В Ужгородському замку відновлять частину даху. На ремонт з державного бюджету спрямували 13,4 мільйонів гривень, — повідомив Суспільному виконувач обов’язків директора обласного краєзнавчого музею Михайло Делеган. Гроші вже надійшли на рахунки замовника – закарпатського обласного відділу капітального будівництва. Роботи мають почати 22 листопада.
Площа покрівлі Ужгородського замку — майже 4 тисячі квадратних метрів,з них в аварійному стані — понад дві тисячі,— розповів виконувач обов’язків керівника обласного краєзнавчого музею Михайло Делеган. Ремонтні роботи тут востаннє проводили тридцять років тому. За його словами, тринадцять мільйонів чотириста тисяч гривень частково допоможуть відремонтувати дах замку.
"Років три тому уже на лівій стороні замку дах настільки був прогнилий і розломаний, що затікали при непогоді аж у експозиційні зали першого поверху. Кошти дадуть можливість повністю ліквідувати найбільш аварійну частину. Менша частина даху залишиться не відремонтована, але вона не є такою загрозливою як та, через яку ми били тривогу", — розповів Михайло Делеган.
Юрій Яновський в Ужгородському замку проводить екскурсії. За його словами, відновлювальні роботи тут потрібні.
"Дивлячись зараз на стан наших туристичних об’єктів, на жаль, то приємно, адже приходять туристи, їм головне аби пофотографуватися, зробити гарне селфі. Тобто аби об’єкт добре виглядав. Є ще один такий нюанс, хочеться, щоб не тільки перекрили черепицю і забули, а іще, щоб зайнялися ремонтом стін, адже Ужгородський замов і зовні, він не у самому найкращому вигляді. А це не тільки найбільший туристичний об’єкт, найкращий об’єкт Ужгорода, але це ще й символ Ужгорода. Символ має виглядати дійсно гідно", — сказав Юрій Яновський.
Аби проводити ремонтні роботи в замку, вважає історик Ігор Прохненко, потрібно перейняти досвід інших міст України та за кордоном. Він розповів : "Щоб з цього замку не зробили щось, що зроблене з багатьма замками на території України, тут далеко не треба йти, а й навіть на території Закарпаття можна парочку назбирати таких , яких, як кажуть "краще би нічого не робили". Є навіть на території Угорщини, Словаччини такі моменти, і поспілкувавшись, і дізнавшись про досвід колег, в тому числі зарубіжних, де були їхні помилки. Бо зрозуміло: для чого вчитися на своїх помилках, якщо можна подивитися хто їх вже зробив, і гроші, і дійсно зробити так, щоб це було обличчя усієї України".
Проєкт відновлення даху розробляли у Києві, — розповів Суспільному заступник голови ОДА Ігор Шинкарюк. Загалом на Закарпатті повної або часткової реконструкції потребують понад 2000 архітектурних споруд. Однак на початку року тільки Ужгородський замок і дерев’яна церква у Колочаві на Хустщині мали готові проєкти і пройшли експертизи.
"Одна із умов потрапляння об’єкта на фінансування – це необхідно було мати уже готову проєктно-кошторисну документацію. Насправді об’єктів з усієї України було дуже багато, коштів було не так багато. Ужгородський замок це, в основному, проєкт на відновлення даху, для того, щоб ми могли перейти на внутрішні роботи і дворові. Спочатку цей проєкт працював і отримував цільове фінансування з державного фонду регіонального будівництва у 2020 році, а у 2021 році, зараз уже ми виграли і отримали можливість мати від держави цільову субвенцію закінчити, фактично, цей проєкт", — розповів Ігор Шинкарюк.
За словами директора музею Михайла Делегана, відремонтувати частину даху Ужгородського замку мають до кінця наступного року. Загалом для повного відновлення аварійної покрівлі треба понад 18 мільйонів гривень.