"Всі маємо жити війною" — так вважає стоматологиня Олеся Пришляк, яка безкоштовно лікує зуби українським захисникам на сході. Жінка живе на Тернопільщині, в першу волонтерську поїздку вирушила влітку 2022 року. За її словами, було страшно, але знала, що потрібна бійцям. Тепер їздить на Донеччину майже щомісяця, для цього бере відпустку на основній роботі. У виїзній стоматології працює разом з медиками благодійного фонду "Центр спасіння життя". За день приймають до 10 людей, беруться й за складні випадки. На ногах зранку до пізньої ночі, але наснаги додають посмішки військових.
Олеся Пришляк — друга героїня проєкту Суспільного "Дві дороги на схід". Її історію читайте далі.
Поїзд "Львів-Краматорськ". Стоматологиня Олеся Пришляк вчергове їде на схід, щоб безкоштовно лікувати зуби українським захисникам. Це її 20 волонтерська поїздка.
"Перший раз я поїхала на схід у 2022 році. Прийняла таке рішення, тому що багато хлопців не можуть приїжджати додому на лікування. Є такі, що їх не відпускають зі служби пів року, рік, а потреба в лікуванні зубів є. Тому я вирішила їхати на схід. Спочатку був страх, а потім він пропав. Коли хлопці вдячні тобі за те, що ти робиш, то таке відчуття, ніби ти на 7 небі від щастя", — розповіла волонтерка.
Олеся працює в одній із приватних стоматологічних клінік у Бережанах, там також безкоштовно приймає військовослужбовців. Щоб поїхати до Краматорська, бере відпустку.
Їздить на схід раз у півтора місяця. У той час на неї вдома чекають діти.
"У мене двоє дітей: 15-річний син і 8-річна донечка. Синові завжди кажу, що я показую йому, яким має бути чоловік. Діти завжди переживають, коли мама їде, з нетерпінням чекають повернення. Добре, що зараз є можливість подзвонити, почути й побачити. І вони менше переживають, і я бачу їх. Трохи важко, якщо чесно, бо майже не вистачає часу на сім’ю, діти практично не бачать. На роботі також багато пацієнтів, тому графік трохи невнормований — з самого ранку до пізньої ночі. Але поєднувати можна, головне бажання", — сказала Олеся.
"Працюємо доти, поки не приймемо останнього пацієнта"
Олеся Пришляк працює разом із медиками благодійного фонду "Центр спасіння життя". Саме цей фонд закупив та обладнав виїзну стоматологію.
"Це наше ПСК. Тут є стоматологічна установка, все для лікування карієсу, є рентген-апарат, все для хірургії. Це дозволяє надавати всі види стоматологічних послуг, крім ортопедії", — розповіла стоматологиня.
Асистує Олесі Тетяна Жукова. Жінка з Києва. У виїзній стоматології працює з моменту її відкриття.
"Маленькою особливістю роботи в нашому ПСК є те, що асистент стоїть з протилежного боку свого звичного робочого місця. Тому виходимо з ситуації так", — сказала Тетяна.
Більшість бійців, яких приймають, не дозволяють показувати свої обличчя. Вони розповіли, що такі стоматології — це єдина можливість полікувати зуби, адже часу обмаль. Військових приймають по запису, але якщо є екстрені ситуації, лікують поза чергою.
"Сьогодні в нас вже було 3 пацієнти, лікуємо карієс. Зробили анестезію, відпропорували і зараз будемо ставити пломбу. Карієс у пацієнта вторинний, поганий контакт. Ми відновлюємо контакт, щоб відновити функцію жування", — розповіла стоматологиня Олеся Пришляк.
Беруться й за складні випадки. Для цього в команді є лікар-хірург зі Львова Ігор. Сьогодні він видаляє зуби, які не підлягають лікуванню. За його словами, такі випадки є майже щодня.
"Враховуючи те, що у військових немає стільки часу доглядати за зубами, видалення — це дуже часте явище. Стреси, переохолодження, недостатня гігієна — все це впливає на зуби", — сказав стоматолог.
"З очей потекли сльози, я підсунула маску, щоб ніхто не побачив, і далі працювала"
За час волонтерства Олеся працювала в Запорізькій та Дніпропетровській областях, але найчастіше лікує зуби на Донеччині. Стоматологиня пригадує свою першу поїздку.
"Це було літо 2022 року, ми вперше були у "Вовків Да Вінчі". Їх відвели на оновлення, ми працювали під Кривим Рогом. Було багато складних випадків: захворювань пульпи, періодонтити, пульпіти, багато видалень. Бійців дуже довго не відводили на відновлення, а чим більше вони там, чим більше вони працюють у стресі, тим більше проблем із зубами виникає потім", — розповіла Олеся Пришляк.
Коли ситуація була спокійнішою, виїжджали на місця дислокації військових, а зараз працюють у Краматорську:
"Якщо ми стоїмо в Краматорську, то робочий день розпочинається о 9-й годині й буває, що працюємо до 19-20-ої. Якщо ми на виїздах, то це може бути з 7 ранку і до пізньої ночі, поки не приймемо останнього пацієнта. Випадки бувають різні, але ми завжди стараємося прийняти всіх, хто чекає, допомогти всім", — розповіла Олеся Пришляк.
Виїзну стоматологію назвали "LeoDent". Назва походить від танків "Leopard".
"На той час ми дуже чекали їх і наближали їхнє поступлення й назвали наш ПСК "LeoDent". В нас навіть є іменний прапор. Брати Бабини – Степан і Володимир, зробили нам подарунок, виготовили прапор, на якому розписуються всі лікарі".
Графік у стоматологів насичений, іноді працюють без перерв і обідів. За словами Олесі, це виснажує, але не зрівняється з тією втомою, яку бачать в очах бійців.
"Вчора в нас були хлопці, по них видно, що дуже замучені. По місяцю-півтора на позиціях. Прийшов чоловік на видалення і поки ми видаляли зуб, я тримала його за руку. Він боявся і стискав її. Я дивилася на нього і розуміла, скільки в нього проблем зі всім, коли просто немає змоги нікуди піти, коли на позиції болить зуб і ти нічого не можеш зробити. Від цих думок з очей потекли сльози, я підсунула маску, щоб ніхто не побачив, і далі працювала".
"Приходять не лише полікувати зуби, а й поговорити"
У Краматорську стоматологи працюють 7 днів, а потім — ротація. Однак Тетяна Жукова без вихідних уже 2 місяці. Жінка каже, це пов’язано з тим, що не вистачає асистентів.
"Чому немає заміни? Не знаю. Так склалось якось, що асистенти не їдуть, не хочуть. Якщо лікарі ще їдуть, то асистенти ні. У нас декілька бригад приїжджають зі своїми асистентами. Якщо працюємо, то працюємо без вихідних. Морально людина звикає, але дивитися на цих хлопців, які засинають під час процедури, які приходять втомлені, які приходять і вибачаються за свій зовнішній вигляд, бо вони не встигли заскочити додому переодягнутися, помитися, відпочити, дуже важко. Вони навіть соромляться зайти в своєму взутті, бо бояться наслідити. Знаєте, такі всі чемні. Наші хлопці заслуговують найкращого. Ми намагаємося тут віддячити їм за їхню таку важку й непосильну працю", — сказала Тетяна.
За тиждень роботи у виїзній стоматології в Краматорську Олеся Пришляк працювала з різними бійцями та різними захворюваннями зубів:
"За весь час нашої роботи ми прийняли 50 людей. Трошки важко було працювати, бо холодно. Один день був дуже важким, бо ми працювали з самого ранку — 8:00 до 21:30. За весь час були різні випадки — від простого карієсу та гігієни до видалення вісімок, пульпітів, періодонтитів, це було найважче. Перепади напруги, з цим також є проблеми. Ми і лікуємо, і трошки самі ремонтуємо, розбираємо педальки, було і таке в нас, і установку також розбирали один раз самі".
На схід Олеся їздить і взимку, і влітку. Не заважають ані погодні умови, ані погіршення ситуації на фронті. Іноді від втоми закриваються очі, але наснаги додають посмішки військових, розповіла волонтерка.
"Неймовірної сили нам дає вдячність хлопців, вона дає стійкості, приплив енергії. Приємно, коли тут зустрічаєш тих бійців, яких лікував вдома. Є багато земляків, які приходять до нас просто поговорити. Душевні розмови також дають їм наснаги до майбутньої боротьби з нашими окупантами".