Перейти до основного змісту
На Закарпатті залишилося демонтувати 75 об'єктів радянського та російського минулого

На Закарпатті залишилося демонтувати 75 об'єктів радянського та російського минулого

Радянські танки на Пагорбі Слави в Ужгороді
Радянські танки на Пагорбі Слави в Ужгороді. Ужгородська міська рада/Facebook

На території Закарпатської області станом на вересень 2024 року досі залишилося демонтувати 75 радянських символів і об'єктів, розповів Суспільному співзасновник проєкту "Декомунізація. Україна" Вадим Поздняков.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії на Закарпатті демонтували понад 100 різноманітних пам'ятників, погрудь, серпів і молотів, зірок та меморіальних дощок.

Мукачівський та Ужгородський райони мають найкращі показники по демонтажу радянських об'єктів, проте на Ужгородщині досі є 11 пам'ятників, які підлягають демонтажу. Лідером також є Рахівський район, проте там не так багато радянської символіки й було. Найгірший показник у Хустському районі — в районі досі потрібно демонтувати 20 об'єктів радянської символіки.

Які радянські об'єкти потрібно демонтувати в першу чергу:

  • пам'ятник радянському солдату у місті Виноградів;
  • пам'ятник радянському солдату у місті Рахів (з перепохованням на кладовищі);
  • пам'ятник БорканюкуУкраїнський комуністичний діяч на Закарпатті, організатор підпільного антинацистського руху, секретар Закарпатського крайкому Комуністичної партії Чехословаччини. в місті Рахів;
  • радянські танки на Пагорбі Слави в Ужгороді;
  • радянський меморіал у центрі міста Хуст.

Зі слів співзасновника проєкту "Декомунізація. Україна", значну кількість радянських об'єктів не демонтовують, оскільки не підготовлені документи для Мінкульту, або сам Мінкульт чомусь не виносить їх з реєстру. Проте і досі є громади, де місцеве населення та керівництво принципово відмовляються проводити демонтаж, наприклад у селі Міжлісне (колишнє — Пушкіно), де є пам'ятник радянському солдату.

Яка ситуація з перейменуванням вулиць на Закарпатті

19 вересня Верховна Рада України ухвалила постанову про перейменування 327 населених пунктів в рамках декомунізації. Серед перейменованих є чотири населені пункти Закарпатської області.

Відповідно до постанови у Закарпатській області перейменували:

  • село Пушкіно Берегівського району на село Міжлісне;
  • село Пещера Тячівського району на село Печера;
  • село Кибляри Ужгородського району на село Киблярі;
  • село Чертеж Ужгородського району на село Чертіж.

Вадим Поздняков сказав, що станом на вересень цього року перейменуванню підлягають село Червоне Ужгородського району та село Родникова Гута Мукачівського району.

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads

Топ дня

Вибір редакції

На початок