13 березня 2024 року війська РФ направили безпілотник в житловий багатоквартирний будинок у Сумах. В результаті влучання було зруйновано квартири з другого по п’ятий поверх. Як нині живуть колишні мешканці будинку, які втратили житло та як міська влада планує готувати уцілілу частину багатоповерхівки до опалювального сезону – дізнавалось Суспільне.
Такий вигляд мала сумська багатоповерхівка 13 березня 2024 року, в неї влучив російський безпілотник. Тоді з-під завалів дістали тіла трьох загиблих людей.
Внаслідок удару квартири з другого по п'ятий поверх були зруйновані. Саме в тому під’їзді на п’ятому поверсі проживало подружжя пенсіонерів — Микола Андрійович і Віра Василівна. В моменти вибуху вони були вдома.
“Як ударили, то плита одразу лопнула, все посипалось. У кухні так взагалі блок плити похилився. А сусідська (квартира — прим. ред.) вся вигоріла. Поряд квартири одразу не стало, на четвертому поверсі й двері вирвало з бетоном, з усім. Сусід був на зміні, так живий залишився”, – кажуть Микола та Віра Василеги.
Подружжя пригадує, як вибирались з палаючої квартири.
“У нас кухонна перегородка, вона з витяжками і виходить, як подвійна товста стіна. Вона нас просто прикрила, а так би не відомо, що було. Довелось вибиратись. Встигли вискочить, якраз вдало вийшло.Не заблокувало зовсім нашу квартиру. Так сталося, що відкрили двері й ми вийшли, невелика щілина була. Все вже палало. Сусід поки ловив кота, то його вже рятувальники через вікно (забрали – прим. ред.)”, – говорить подружжя.
Після руйнування житла, подружжя пенсіонерів поселили в гуртожиток, де вони жили останні пів року. Нещодавно Микола Андрійович і Віра Василівна отримали компенсацію за зруйноване житло і придбали собі квартиру в одному з мікрорайонів міста. Голова правління ОСББ Кондратьєва, 112 Віктор Наливайко говорить, що сьогодні головна задача – підготувати будинок до опалювального сезону.
“Якщо не утеплити ці стіни, то тут вулиця, відсутні балконні рами. Холодне повітря буде приникати у ці квартири. Була пошкоджена мережа теплопостачання, електропостачання, пошкоджений фронтон. І зараз ведеться підготовка до опалювального сезону. Оскільки на ці роботи потрібні великі кошти, то ми звернулись у Департамент інфраструктури і місто відгукнулося та надало нам допомогу” – говорить пан Віктор.
Чоловік розповідає, що половину будинку вже утеплили. Зруйнована ж частина будинку не є небезпечною для мешканців: “Приходили геодезисти, складали акти по пошкодженій частині будинку, і ця секція була визнана непридатною до експлуатації. Таких руйнацій, які б загрожували життю немає, ми контролюємо ситуацію”.
За словами керівника Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради Євгена Бровенка, всі остаточні рішення з приводу зруйнованих під’їздів будуть ухвалюватися владою після закінчення опалювального сезону.
“Була розроблена проєктна документація на демонтаж цього будинку та перенесення мереж, які знаходяться там у підвальному приміщенні, але оскільки кошти на демонтаж будинку не передбачені, ми зверталися до військової адміністрації. Проте бюджет у зв’язку з воєнним станом обмежений, кошти на це не виділили. Тож було ухвалене рішення з утеплення даху та стіни”, – пояснює Євген Бровенко.
Як вказано у тендері, розміщеному у системі електронних торгів "Prozorro", Департамент інфраструктури міста запланував на поточний ремонт будинку 185 тисяч гривень. Договір із переможцем тендеру уклали 26 вересня. Виконати роботи підприємець має до 25 листопада 2024 року.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram