Транспортна реформа у Вінниці: як вдалося її запустити і чи покращилися послуги

Транспортна реформа у Вінниці: як вдалося її запустити і чи покращилися послуги

Транспортна реформа у Вінниці: як вдалося її запустити і чи покращилися послуги
. Ілюстративне фото

"Вінлайни", "вінвеї", безготівкова оплата за проїзд — все це результат транспортної реформи у Вінниці. Стартувала вона майже 10 років тому. Як усе відбувалося — у матеріалі Суспільного.

2011 рік

У Вінниці відсоток приватного транспорту перевищував муніципальний. Останнім користувалися здебільшого пільгові категорії населення. Приватними маршрутками їздили платоспроможні містяни, розповідає заступник директора транспортної компанії Микола Завірюха.

Протягом пів року трамвайно-тролейбусне управління разом із фахівцями технічного університету досліджували пасажиропотік на кожному з маршрутів та розробляють нову модель транспортної мережі Вінниці.

Тодішній міський голова Володимир Гройсман вирішив скоротити кількість приватного транспорту, збільшивши муніципальний, каже Микола Завірюха. Тим паче, 2008-го місто отримало сотню швейцарських трамваїв, які додали на маршрути.

"До реформи було близько 100 тролейбусів, після реформи почали випускати 115 одиниць. Трамваїв було менше 60-ти одиниць, а вже під час реформи 70-74 одиниць трамваїв. Крім того, транспортна реформа дозволила розвивати роботу автобусного руху. На сьогодні у нас 67 автобусів, на той час не було жодного", — говорить Микола Завірюха.

Голова асоціації приватних перевізників Олександр Гота розповідає, на приватних маршрутах перевізники самі складали графік руху. А відтак їздили лише у години найбільшого пасажиропотоку. У решту часу інтервал між маршрутками був великий.

2012 рік

Транспортна реформа стартувала у лютому 2012-ого. Тоді у мерії не продовжили договори з частиною приватних перевізників. Кількість маршруток скоротилася вдвічі, додає Гота.

"В місті був хаос. Незрозуміло хто куди їде. Спочатку реформу розкритикували, але подумавши зрозуміли що це правильно", — розповідає Олександр Гота.

2012-го у місті громадський транспорт обʼєднують в “Транспортну компанію”, там розробляють графік руху, оновлюють автобусний, трамвайний та тролейбусний парки.

2015 рік

2015-го Вінниця випускає власний трамвай “Вінвей”. На відміну від швейцарських, в ньому є низькопола ніша для маломобільних груп населення. На виготовлення одного вагона йде близько чотирьох місяців. Усього ж виготовили 10 таких, каже директор транспортної компанії Михайло Луценко.

"Нашими розробками цікавляться з Німеччини, Прибалтики. Трамваї поки не будемо виготовляти, тому що ми підписали меморандум зі швейцарською стороною про постачання ще 35 трамваїв", — каже директор транспортної компанії Михайло Луценко.

Транспортна реформа у Вінниці: як вдалося її запустити і чи покращилися послуги

2018 рік

Наприкінці 2018-го розробляють тролейбус власного виробництва. Він має автономний хід, тобто може проїхати кілька кілометрів без електрики. Вінничани називають його "VinLine".

"Це найдешевший вихід із ситуації: не треба будувати тролейбусні лінії, не треба будувати підстанції і відповідно інших затрат, які потрібно для того, щоби продовжувати тролейбусну лінію. Тролейбусів у нас зараз два з автономним ходом. В цьому році, у планах зробити ще 7", — зазначив Михайло Луценко.

Транспортна реформа у Вінниці: як вдалося її запустити і чи покращилися послуги
Вінницька міська рада

2019 рік

2019-го запрацював безготівковий розрахунок за проїзд. Кондукторів звільнили, натомість у салонах з'явилися жовті термінали. Або ж валідатори. Скористатися ними можна за допомогою картки вінничанина — каже речниця "Вінницякартсервіс" Вероніка Савчук. А ще за проїзд у трамваях, тролейбусах і автобусах можна розрахуватися банківською карткою, смс або QR-кодом.

Транспортна реформа у Вінниці: як вдалося її запустити і чи покращилися послуги

Мережу громадського транспорту у місті модернізують дотепер, каже Михайло Луценко. Тим паче, після децентралізації, до Вінниці доєдналися довколишні села. Туди запускають муніципальні автобуси. У планах — зробити тролейбусне сполучення.

"Зараз стоїть питання, яким чином і за рахунок чого? Один із варіантів це є тролейбуси з автономним ходом, електробуси. Закупляємо автобуси на газу", — говорить Луценко.

Транспортна реформа у Вінниці вдалася, каже Михайло Луценко, бо готувалися до неї заздалегідь. За пів року до старту відремонтували тролейбуси, збільшили кількість трамваїв та водіїв. Окрім цього, гроші на реформу брали з міського бюджету. Суми він не озвучує.

Читайте також: У Вінниці продовжили тролейбусний маршрут №15 "Вишенька - Муніципальний ринок"

На початок