Перейти до основного змісту
В Ужгороді відкрили арт-бізнес-центр "Корона". Як реставрували пам'ятку архітектури місцевого значення

В Ужгороді відкрили арт-бізнес-центр "Корона". Як реставрували пам'ятку архітектури місцевого значення

Ексклюзивно
У центрі Ужгорода відкрили відреставровану "Корону"
У центрі Ужгорода відкрили відреставровану "Корону". Суспільне Ужгород/Олександр Курта

У центрі Ужгорода офіційно відкрили арт-бізнес-центр "Корона". На території запрацював заклад "KFC" та магазини косметики, аксесуарів та техніки.

Загальна площа "Корони" — 14 тис. квадратних метрів. Наразі на більшій частині території ще тривають будівельні роботи, які мають завершитися навесні 2025-го року, розповів Суспільному власник арт-бізнес-центру Іван Волошин.

За його словами, на будівництво отримали два різні дозволи. Перший пов'язаний з реставрацією пам'ятки архітектури місцевого значення площею у 2,5 тис. квадратних метрів. Другий дозвіл — на будівництво.

На території арт-бізнес-центру "Корона" працюватимуть бутики, ресторани, бари, кав'ярні, арт-галереї та кінотеатр.

Корона Ужгород
В Ужгороді офіційно відкрили арт-бізнес-центр "Корона". Суспільне Ужгород/Олександр Курта

Влада міста передала об'єкт приватним забудовникам у 2012-му році. "Пам’ятку архітектури місцевого значення Ужгородська міська рада продала за 8 мільйонів 65 тисяч гривень шляхом проведення конкурсу. У конкурсі взяв участь всього один учасник, який і придбав будівлю, а саме ТОВ "Проект Готель Консалтинг ЛТД", — йшлося у публікації журналістів-розслідувачів "ПравдаЄ" у 2019-му році. "У 2014 року, після Революції Гідності в Україні та зміни влади, в тому числі місцевої та міської в Ужгороді, будівлю перепродали за згодою Департаменту міського господарства за нижчою ціною — за 1,25 мільйона гривень. Згідно договору, ТОВ "Проект Готель Консалтинг ЛТД" продав об’єкт ТОВ "Бізнес Центр Корона". Засновником юридичної особи був Іван Волошин, на той час депутат Ужгородської міської ради, член конкурсної комісії з продажу історичної будівлі у 2012 році".

"Крім того, згідно закону про малу приватизацію, вбудовані приміщення мали продаватися на аукціоні, натомість провели конкурс, до якого допустили лише одного учасника. Такі висновки надало і Закарпатське обласне  територіальне управління Антимонопольного комітету України", — додають у матеріалі журналісти "ПравдаЄ".

Також акцентують увагу, що вартість комплексу була суттєво занижена. "Згідно ціни продажу та площі об’єкту, вартість одного квадратного метра обійшлася покупцю "Корони" на той час у 200 доларів. Водночас, згідно відповіді Закарпатської торгівельно-промислової палати, наданої тодішньому депутату Ужгородської міськради пану Гнатківу, ціна подібних комерційних приміщень в історичному центрі міста на той час коливалася від 650 до 1500 доларів за один квадратний метр".

Корона Ужгород
У центрі Ужгорода запрацював заклад "KFC". Суспільне Ужгород/Олександр Курта

Впродовж кількох років тривали судові справи, які завершилися на користь власника, — зазначив Волошин. Останні три з половиною роки тут тривають безпосередньо будівельні і реставраційні роботи.

В Ужгороді відкрили арт-бізнес-центр "Корона". Як реставрували пам'ятку архітектури місцевого значення
У центрі Ужгорода відкрили арт-бізнес-центр "Корона". Загальна площа комплексу — 14 тис. квадратних метрів. Суспільне Ужгород/Олександр Курта

Комплекс "Корона" збудували у 1910-му році, коли Закарпаття входило до складу Австро-Угорщини. "Поряд з театром це був основний культурний центр міста. Там були не тільки щоденні події, там організовували концерти, показували перше кіно, працювало казино", — пригадує колишній архітектор Ужгорода Петро Сарваш.

"Але з того часу фактично нічого не залишилось. Тільки одна ширма — фасад. Зараз це найменується як арт-бізнес-центр, але це насправді шопінг-центр. Я не думаю, що це потрібно було місту саме у центрі", — каже колишній архітектор міста.

Корона Ужгород
Комплекс "Корона" у центрі Ужгорода звели у 1910-му році. Архів. Anastasia Moskola | Facebook

"За радянських часів коли цей об'єкт взяли на облік міста як пам'ятку місцевого значення, то йшлося про весь комплекс. Зокрема, всередині з двориками, залами, готельними номерами", — каже колишній архітектор Ужгорода Петро Сарваш.

Натомість власник арт-бізнес-центру Іван Волошин наголошує: відповідно до документів виконували реставрацію пам'ятки архітектури місцевого значення відповідно до сучасних умов. "Цим займалася команда Державного інституту реставрації. Вони провели історичні дослідження, згідно з якими визначали що саме має історичну цінність. У нас немає пінопласту, пластикових вікон", — повідомив Волошин.

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp

Топ дня

Вибір редакції

На початок