Господарський суд Тернопільської області повернув комплекс будівель Свято-Духівського монастиря Свято-Успенської Почаївської Лаври у власність держави. Це три храми: Святого Духа, преподобного Серафима Саровського та Усіх Святих.
Про це розповіла виконувачка обов’язків прессекретарки суду Мар’яна Маланчин.
За її словами, Почаївська міська рада, яка не мала повноважень розпоряджатись духовним майном, передала у власність УПЦ МП три будівлі монастиря. Мар’яна Маланчин зазначила, що розгляд справи тривав майже рік.
"За результатами розгляду, Господарський суд Тернопільської області ухвалив рішення, яким задовільнив позовні вимоги. Скасував рішення виконавчого комітету Почаївської міської ради "Про визнання права власності на комплекс будівель Почаївського Свято-Духівського монастиря, скасував державну реєстрацію цих прав та свідоцтва, які підтверджують реєстрацію цих прав. На даний час, рішення Господарського суду Тернопільської області не набрало законної сили, оскільки рішення набирає законної сили після строку подання апеляційної скарги. Тобто, сторони зараз мають 20 днів, щоби оскаржити це рішення".
Кореспонденти Суспільного телефонували до голови Почаївської громади Василя Бойка. Чоловік на посаді голови міськради з 2014 року. Він розповів, що за його каденції таких рішень не приймали. Заступник директора обласного департаменту культури та туризму Ігор Кульчицький рішення суду прокоментував так:
"Набранням рішення суду законної сили поверне у державну власність пам’ятку місцевого значення комплекс споруд Святодухівського скиту, які було не законно набуто у власність релігійною організацією Почаївського Свято-Духівського монастиря Тернопільської єпархії Української православної церкви".
Кореспонденти Суспільного також зателефонували в канцелярію Почаївської Лаври. Черговий, який не назвався, сказав, що наразі рішення суду не коментують.
Нагадаємо, на сайті суду повідомили, що Тернопільська обласна військова адміністрація звернулась до суду з позовом до органу місцевого самоврядування про скасування рішення, свідоцтва про право власності та скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Позовні вимоги
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, прийнявши рішення про визнання права власності на комплекс будівель Почаївського Свято-Духівського монастиря, на підставі якого в подальшому було видано свідоцтво про право власності та проведено державну реєстрацію речових прав, порушив права і законні інтереси держави в особі позивача.
"Зі змісту рішення суд встановив, що обласною військовою (державною) адміністрацією, як власником майна, не передавалось у власність монастиря спірне майно та така передача не погоджувалась, а тому оспорюване рішення порушує інтереси держави як власника", — повідомляє пресслужба Господарського суду області.
При цьому суд зауважив, що жодними повноваженнями з приводу розпорядження культовими будівлями чи майном органи місцевого самоврядування не наділені.
Рішення суду
"Відтак, суд визнав незаконним та скасував рішення органу місцевого самоврядування про визнання права власності на комплекс будівель Почаївського Свято-Духівського монастиря та скасував як державну реєстрацію цих прав, так і свідоцтво, видане на їх підтвердження".
Раніше представники комісії Міністерства культури повідомили Суспільному, що під час перевірки в Свято-Успенській Почаївській лаврі виявила низку порушень.