Різдвяний піст розпочався у християн східного обряду 15 листопада. Він триває 40 днів. Під час цього посту можна їсти рибу. Про особливість Різдвяного посту, послаблення та вимоги Суспільному розповів настоятель Свято-Троїцького храму ПЦУ в Ужгороді Віктор Аврамчук.
Цей піст називають Пилипівський або Різдвяний, тому що він починається на наступний день після святкування дня Апостола Пилипа 14 листопада.
"Як і Великий піст, триватиме впродовж 40 днів, але тут нема підготовчого періоду, тобто перед Великим (Страсним) постом є ще м’ясопусний тиждень і сиропусний тиждень, коли не вживають спочатку м’ясні продукти, а потім не вживають сирні продукти. Тут ми маємо просто 40 днів, які ми маємо до Різдва Христового", — розповів Віктор Аврамчук.
За словами священника, під час Різдвяного посту можна вживати рибні страви у святкові дні й в суботу та неділю.
"М’ясні страви, молочні страви і яйця заборонені до вживання, але ми говоримо про те, що в нас є піст — це є поєднання духовності й фізичних обмежень, отже основним є те, щоб ми так само готувалися до свята Різдва Христового духовними подвигами, тобто молитвами, а вже готуємо своє тіло тим, що обмежуємо себе в споживанні певної їжі", — говорить священник.
Обмеження в їжі, за словами Віктора Аврамчука, не розповсюджується на вагітних жінок, людей, які важко працюють, хворих.
"Якщо ви відчуваєте, що не можете тримати повністю цей піст, то ви берете благословення у священника для того, щоб було послаблення у їжі, наприклад, щоб у певні дні можна було вживати те, що ви просите в тому послабленні. Це можна робити, якщо ви маєте якісь проблеми зі здоров’ям. Військові на службі, вони не залежать від того, що вони хочуть і не хочуть, тобто в них є певний раціон, який вони повинні вживати, який у них є. Це ж стосується людей, які знаходяться у місцях позбавлення волі. Тобто вони не тримають піст, вони їдять те, що в них є", — сказав Віктор Аврамчук.
Священник підсумував: "Основне під час посту — це любити людей, тобто ти повинен поважати людей, ставитися до себе з більшими вимогами для того, щоб менше дратувати людей і щоб менше до них прискіпуватися, тобто не бути критичними до тих людей, які біля тебе. Треба бути лагіднішим, кращим, вдосконалюватися. Ті люди, які будуть біля тебе, вони так само ставатимуть кращими, бо ти власним прикладом покажеш, як потрібно служити Господу. Тобто не їжа основне, а духовна підготовка до цього великого свята Різдва Христового".
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp