Лубінець прокоментував конфлікт у бібліотеці в Тернополі

Лубінець прокоментував конфлікт у бібліотеці в Тернополі

Бібліотека в Тернополі
Тернопільська обласна бібліотека для дітей. Суспільне Тернопіль

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до керівництва Тернопільської ОВА щодо перевірки конфлікту між родиною переселенців та обласною дитячою бібліотекою.

Про це він повідомив у своєму Телеграмі.

Переселенка з Харкова Катерина Посохова на своїй сторінці у Фейсбуці, 17 квітня, написала, що в Тернопільській обласній бібліотеці для дітей їй сказали заплатити заставу за книжки у розмірі 600 гривень, бо її син може написати на сторінках слова "Слава Росії".

"Інформація про конфлікт між родиною переселенців та обласною дитячою бібліотекою поширилася мережею. Йшлося про те, що дитині з сім’ї ВПО відмовили у вільному та безоплатному отриманні у тимчасове користування книг із фонду бібліотеки. В результаті дитина отримала книги лише після сплати батьками застави у 600 гривень", — йдеться у повідомленні.

Дмитро Лубінець написав, що прояви дискримінації ВПО у будь-яких сферах є неприпустимими.

"Наголошу, що Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" визначає, що ВПО мають ті ж права і свободи, як і інші громадяни України. Захист прав дитини — один із дев’яти основних напрямів роботи нашої інституції", — повідомив Дмитро Лубінець.

Скрін допису про бібліотеку, Тернопіль, 22 квітня, 2024
Скрін допису. t.me/dmytro_lubinetzs

Позиція мами хлопчика

Катерина Посохова каже, що її сину Святославу 7 років. Хлопець родом із Харкова. У 2022 році родина переїхала до Тернополя. За словами матері, син любить читати, тому постійно беруть книжки з бібліотек. Коли прийшли до обласної бібліотеки для дітей, працівниці повідомили, що видадуть книжки під заставу 600 гривень.

"Вперше ми туди прийшли 3 квітня, записалися без проблем, нам завели читацький квиток і далі ми пройшли до читацького залу і запитали, чи можемо ми оглянути, що можемо взяти. Нам відповіли: "Так, будь ласка, але ви впевнені, що вас влаштують наші правила, бо зараз книжки оберете, а правила не влаштують". Я подумала, що це формальне запитання, тому й відповіла: "Дитина вже була відвідувачем бібліотеки та завжди все влаштовувало". Нам кажуть: "Добре". Зрештою Святослав обрав дві книги. Нам їх записали у формуляр, після чого сказали: "З вас 600 гривень". Я щиро здивувалася, бо зовсім не зрозуміла, про які гроші йде мова. Сказали: "За кожну книжку застава 300 гривень. Тобто, ви можете взяти до 5 книг та за кожну залишити 300 гривень застави".

Катерина Посохова з сином Святославом, Тернопіль, 22 квітня, 2024
Катерина Посохова з сином Святославом. Суспільне Тернопіль

За словами Катерини Посохової, гроші під заставу вони не вносили. Жінка каже, коли прийшли віддавати книжки, 16 квітня, ситуація повторилась.

Також Катерина Посохова розповіла, що в бібліотеці їй сказали, нібито її син може пошкодити книжку.

"Стоїть дитина моя, і кажуть: "От він може написати в книжках "Слава Росії", а ви взагалі знаєте, скільки книг в нас ваші "потягнули"? Я кажу: "Які це наші? Ми ж всі наче українці, всі рівні, однакові, а по-друге, — ні, він не може написати "Слава Росії", чого б він це робив?".

Тернопільська обласна бібліотека для дітей, Тернопіль, 22 квітня, 2024
Тернопільська обласна бібліотека для дітей. Суспільне Тернопіль

Позиція бібліотекарів

Директорка обласної бібліотеки для дітей Надія Новіцька розповіла, скільки книг бібліотека видала читачу.

"Вперше, коли Святослав завітав до нас з батьками, вони отримали два видання безкоштовно. Пізніше, 16 квітня, вони одну книгу здали, а час на читання книги "Чудове чудовисько" Сашка Дерманського вони продовжили, а ще нову книжку взяли без застави".

Надія Новіцька цю ситуацію прокоментувала так:

"Із 2014 року ми мали різні проєкти із внутрішньо переміщеними людьми і жодного разу до нас не було претензій від будь-яких відвідувачів. Ця тема постійно крутилась, що ми до них так відносимось, що ми нетолерантно відносимось. Тоді в тому випадку був наведений приклад, який трапився у стінах нашої бібліотеки, про те, що рік тому наша читачка, яка відвідує нашу бібліотеку, яка також є внутрішньо переміщеною особою, принесла нам здати книжку. В цій книжці було написано: "Смерть Україні", "Слава Росії", "Слава Путіну" й інші вислови. Коли ми побачили цю книжку, то були шоковані, але цей факт ми ніде не озвучили, цій дитині не робили ніяких неприємностей. Моя заступниця разом із працівником цього відділу пішли в 4 школу, де навчається ця дитина і повідомили вчителям та показали цю книжку".

Надія Новіцька
Надія Новіцька. Суспільне Тернопіль

За словами Надії Новіцької, "Правила бібліотеки" передбачають заставу, якщо книга знаходиться у фонді бібліотеки та вважається цінною.

"Ця послуга передбачена законом України про бібліотеку та бібліотечну справу. Стаття 20 передбачає, що бібліотеки мають право встановлювати плату. Тому ми й цих читачів повідомили, що така послуга є і, якщо вони оберуть цінну книгу — будуть платити заставу. Реакція їхня була така, ніби ми від них просимо гроші. Ми пояснили, що під цю послугу підходять не всі книжки. Є спеціальний каталог із переліком книг, які бібліотека відносить до цінних. Є інструкція, як це застосовувати, ми про це також їм сказали. Вони захотіли книгу, ми їм дали її. Але в бібліотеку приходили відвідувачі, які здавали та брали книжки. В них виникло питання: "Чому ви з них не берете заставу?". Ми їм пояснюємо, що не всі книги підлягають заставі. Тоді з’явилася фраза: "Це тільки для нас ця послуга, це ми повинні платити, а інші не платять". Звичайно, були звинувачення, що ми просимо заставу тільки у них", — каже Надія Новіцька.

Лубінець прокоментував конфлікт у бібліотеці в Тернополі
У формулярі Святослава зробили запис, що видають книгу під заставу. Суспільне Тернопіль

Позиція адвоката

Адвокат Віталій Скиба ситуацію коментує так:

"Кожна бібліотека встановлює свої правила, але вони мають відповідати одним стандартам. Вони називаються "Типові правила користування бібліотеками в Україні" і затверджені наказом Міністерства культури та мистецтв України № 275 від 5 травня 1999 року. В цих правилах зазначено в пункті 2.7, що видача додому документів, що користуються підвищеним попитом, може здійснюватися під грошову заставу за дозволом керівника. Це чітко, по тій ситуації, яка є в Тернополі".

Лубінець прокоментував конфлікт у бібліотеці в Тернополі
Адвокат Віталій Скиба. Суспільне Тернопіль

Віталій Скиба каже, заставу та її розмір встановлює керівник закладу.

"Щодо ситуації, яка стосується внутрішньо переміщених, то законом України й "Типовими правилами" визначено, що громадяни України, іноземці, особи без громадянства користуються однаковими правами. Тобто, навіть не те, що переселенці, іноземці користуються тими самими правами, що і громадяни України. Перелік цінних книжок кожна бібліотека визначає сама, залежно від фонду, фінансування і так далі. Бібліотеки є державними й фінансуються з бюджету, але їм не заборонено займатися господарською діяльністю, тобто перебувати на своєму утриманні. Вони мають відкриті рахунки, позабюджетні. І спонсори чи інші люди можуть давати книжки, спонсорувати. Відповідно, та вартість вже йде дискреційними повноваженнями свого директора. Тобто, він встановлює, яка книжка є цінною, яка не є цінною, а яка рідкісною".

Нагадаємо, пояснювальну записку директорки обласної бібліотеки для дітей Надії Новіцької з приводу конфлікту з переселенкою через заставу за книжку розгляне постійна комісія Тернопільської обласної ради з питань духовності, культури, свободи слова, інформації та розвитку громадянського суспільства.

На початок