Двісті годин без сну під час допитів: історія Ярослава Стецька, який проголосив Акт відновлення Української Держави

Двісті годин без сну під час допитів: історія Ярослава Стецька, який проголосив Акт відновлення Української Держави

Ексклюзивно
Двісті годин без сну під час допитів: історія Ярослава Стецька, який проголосив Акт відновлення Української Держави
. Суспільне Тернопіль

28 липня відзначають День Української Державності. У 1941 році проголошував Акт відновлення Української Держави Ярослав Стецько з Тернопільщини. Про його життя розповів тернопільський історик і публіцист Святослав Липовецький під час проєкту Суспільне Тернопіль – "Державники".

"Ця людина засвідчила перед всім світом, що українська нація бореться за свою державність", – каже історик.

Святослав Липовецький розповідає, що Ярослав Стецько називав себе "маклер без держави", оскільки представляв Україну і пов'язував багатьох світових лідерів, та разом з тим, був позбавлений своєї державності.

"Ярослав Стецько є одним із найвідоміших українців у другій половині 20 століття в західному світі. Він був близьким приятелем Чан Кайші, генерала Франко та багатьох інших діячів. Це пов'язано з двома моментами в його житті. Перше – це 30 червня 1941 року, коли почалася радянсько-німецька війна. Тоді націоналісти проголосили у Львові Акт відновлення Української держави. Фактично, за це вони поплатилися. Тоді 29-річний Ярослав Стецько очолив Українську державу, власне, очолив уряд".

Історик і публіцист Святослав Липовецький
Історик і публіцист Святослав Липовецький. Суспільне Тернопіль

За словами історика, через такі свої дії, Ярослав Стецько і Степан Бандера провели кілька років у нацистському концтаборі Заксенгаузен.

"Друга річ, яка пов'язана з відплатою за його патріотичну позицію – важке ув'язнення у 1936 році. Тоді він пережив найскладніші допити. Польська поліція змінила свою тактику. Вони не так били і "вибивали" свідчення з людей, як допитували їх через позбавлення сну. Ярослав Стецько двісті годин пережив без сну. Він згадував, що сидів на великий табуретці, його ноги звисали, він не мав опори ні в спині, ні в ногах. Вночі його носили від гарячої печі до холодних відкритих дверей навстіж. Це була осінь. Робили це, щоб він не заснув. Його били, обливали водою. Це найдовші допити, які пережив хтось із українців".

Ярослав Стецько, під час свого виступу заявив: "Я висував у своїй діяльності тезу, що Україна повинна стати ідейним, моральним і культурним центром, довкола якого повинні зосереджуються змагання інших поневолених народів", – розповідає Святослав Липовецький.

"Через десять років, уже після Другої світової війни, після того, як Ярослав Стецько відбув ув'язнення в нацистських концтаборах, він створює міжнародну організацію АБН - Антибільшовицький блок народів, куди на початку входило приблизно півтора десятка представників різних народів, які борються проти більшовицької системи".

Історик каже, Ярослав Стецько був міжнародним діячем, який справді мав вплив.

"Скажімо, з генералом Франко було домовлено, що вояки УПА можуть навчатися в офіцерських школах Іспанії. Іншого разу Хрущов приїхав до Стокгольма. І Ярослав Стецько зробив невеликий жест: він з букетом квітів відвідав могилу Карла XII, власне, союзника Мазепи. І потім ціла пресконференція Хрущова була присвячена націоналістам і, власне, Ярославу Стецьку. Помер він у 1986 році в Мюнхені. Це місто було фактично політичною столиця українців, тому що це було найближче західне місто до України. Ярослав Стецько – постать кількох епох, різноманітних середовищ. Він найдовше серед керівників ОУН був на чолі Організації українських націоналістів".

Портрет на видання оунівця знаходяться у музеї Ярослава і Слави Стецьків у Великому Глибочку на Тернопільщині
Портрет на видання оунівця знаходяться у музеї Ярослава і Слави Стецьків у Великому Глибочку на Тернопільщині. Суспільне Тернопіль

Що відомо про вшанування Ярослава Стецька на Тернопільщині

19 січня цього року на Тернопільщині вшанували пам'ять Ярослава Стецька з нагоди 111-ої річниці з дня його народження.

У Великому Глибочку на Тернопільщині зберігають вишиту сорочку провідника ОУН Ярослава Стецька

2022 рік на Тернопільщині був проголошений Роком Ярослава Стецька.

Минуло року в Тернополі відбулося спецпогашення марки та художнього конверта, присвячених 110-тій річниці з дня народження Ярослава Стецька.

Читайте також

На початок