. Ми кажемо: нам не потрібні гроші. Від вас нам потрібно головне: щоб ви всім говорили, що у нас війна, якої не було з Другої світової. Дуже щемить і чіпляє, що настільки згуртувалося суспільство. Ми ще вчора сварилися, щось з’ясовували, ділили, мірялися. Але коли прийшов ворог — об’єдналися. Ми самі будемо вирішувати, як будемо жити, на якій мові нам спілкуватися, яку нам культуру любити і з ким у світі дружити. Але головне — ми зараз маємо зосередитися, щоб відстояти свою незалежність, суверенітет, націю. Наша нація формується з різних національностей, і всі вони об’єдналися. Мені дуже щемить, що приходить бабуся, приносить кіло картоплі, тушонку — передайте на фронт. Ми її просимо — не спішіть, ми вам скажемо, коли край.

Читайте також: Що робити цивільним під час обстрілів — поради Міноборони, СБУ, ДСНС

Хочу подякувати міжнародним партнерам. З перших днів у нас була гуманітарна проблема — багато біженців, в основному жінки і діти. Були великі черги. Хочу подякувати президенту Молдови. Ми забезпечили перетин кордону за швидкою процедурою і ця проблема вирішилася. Це трошки зняло навантаження з нашої громади. Ми ще багато приймаємо біженців. Є в нас із Харкова, із Києва, є з Сум…

У нас майже край географії, начебто безпечно. Але все одно наші люди кожного дня по декілька разів ідуть ховатися у підвалах через сирени. Є загроза з Придністров’я, є ракети, але наші прикордонні війська і Збройні Сили тримають напір.

Яку допомогу вже отримали і на який гуманітарний вантаж ще очікуєте?

— Зараз на митниці все оформлюється за спрощеною процедурою. Хороша комунікація. Ми робимо запит — ті чи інші ліки, і вони комплектують. Вчора тонни ліків привезли, їх на Київ оформили. Зараз через кордон оформляється ще близько 30 тонн. Це піде на Вінницьку область, а звідти вже розподілятиметься по Збройним Силам.

А що тепер з російським вантажем, який опинився на території України?

— Всі вантажі РФ і Білорусі йдуть у власність Збройних Сил України. Ось, наприклад, сьогодні дві вантажівки вже перевантажують. Там резина, холодильники, вони теж будуть розподілятися по області, по тих пунктах, де здійснюється харчування. Ми — митна зона. Всі вантажі, які з Росії транспортувалися через Україну і 24 лютого тут залишилися, зараз заарештовуються.

Що в місті із продуктами?

— За перший день в магазинах деякі продукти зникли, але справа в тому, що вони є на руках у населення. Але проблеми з продуктами немає. Ми зараз годуємо військовослужбовців, Нацполіцію і роту охорони. Багато відгукується аграріїв, підприємців. То ми робимо так: хочете допомогти? Нічого не везіть. Що ви можете дати? Тонну картоплі чи м’яса? Ми записуємо. Потім, коли потрібно, кажемо: ти привезеш туди, а ти — туди.

Читайте також: Перелік офіційних державних каналів для отримання оперативної інформації

Що просите у закордонних партнерів?

— Звернулися до свої друзів з міст-побратимів Польщі, Словаччини. Зараз вони готують для нашої територіальної оборони 600 медичних аптечок.

Яка ситуація зараз з боку Придністров’я?

— У Придністров’ї є російська армія. У нас щодня засідає оперативний штаб. Є загроза, але поки вони займаються розвідкою, збором данних. Те, що у нас по кілька разів на день спрацьовує сирена, то це над нами літають безпілотники, дрони, іноді пролітають ракети. Є служби, які відслідковують переліт, навіть є ті, що летять в бік заходу України. Все летіло через нас, над нашими головами. Тому оголошуємо тривогу, бо ніхто не знає, які цілі цих дронів. Безпека в першу чергу.

Читайте також: Укриття в Україні: де шукати. Інтерактивні карти та пункти надання допомоги

Ми чули від місцевих жителів, що затримали кілька диверсійних груп. Ви можете це підтвердити?

— Так. Позавчора була затримана диверсійна група. Нацполіції, Службі безпеки і іншим структурам складно працювати, бо у нас багато біженців. Багато автомобілів у місті. Їх навіть кидали у різних місцях — кордон був навантажений, люди пішки переходили, залишали майно. Але є комендантська година і слідкують, щоб майно не грабувалось. І в принципі проблем немає — Нацполіція чітко справляється. Я вдячний місцевому населенню, яке співпрацює і підтримує. І навіть, якщо може десь і є якесь перевищення повноважень, люди ставляться до цього з розумінням.

Яка ситуація зараз із Теробороною? Вона вже сформована і чи забезпечена усім необхідним?

— Набір триває. Перша черга сформована. Озброєння є, по одягу все забезпечено. Є питання тільки щодо тактичних аптечок. Але хочется, щоб наші партнери, наші друзі, світ, допомогли нам з більш професійною летальною технікою.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну. День восьмий. Онлайн

"У мене власні рахунки з цими людьми". Колишні політв'язні Кремля воюють проти Росії

"Шкода, що нас так пізно згуртувала така подія, як війна". Волонтери Івано-Франківська

Евакуація та повернення: історії людей, які виїхали та повернулися до України

На початок