Підприємиця з Ужгорода Іванна Пузеняк на розвиток власної справи отримала за державним грантом 250 тисяч гривень. На що витратила грантові гроші жінка, та як пропагує українську кухню — дивіться у матеріалі Суспільного.
Власну справу Іванна Пузеняк відкрила уже під час повномасштабної війни, десять місяців тому. Каже, до цього йшла майже 8 років після закінчення навчання. За фахом підприємиця — менеджерка готельно-ресторанного бізнесу.
"Я працювала багато де: офіціантом, барменом, працювала в готелі. Це все була сфера обслуговування, яка мені подобається. Тому це результат того, до чого довго йшла", — розповідає Іванна Пузеняк.
Іванна каже, для розвитку власної справи не вистачало грошей, тому звернулася у Закарпатський обласний центр зайнятості, бо дізналася про державні мікрогранти. Там отримала консультацію і написала бізнес-план. Документи подала у липні, позитивну відповідь отримала через місяць.
"Я отримала грант 250 тисяч гривень. Протягом деякого часу ти податками повертаєш ці гроші державі. За грантові гроші змогла купити нове обладнання. Це кавомашина, соковичавлювачка, фрешниця. У нас з’явився попит на те, що гості хочуть купувати додому напівфабрикати: пельмені та вареники. Тому ми закупили за грантові гроші морозильну камеру", — додає підприємиця.
Зараз у кав’ярні є тільки кавомашина, інше обладнання поки в дорозі, із-за кордону.
"Саме цю машину я хотіла, тому що зараз іде осінь і попередня кавоварка, яка в мене була, не дає можливості робити стільки кип’ятку і я не можу швидко зробити багато чаю. Один чи два могла зробити… Зараз більше, бо попередня була однорошкова, а зараз два рошка", — розповідає Іванна Пузеняк.
За умовами мікрогранту на 250 тисяч, який отримала Іванна, підприємиця мала створити два нових робочих місця. Команда кав’ярні поповнилася ще одним кухарем та барменом-офіціантом. Загалом тут працює четверо найманих робітників.
"Я була в пошуках роботи. Уже приблизно 5 років я працюю у сфері обслуговування. Працювала у багатьох закладах, із тривалим графіком. Хотіла щось таке домашнє, з меншим графіком. Знайшла вакансію у Facebook, звернулася за вказаним номером. Мене запросили на співбесіду і все було чудово", — каже працівниця кав’ярні Крістіна Ковач.
У кав’ярні Іванни готують комплексні обіди і пропонують виключно українські страви, розказує підприємиця.
"Ми є те, що ми їмо. І продукти, які вирощені тут, в Україні, я вважаю, що вони мають тут і готуватися. У нас майже щодня є борщ, він є в спадщині ЮНЕСКО. Ми беремо різні регіони, готуємо, наприклад, котлету по-київськи, готуємо голубці", — розповідає Іванна Пузеняк.
"Мені більше українська кухня подобається. Часто не вистачає їжі, яку ми малими їли, коли бабусі, мами готували. Зараз така різна їжа. І мені більше ця подобається, українська", — ділиться враженнями відвідувач кав’ярні Микола.
Іванна Пузеняк каже: "Про відкриття власного бізнесу, саме кав’ярні, я мріяла дуже давно і ця мрія не покидала мене. І кожен крок — це якась дія була до того, що я створила сьогодні".
Урядові грантові програми "Власна справа" та "Грант для ветеранів та членів їхніх сімей" в Україні працюють із червня 2022 року. За словами в.о. директорки Закарпатського обласного центру зайнятості Беатриси Білецької, відтоді за ними на Закарпатті 258 підприємців отримали гроші на розвиток бізнесу.
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads