Близько 400 людей з хворобою Паркінсона Хвороба Паркінсона – це нейродегенеративне захворювання, це означає, що певні клітини головного мозку раніше відведеного їм часу починають старіти та відмирати.є на обліку в Закарпатському центрі нейрохірургії та неврології. Упродовж минулого року діагноз підтвердили 40 пацієнтам. Про це Суспільному розповіла неврологиня, завідувачка обласного кабінету хвороби Паркінсона Катерина Карпінська.
За словами Катерини Карпінської, щоб діагностувати хворобу Паркінсона, недостатньо провести обстеження, також треба зібрати та проаналізувати всі симптоми пацієнта.
"Пацієнту стає важче почати рух, одягнутися, швидко йти тощо, проте це лише моторні симптоми, а є ще багато немоторних — це розлади настрою, розлади пам’яті, концентрації, уваги, це і вегетативні розлади, такі симптоми з’являються у пацієнта як закрепи, порушення сечовипускання, еректильна дисфункція, сухість в роті", — розповідає Катерина Карпінська.
Людмила Микитчина, яка має хворобу Паркінсона, щочетверга відвідує заняття йоги в Закарпатському центрі нейрохірургії та неврології. Жінка розповідає, що до лікаря звернулася, коли в неї почався тремор руки.

"Спочатку думала, що це від того, що вже вік такий, бо буває, що є есенціальні тремори. Трішки хвилювалася через хворобу Паркінсона, впала в паніку, але бачу, що є біля мене такі ж люди, які живуть далі", — розповідає Людмила.
З пацієнтами займається тренерка Діана Касич. Розповідає, що заняття відвідують в середньому 10 людей.
"Я вже третій рік треную людей з хворою Паркінсона або в нейроцентрі — це, коли холодно, коли мороз, або погана погода, а здебільшого ми займаємося в парку "Під замком", або в Боздошському парку. При правильній техніці скандинавської ходьби, а також при розтяжках, при йозі можна сфокусуватися і не буде тремору. З паличками, наприклад, покращується координація, не хитає їх", — додає Діана Касич.

Катерина Карпінська зауважує, що прийом антипаркінсонічних ліків подовжує тривалість життя на 10 років.
"Тим, що ми зменшуємо симптоми, ми забезпечуємо ту соціальну активність пацієнта, тобто щоб він далі жив своїм звичним життям. Минулого року ми почали робити глибинну стимуляцію мозку для лікування хвороби Паркінсона. Це є стандартна процедура для надання допомоги пацієнтам, коли вже медикаментозна терапія не допомагає, або вона є неефективною, щоб забезпечити ту соціальну активність пацієнта", — каже Катерина Карпінська.
За словами нейрохірурга Володимира Смоланки, під час операції вживляються електроди в ядра головного мозку, які знаходяться дуже глибоко в тканині головного мозку. Вони підключаються до спеціального стимулятора, який зупиняє прояви хвороби Паркінсона. Такі операції проводять двома етапами.
"Першим етапом встановлюються електроди в глибинній структурі головного мозку, а вже другим етапом, коли пацієнт в наркозі, ми встановлюємо стимулятор", — розповідає Володимир Смоланка.

В обласному центрі нейрохірургії та неврології провели 4 такі операції: одну пацієнту з хворобою Паркінсона та трьом — з дистонієюДистонія — це теж хвороба з руховими розладами, де є порушення координації рухів в м’язах тіла..
"Це дуже високоточні операції, вони виконуються під спеціальним обладнанням, тому що тут кожен міліметр важливий, бо ці ядра загалом мають 4-5 міліметрів розміру і нам важливо потрапити саме в ту точку, яка буде оптимальна для пацієнта", — додає нейрохірург.
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp, TikTok