В Ужгороді зустрілися прем’єр-міністри України та Словаччини, міністри закордонних справ України та Угорщини. В Україні запровадили нові правила перебування у прикордонні. На Закарпатті з'явилася перша вітрова електростанція. У Виноградові відкрили меморіал полеглим військовим 128-ї гірсько-штурмової бригади. 68-річна жінка загинула внаслідок повені у селі Буковець.
Якими подіями запам'ятається 2024 рік на Закарпатті — читайте у підсумковому матеріалі Суспільного.
Січень
В Ужгороді 24 січня відбулася зустріч премʼєр-міністрів України та Словаччини Дениса Шмигаля та Роберта Фіцо. На зустрічі з Робертом Фіцо говорили й про економічну, енергетичну, транспортну та аграрну співпрацю. Представники урядів підписали спільну заяву, яка посилить двосторонні відносини. На брифінгу прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Словаччина не буде блокувати надання Україні 50 мільярдів євро від Європейського Союзу.
Також 29 січня відбулася зустріч міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та керівника Офісу Президента Андрія Єрмака з главою МЗС Угорщини Петером Сійярто та заступником міністра Левенте Мадяром. За словами Дмитра Кулеби, сторони домовилися створити спільну комісію для розв'язання питань щодо прав угорської національної спільноти.
Лютий
238 авто для ЗСУ станом на початок лютого купили за донати, відремонтували і відправили на передові позиції військовим волонтери, яких об’єднав навколо себе письменник з Ужгорода Андрій Любка. Команда почала працювати з перших місяців повномасштабного вторгнення.
Більшість автівок пройшли через руки автомеханіка Івана Мацканича. На кінець року кількість машин, переданих Андрієм Любкою для захисників, сягнула понад 310.
Березень
1,4 мільйона років тому — таку дату визначили знайденим знаряддям праці в Королівській стоянці. Про це написали в науковому дослідженні, опублікованому в журналі "Nature" 6 березня.
У ньому йдеться, що науковці використали нові методи визначення віку шарів осадових порід з Королівської стоянки. Таким чином знайдені кам’яні знаряддя можуть бути найдавнішим відомим доказом присутності людини в Європі.
Перші пам’ятки в Королівській стоянці знайшли у 1974 році. Це були кам’яні знаряддя праці періоду палеоліту. Археологи визначили, що їм близько мільйона років.
Знайдені кам’яні знаряддя праці в Королівській стоянці передали в музеї. Зокрема, У Виноградівському історичному музеї зберігають 63 пам’ятки. А в Археологічному музеї УжНУ зберігають близько десяти пам’яток з Королівської стоянки.
Квітень
Близько трьох тисяч дозволів на перебування у прикордонній смузі видали у квітні 2024 року в прикордонних загонах на Закарпатті. Зокрема, понад 1700 дозволів у Мукачівському прикордонному загоні, а в Чопському — понад 1200. Такі документи почали оформляти з кінця березня, їхню наявність перевіряють з 1 травня.
Близько 66 тисяч дозволів на перебування у прикордонній смузі видали у прикордонних загонах станом на кінець 2024 року. Зокрема, близько 42 тисяч дозволів видали в Мукачівському прикордонному загоні, а в Чопському — понад 24 тисячі. Близько 500 осіб оштрафували за відсутність дозволів.
Травень
У місті Виноградів на Закарпатті 8 травня відкрили меморіал полеглим військовослужбовцям, які служили у складі 534-го окремого інженерно-саперного батальйону 128-ї гірсько-штурмової Закарпатської бригади, де проходили службу герої.
На меморіалі 14 імен із портретами та короткою інформацією про кожного бійця. З-поміж них В’ячеслав Черков. Дружина та донька полеглого героя приїхали на відкриття пам’ятника з міста Володимир Волинської області.
"Ми не змогли його поховати, тому що два роки тому він загинув на окупованій території й досі перебуває там. Ми не можемо його привезти й для нас це дуже тяжко, тому що ми не бачили ні тіла, ні гробу і ми ні до кого не можемо прийти. Ми приходимо в нашому місті тільки до портрета і ми приїхали сюди, щоб віддати останню шану і підійти до цього меморіалу", — розповіла донька полеглого військового Дана Черкова.
29 чоловіків від початку повномасштабної війни потонули в річці Тиса, намагаючись незаконно потрапити в Румунію чи Угорщину. Таку інформацію у середині травня розповіла речниця Мукачівського прикордонного загону Леся Федорова.
З 316 кілометрів ділянки кордону, який охороняє Мукачівський прикордонний загін, 121 км — це річкова смуга. Станом на кінець року кількість людей, які загинули у Тисі, намагаючись перетнути кордон, сягнула 44 осіб, а цього року — 24, ще 10 — у горах.
Червень
22 вихованці Благодійного фонду "Карітас Закарпаття" обслуговують клієнтів та випікають тістечка в інклюзивній кав’ярні "Янгол". За словами настоятеля Свято-преображенського греко-католицького храму в Ужгороді Василя Бушка, вихованці фонду мають ментальні порушення та працюють по три години в день.
Кав’ярня розташована в будівлі, яка належала Мукачівській греко-католицькій єпархії. Коли з’явилася ідея відкрити тут інклюзивну кав’ярню, то гроші на її облаштування надало папське місійне товариство в Австрії.
Липень
68-річна жінка загинула внаслідок повені у селі Буковець Мукачівського району. 8 липня її віднесло течією річки, місцеву жительку шукали 5 діб родичі, рятувальники-водолази, лісівники та поліцейські.
8 липня в селі Буковець через сильні дощі з градом почалася повінь. Течія розмила дороги, одну з секцій мосту та затопила будинки й дворогосподарства.
За словами селищного голови Василя Култана, електропостачання в селі повністю відновили 9 липня. Також він розповів, що 31 дворогосподарство було повністю зруйноване. Людям надали матеріальну допомогу. Також відновили дорогу та п'ять пішохідних мостів, ще два залишилося відновити навесні. Почистили русло річки, полагодили електростовпи. Міст, з якого забрало водою жінку, відновили працівники служби місцевих автомобільних доріг.
Серпень
На Закарпатті на території Нижньоворітської громади запустили першу в області вітрову електростанцію. Компанію, яка займається виробництвом і встановленням вітряків, релокували на Закарпаття із Краматорська Донецької області.
Будівельні роботи цього вітряка розпочали наприкінці літа 2023 року, на початку 2024 року завершили монтаж турбіни. Після цього проклали 20 кілометрів електромереж, аби підключити вітряк до загальної мережі.
Станом на кінець 2024 року, за словами заступниці директора зі зв’язків із громадськістю компанії виробника Ольги Поштак, на території Нижньоворітської громади встановили та підключили другий вітряк.
Вересень
Маріуполець Ілля Матвієнко та його бабуся Олена Матвієнко 9 вересня отримали в Ужгороді у подарунок двокімнатну квартиру від благодійників. Разом з ними тут буде жити молодший син Олени Матвієнко, Сергій.
Квартира двокімнатна, тут є меблі, посуд та побутова техніка. Жінка розказує, майже рік зверталася в різні інстанції з проханням розв'язувати питання із житлом.
Квартиру сім’ї вимушених переселенців подарував представник нового житлового комплексу в Ужгороді. Меблі закупили підприємці одного із релокованих на Закарпаття підприємств. Іншим необхідним допомогли громадські організації.
Такий подарунок родина отримала завдяки Іллі. Хлопчик Ілля Матвієнко відомий тим, що став першою дитиною, яку вдалося повернути в Україну, після того, як його примусово вивезли на окуповану територію.
Жовтень
"Музей війни" присвячений героїзму українських військових відкрили у Мукачівському історичному музеї — замку "Паланок" у День захисників та захисниць України. Серед експозицій — спорядження, амуніція, фотографії та шеврони військовослужбовців.
На відкритті "Музею війни" були присутні військові, прикордонники, родичі загиблих захисників та представники місцевої влади.
Листопад
Календар та книгу у пам’ять про полеглих військових 128-ї гірсько-штурмової бригади Сергія Кузнєва та Дмитра Мілютина видали їхні рідні до роковин загибелі бійців.
Військові загинули 3 листопада 2023 року у прифронтовому населеному пункті в Запорізькій області, коли російська ракета поцілила по скупченню військових 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Тоді бійців зібрали та вишикували для урочистостей до Дня ракетних військ та артилерії.
Рік по тому родичі Сергія Кузнєва перевидали календар на 2025 рік. Він має таке ж наповнення, як календар за 2022 рік, над яким працював Сергій Кузнєв.
"Ніхто не повинен це бачити" — книгу з такою назвою видали до роковин загибелі Дмитра Мілютіна. Це книжка про війну, про АТО. Тексти писав Дмитро Мілютін.
Грудень
Смугу для порожніх вантажівок вагою понад 7,5 тон відкрили 2 грудня на КПП "Лужанка", що на українсько-угорському кордоні. Раніше цей пункт пропуску працював лише для пасажирського транспорту та вантажівок меншої тонажності.
Запуск смуги для порожніх вантажівок на КПП "Лужанка" став можливим після підписання двосторонньої угоди між Україною та Угорщиною. Досі між країнами діяв один вантажний пункт пропуску — це "Чоп-Захонь".
Ужгородські школярі стали "миколайчиками" для поранених захисників, які проходять лікування у місцевих шпиталях. Кожен клас зібрав подарунковий набір для конкретного воїна і вручив його своєму захиснику.
Таку акцію організували волонтери ГО "Рух підтримки закарпатських військових". Проводять її другий рік. Цього разу до акції приєдналися майже 40 класів ужгородських шкіл.
Деякі подарунки принесли від окремих колективів крамниць та підприємств міста. Загалом більше півсотні захисників отримали подарунки.
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp, TikTok