Перейти до основного змісту
Після СЗЧ знову повернувся на службу: історія нацгвардійця із Закарпаття Ярослава

Після СЗЧ знову повернувся на службу: історія нацгвардійця із Закарпаття Ярослава

Нацгвардієць Ярослав, який після СЗЧ повернувся на військову службу
Нацгвардієць Ярослав, який після СЗЧ повернувся на військову службу. Національна гвардія України

Закарпатець Ярослав з 2022 року в складі Збройних сил України боронив Україну. Торік під час боїв у Кліщіївці Донецької області отримав контузію. Каже: після цього "зірвався й самовільно залишив частину". Проте за місяць сам повернувся на службу.

Про це Суспільному розповів начальник групи інформації та комунікації Західного територіального управління Національної гвардії України Олексій Куделя.

"На початку російського вторгнення я пішов в Ужгородський військкомат, добровільно записався, пройшов комісію й пішов служити. У нас була висока підготовка й хороші інструктори. Вперше у зоні бойових дій був у 2022 році, у 2024 році — вдруге. Тоді ми заходили в Донецьку область, у Кліщіївку. Там було дуже важко. У мене була контузія, згодом мене відправили до психолога, давали таблетки, лікували, і я якось зірвався й пішов у СЗЧ. Не знаю, як це пояснити. Проте мене тягнуло назад і я зібрався, пішов й повернувся на службу. Не переживав, мене прийняли добре і добре зі мною спілкуються. Можна сказати, що після СЗЧ навіть краще. Я не шкодую про те, що повернувся", — розповів військовослужбовець Ярослав.

Ярослав додав, що вирішив повернутися на службу, оскільки він військовий і має захищати Україну.

"Я не міг втриматися й пішов служити знову. Зараз служба проходить набагато краще. Я задоволений. Вважаю, що зробив правильний вибір, що повернувся", — сказав чоловік.

Офіцер закарпатського підрозділу НГУ Владислав Русин пояснює:

"Коли військовослужбовець повертається після самовільного залишення частини, то до нього всі ставляться з розумінням і знову приймають до військового колективу. Коли військовий вирішив повернутися з СЗЧ, він повинен прибути до військової частини та підтвердити це рапортом на свого безпосереднього командира, щоб йому відновили грошове, матеріальне та медичне забезпечення".
Після СЗЧ знову повернувся на службу: історія нацгвардійця із Закарпаття Ярослава
Офіцер закарпатського підрозділу НГУ Владислав Русин. Національна гвардія України

Що відомо про СЗЧ

Серед усіх військових кримінальних правопорушень в Кримінальному кодексі України, самовільне залишення частини (СЗЧ) до повномасштабного вторгнення Росії було найрідкіснішим видом злочину. Вже у 2022 році Офіс генерального прокурора зареєстрував понад шість тисяч таких справ. А лише за перші девʼять місяців 2024-го — у шість разів більше.

Причини самовільно покидати службу у військових різні — незадоволеність командуванням, психологічні та фізичні проблеми, страх загинути. Не кожне СЗЧ доходить до етапу кримінального провадження. І не кожне доходить до нього вчасно — справи про частину СЗЧ, з різних причин, відкривають запізно, вже коли людину важче знайти.

До 1 березня 2025 року військовослужбовці, які вперше самовільно залишили частину, можуть повернутися на службу за спрощеним алгоритмом без кримінальної відповідальності. Однак це не стосується тих, хто здійснив СЗЧ після 29 листопада 2024 року, повідомили в Міноборони.

У міністерстві нагадали, що для цієї категорії військових діє загальна процедура, що вимагає:

  • письмової згоди командира частини;
  • проведення кримінального розслідування;
  • рішення суду за клопотанням прокурора.

І тільки після рішення суду, за даними МОУ, військовослужбовець може розпочати процес поновлення на службі, що включає повернення грошового забезпечення та соціальних гарантій, втрачених після подання командиром заяви про СЗЧ.

Водночас ті, які здійснили СЗЧ після 29 листопада, можуть чекати кілька місяців на відновлення, і до цього моменту вони не отримують ані виплат, ані гарантій.

Натомість для військових, які залишили частину до 29 листопада і для яких це перший випадок СЗЧ, передбачена можливість повернення на службу за спрощеною процедурою до 1 березня 2025 року. У такому разі поновлення відбувається протягом трьох днів.

Відповідальність за СЗЧ в Україні

В умовах воєнного стану за самовільне залишення служби військовослужбовцем, передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. Дезертирство карається позбавленням волі від 5 до 12 років.

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp, TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок