Обстріли, вбивства і тортури. Чи відповість Росія за воєнні злочини в Україні – інтерв'ю з британським юристом Джордашем

Обстріли, вбивства і тортури. Чи відповість Росія за воєнні злочини в Україні – інтерв'ю з британським юристом Джордашем

Злочини Росії проти України: їх розслідування та суд над верхівкою Росії. Чи можливий він зрештою та в якій часовій перспективі? Про це і не тільки говоримо з британським королівським адвокатом та юристом Вейном Джордашем. Понад 20 років він займається міжнародним гуманітарним правом, співпрацював з урядами різних країн і Міжнародним кримінальним судом. А з 2015 року Вейн Джордаш допомагає розслідувати злочини Росії в Україні.

У російську військову систему і доктрину вбудовані воєнні злочини та їх здійснення

У березні 2022 року міжнародна фундація Global Rights Compliance почала проєкт "Мобільні команди правосуддя". Вони намагалися допомогти Київській обласній прокуратурі з розслідуванням злочинів в Ірпені, Бучі та Гостомелі.

Обстріли, вбивства і тортури. Чи відповість Росія за воєнні злочини в Україні?
Буча, Київська область, 1 березня 2022 року. AP

На той момент, за словами Вейна Джоржа, рівень і обсяг кримінальної поведінки у цих містах зашкалював.

Ми почали бачити, що напади на українську ідентичність і на цілісність українського суспільства стали в якийсь момент для РФ зброєю і методом ведення війни. Я впевнений, що в російську військову систему і доктрину вбудовані воєнні злочини і вчинення цих воєнних злочинів для того, щоб замкнути певну категорію людей на певній території, здійснити щодо них ряд жорстоких дій і таким чином підкорити їх собі.

Прикладом таких дій можуть бути масові обстріли цивільної інфраструктури, які могли бути покликані покарати цивільне населення за відмову від підкорення Російській Федерації.
Вейн Джордашпрезидент міжнародної фундації Global Rights Compliance

Команда Global Rights Compliance складається з 50 юристів: українців та іноземців. Це близько 30 українських юристів і 20 міжнародних слідчих і прокурорів.

Обстріли, вбивства і тортури. Чи відповість Росія за воєнні злочини в Україні?
Розмова на Суспільному Суми про російські злочини на території України. Суспільне Суми

Українські спеціалісти мають різні досвіди. Дехто вже працював у міжнародному гуманітарному праві до повномасштабного вторгнення… дехто вчився вже під час роботи. Міжнародні спеціалісти мають різноманітні досвіди, приміром, в колишній Югославії.
Вейн Джордашпрезидент міжнародної фундації Global Rights Compliance

Люди буквально з усього світу… дуже досвідченні, які передають свій досвід тут.

Вейн Джордаш впевнений, що для того, щоб на базовому рівні здійснювати розслідування таких міжнародних злочинів, необхідна суміш такої експертизи: української локальної — розуміння контексту і експертиза міжнародного досвіду.

В Україні міжнародна фундація Global Rights Compliance підтримує ті області, де офісом генерального прокурора були створені відповідні відділи або управління протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту.

Це 9 областей. Це ті області, в яких була окупація або здійснювались активні бойові дії. Сумська область - один із таких регіонів, тому ми тут.
Вейн Джордашпрезидент міжнародної фундації Global Rights Compliance

В Україні "страшний брак ресурсів" на розслідування воєнних злочинів

За словами Вейна Джоржа, зазвичай, у цій сфері злочини розслідуються після того, як збройні конфлікти, війни закінчуються. Тому, робити це під час того, коли війна ще триває, це безпрецедентно.

Обласні прокуратури в Україні мають всього 10, 15, 20 прокурорів, які займаються цими розслідуваннями. Тому, це дійсно страшенний брак ресурсів. Це дійсно важлива і важка робота. Якщо подивитися на міжнародну практику, то Ліванський міжнародний суд, який був заснований для розслідування одного епізоду — вбивства прем*єр-міністра у 2000 роках, він мав близько ста прокурорів.
Із якими злочинами ви стикаєтесь найчастіше після початку повномасштабного вторгнення?
Христина Довбнякореспондентка Суспільного Суми
Обстріли, напади на цивільну інфраструктуру, напади на цивільних осіб, на енергетичну інфраструктуру. Примусова депортація, примушування людей виїжджати внаслідок обстрілів. Сексуальне насильство, вбивства, велику кількість фізичної шкоди, яка завдається громадянам, а також злочини проти їхнього майна. Цей список нескінченний, його можна продовжувати.
Обстріли, вбивства і тортури. Чи відповість Росія за воєнні злочини в Україні?
Буча, Київська область, 2022 рік. Cуспільне

Коли російські війська окуповують різні території, вони замикають людей і створюють місця утримання, в яких дуже багато осіб або зникають, або піддаються катуванням, або помирають. Що також свідчить про воєнні злочини і злочини проти людяності.
Вейн Джордашпрезидент міжнародної фундації Global Rights Compliance

Справ з розслідуваннями злочинів росіян під час повномасштабного вторгнення на початковій стадії

Для того, щоб якісно розслідувати злочини, потрібно розібратися, що дійсно сталося безпосередньо на місцях подій. Тобто – хто катував цивільну особу в підвалі, хто гвалтував жінку, хто вивозив людей з місць утримання в інші місця. Це все перші питання, які потрібно ставити під час цього розслідування. Прокуратура досі цим займається, адже кількість таких злочинів — величезна. І зокрема тому, що усі ці злочини продовжують вчинятись. Середня тривалість судового процесу у міжнародних трибуналах складає близько 10 років: від початку розслідування та направлення матеріалів до суду до власне вироку. Це ілюстрація того, наскільки це складна справа.

Обстріли, вбивства і тортури. Чи відповість Росія за воєнні злочини в Україні?
Звільнений 93 ОМБр Холодний Яр Тростянець. 93-тя ОМБр Холодний Яр

Наразі є три загальні категорії злочинів, які ми можемо тут виділити: це злочини, пов'язані з окупацією. Тобто це ті злочини, як вчинялися на території, окупованій росіянами з початку їхнього вторгнення. Чіткий приклад — Тростянець. Місто, яке було ціллю російських окупантів. І, наприклад, там ми бачимо випадки катувань, насильницьких зникнень, вбивств. І через те, що це досі розслідується, ми не знаємо, які нові факти будуть виявлені. І так само є злочини, які відбувалися у ширшому розумінні у Сумській області, коли росіяни намагалися пробитися далі вглиб країни, зокрема в напрямку Києва. Третя категорія — це злочини, що вчинялися і вчиняються після російського відступу з території Сумської області. Переважно — це обстріли Сумщини.

Різниця у роботі з військовими та цивільними злочинами

Якщо ви розглядаєте звичайні злочини, то є обмежене коло осіб, які до них можуть бути причетними. Якщо ви говорите про згвалтування, крадіжку. Якщо ви говорите про воєнні злочини, можуть бути десятки людей, які так чи інакше причетні до вчинення злочину. Тоді як вчинення воєнних злочинів містить діяльність кримінальних угруповань, які діють згідно з певним планом і десятки осіб можуть долучатися до виконання цього плану зі спільними мотивами. Наприклад, просто для ілюстрації, я впевнений, що Володимир Путін — відповідальний за велику кількість злочинів, які вчиняються в Україні, але для того, щоб довести це, необхідно пройти через всі ланки російського військового та цивільного керівництва та довести через кожну з цих ланок його звязок із конкретними злочинами, які вчиняються на місцях.

Розслідування воєнних злочинів вимагає поєднання локальної експертизи, міжнародної експертизи, але так само воно вимагає залученості громадянського суспільства. Громадянське суспільство може підтримати прокуратуру у здійсненні дуже важливої роботи. Наприклад, потерпілі, які починають говорити, свідки, які говорять… наскільки б важко це не було. Дуже велика ймовірність є того, є багато потерпілих, які досі не наважились почати про це говорити. І суспільство має підтримати цих потерпілих у тому, щоб вони починали повідомляти про ці злочини.

Про деякі злочини дійсно дуже важко говорити… особливо злочини, які стосуються сексуального насильства. Потерпілі відчувають сором, потребу це все забути. І, звісно, ми говоримо не тільки про жінок, це також дуже важко для чоловіків — говорити про, зокрема, сексуальне насильство і все інше, що вчинялося щодо них у місцях утримання. Але ми маємо розуміти, що притягнення до відповідальності великою мірою залежить від того, чи готові потерпілі говорити про це. І найголовніше — встановлення правди є важливою. Це обов'язково, щоб і українці, і ми, іноземці, які підтримують українців у цьому, встановлювали правду і використовували її у цій інформаційній сфері проти РФ.

Війна в Україні відрізняється систематичністю вчинення злочинів

В інших контекстах, у яких я працював, з іншими війнами, злочини були випадковими або тими, які безпосередньо не були пов'язані з конкретною військовою ціллю. По цій війні я бачу, що злочини є основою, з якимось супутніми військовими цілями. Якщо спростити – майже все, що Росія здійснює на території України є злочинним.

Обстріли, вбивства і тортури. Чи відповість Росія за воєнні злочини в Україні?
Журналістка Христина Довбня, Вейн Джордаш та його команда. Суспільне Суми

Ми точно бачимо воєнні злочини, злочини проти людяності і не виключаємо можливість того, що можуть бути і злочини геноциду. Але для того, щоб довести злочин геноциду, ми спершу маємо розслідувати воєнні злочини і злочини проти людяності. І потім побачимо, куди нас це приведе. Нам треба зрозуміти, чи російська кампанія націлена на зміну української ідентичності, чи вона переросла у якийсь момент в кампанію щодо фізичного знищення частини цієї групи. На мою думку, так. Але нам треба здійснити ще багато чого перед тим, як встановити це остаточно.

Суд над російською верхівкою можливих, але тільки якщо вони потраплять до наших рук. З великою ймовірністю вони відповідальні за воєнні злочини, злочини проти людяності і можливо за злочини геноциду в Україні, але спершу нам треба їх схопити.

Слідство все ще може і мусить тривати і міцні провадження можуть бути побудовані проти осіб, які знаходяться не в Україні. Але допоки їх не заарештують або вони не здадуться самі, звісно, перед судом вони не постануть. Ми потребуємо спокою і витримки у цьому, адже це займе роки, а може навіть десятиліття щодо деяких з цих осіб. Але я впевнений, що до когось дістатися ми зможемо.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок