Військовослужбовці 117 бригади ТрО показали комплекс Heavy Shot. Він переносить 20 кілограмів вибухівки та нищить нею позиції російських військових. Як і де працюють з його допомогою, бійці розповіли кореспондентам Суспільного.
Військовослужбовці роти ударних безпілотників 117 бригади ТрО розгортають комплекс Heavy Shot. Нині, розповідає Артем, цей безпілотник працює на прикордонні Сумщини.
Цей ударний БпЛА з корисним навантаженням 20 кілограмів, його дальність максимально 12 км. Висота заявлена 2000 метрів, але так ніхто ніколи не підіймався. Робоча висота 150-300 метрів, більше й не треба.
Ударний дрон, каже Артем, застосовується в нічний час і має тепловізійну камеру. З його допомогою бійці нищать як живу силу противника, так і їхню техніку та укріплення.
Через те, що дрон може нести з собою 20 кг вибухівки, то укріплення він добре розбирає. Це може бути дві міни, може бути снаряд 122-й, ну або міна 120. У нас інколи виходило нести і 24 кілограми. Можна понести й більше, але дальність буде, звісно, менша.
Для роботи з комплексом Heavy Shot потрібно п’ятеро людей і деякий час на підготовку для польоту.
Розкладання дрона займає приблизно три хвилини. Вішання на нього бойового навантаження також хвилини 2-3. Тобто, 6 хвилин сумарно. Але, є такий маленький нюанс, що керування дроном може відбуватися віддалено. І ось саме те, що розкладається віддалено, більше часу займає, але це можна попередньо зробити. Тобто, розкласти це все і вже потім хлопці, наша команда, розкладає дрон.
Перед вильотом оператор готує польотний план. Якщо цілі нерухомі, такі як місця розміщення чи бліндажі, виліт можна провести в автоматичному режимі, розповів військовослужбовець Борис.
Написати програму й відправити дрон, просто його контролювати. Слідкувати за всіма показниками і якщо все добре, він зробить усе сам. Але комп’ютер не може прийняти рішення, тому тут саме й потрібен оператор, який може прийняти рішення, змінити ціль в польоті, здвинути дрон туди, куди треба і провести бойове ураження.
Окрім скидів вибухівки, за допомогою цього дрона військовослужбовці допомагали провізією своїм побратимам-піхотинцям, які кілька тижнів перебували в оточенні, розповідає військовослужбовець Дмитро.
Ми їм передавали боєкомплект, воду, їжу. Тому що їм було дуже тяжко, до них ніяк не можна було добратися. Тобто, ті евакуаційні авто, які доїжджали, вони там і залишались. Нас просили дуже хлопці з різних бригад: "будь ласка, допоможіть, бо ми іншим чином не зможемо їм допомогти. Вони ні вийти, ні зайти не можуть"
Хлопцям, яким ми передавали провізію, вони вийшли живими. Так, були трьохсоті, але живими на евакуацію вийшли і поїхали собі.
Окрім комплексу Heavy Shot, військовослужбовці роти ударних безпілотників працюють і з іншими видами дронів. Постійно, каже Дмитро, навчаються і вдосконалюють навички.
Навіть після війни доведеться вчитись. Може після війни хтось пов’яже своє життя з дронами: може з аграрними, може з бойовими, кому як це сподобається. Війна дуже багатьох поміняла, так сказати, і я думаю, дуже багато зміниться.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram