"Земля — це завжди бізнес": політологиня Андріана Костенко про проєкт рішення позбавити УПЦ права користування землями

"Земля — це завжди бізнес": політологиня Андріана Костенко про проєкт рішення позбавити УПЦ права користування землями

На сайті Сумської міськради зареєстрували проєкт рішення про припинення права користування землею, що знаходиться під церквами УПЦ МП. Політологиня Андріана Костенко більш детально розповіла Суспільному про позбавлення Української православної церкви права користуватися землями.

“Ця проблема є дуже чутливою, особливо зараз, в умовах війни. Це такий клубок проблем, пов’язаних з національною безпекою, політикою, релігією, навіть з бізнесом, бо земля – це завжди бізнес”, – зазначила політологиня Андріана Костенко.

За її словами, земля громади має належати громаді.

"Земля — це завжди бізнес": політологиня Андріана Костенко про рішення позбавити УПЦ права користування землями
Спасо-Преображенський собор у Сумах. Фото: Суспільне Суми

“За великим рахунком, не має значення, про які бізнеси чи релігійну організацію ми говоримо. Точно на часі переглянути доцільність використання земель громади релігійними спільнотами й в тому числі бізнесом. Цей процес має розпочатися. Він розпочався з однієї церков. Але я боюся, щоб надалі ми не наступили на ті самі граблі. Що я маю на увазі?

У 2007 році дуже активно роздавалися землі церкві, яка зараз називається УПЦ. Якщо подивитися на склад депутатів місцевих рад, в більшості – це ті самі політичні сили, й дуже велика кількість депутатів, які сьогодні голосують по одному, вони до того голосували за рішення віддати землі. Рішення видачі земель в оренду не обумовлені жодним системним баченням, як це питання має вирішуватися на рівні громади. Тому потрібно також порушувати питання політичної відповідальності, тих політичних сил, які свого часу без урахування питання національної безпеки дуже самовільно приймали швидко рішення стосовно віддачі під бізнес – і де тепер ці землі? – і стосовно віддачі окремим релігійним спільнотам”, – пояснила політологиня.

"Земля — це завжди бізнес": політологиня Андріана Костенко про рішення позбавити УПЦ права користування землями
Андріана Костенко. Фото: Суспільне Суми

На думку Адріани Костенко, кримінальна відповідальність має бути персональною, а не груповою.

“Якщо є окрема людина або прибічник релігійної організації, якщо він порушив закон, то конкретно ця людина має відповідати.

По-перше, земля має належати громаді й видаватися під конкретні правила, процедури, конкретні терміни.

По-друге, ці рішення сьогодні більш політичні. Дуже схоже на те, що війна не закінчилася, а вже почалися якісь певні процеси в напрямку того, щоб подивитися суспільну думку, побачити реакції і відповідати аджендіПорядок денний., яка сьогодні є актуальною. Грати на цих емоціях, на цих питаннях. Якби насправді хотіли вирішити, трішки іншим шляхом йшли. Через дискусії, через обговорення громадські, через обговорення і діалог з релігійними громадами. І не створювали додаткових ризиків стосовно нестабільності всередині суспільства”, – підсумувала політологиня Андріна Костенко.

Що відомо

  • За словами автора проєкту рішення Володимира ЧепікаДепутат від партії "Європейська Солідарність" СМР., йдеться про ділянки під дванадцятьма церквами на території Сумської громади.
  • За даними аналітичного ресурсу "Опендатабот", станом на 24 лютого 2022 року в Україні існувало 8 797 церков УПЦ (МП). З них 351 - у Сумській області.
  • Згідно з даними сайту Сумської єпархії ПЦУ, на території області зареєстровані 169 церков.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок