Ігор Черняк із Сум працює вибухотехніком понад 5 років. З початку повномасштабного вторгнення Росії розміновував та знешкоджував вибухівку на Сумщині, Харківщині та Херсонщині. З чим прийшлось працювати, виконуючи завдання, розповів кореспондентам Суспільного.
"Завжди було цікаво, я вивчав, цікавився вибухонебезпечними предметами. Потім, коли дізнався, що є така професія, то одразу пішов, почав працювати, вчитися. Зараз наша професія дуже потрібна, особливо в тих місцях, які були окуповані, де зараз проводяться зведені загони, куди ми зараз їздимо на ротації, де дуже багато ми стикаємось із вибухонебезпечними предметами", — розповідає чоловік.

На Сумщині, згадує вибухотехнік, найбільше запам’яталось розмінування деокупованого Тростянця: "Там дуже багато було снарядів. Там дуже багато було техніки, дуже багато було боєкомплектів, машини з боєкомплектами, які були зруйновані, коли їх звідти вибивали. До нас навіть приїжджали колеги наші зі зведеного загону із усієї України і допомагали нам у зачистці Тростянця. Також міста, де ворожі війська тоді перебували, вони також їх мінували. Ми там вперше почали стикатися з мінами, почали дивитись, вивчати манери їх мінування. Як вони мінують, які пастки можуть зробити”.

Восени Ігор розміновував Харківську область. Розповідає, з якою вибухівкою довелося там працювати: "Це такі міни протипіхотні, такі як нажимної дії і також міни ПФМ, яких там дуже велика кількість. Тобто, їх вистрілюють з касет, і це навіть не десятки, а сотні цих мін, які розкидані по населених пунктах, по полях, по лісах. Також ми стикнулися ще з одними мінами новітнього їхнього виробництва”.

Ці протипіхотні міни, каже вибухотехнік, виготовлені 2020-го, а деякі й 21-го року: "Десь приблизно з 10 метрів вона засікає кроки людини. В ній також є її пам’ять запрограмована. Ось її система керування. До цього блоку керування приєднаний такий блок вражаючих елементів: це такі от пилочки, тут всередині знаходиться вибухівка. Вся ця конструкція знаходиться в міні і з 10 метрів міна засікає військового, вистрибує на півтора метра і працює по колу, тобто до 10 метрів вражають її осколочні елементи. Тобто, це смертельно”.

Знешкоджували ці міни дистанційно, розповідає Ігор Черняк: "Примотували на довгі палиці вибухівку, підносили до неї, клали і знешкоджували, тому що цих мін також дуже багато, їх вистрелюють із касети, із таких тубусів. Їх тут 4 штуки і таких тубусів може бути десятки, тобто в кожному такому тубусі 4 міни, які розкидуються. Так, вона не маскується, але ж з 10 метрів вона вже починає працювати і вибухає”.
Після чотирьох тижнів на Харківщини Ігор Черняк з бригадою поїхали розміновувати Херсонщину: "Ми в місто Херсон направилися одразу і почали його розміновувати. А вже потім ми почали розміновувати прилеглі території: це села, це лінії електропередач, газопроводи, мобільні вишки".
"Коли проходили, проглядали лінії електропередач, натикалися на їхні позиції і там треба було пройти такий собі квест, тому що там були і протипіхотні міни, і протитанкові міни, і дистанційне мінування, і міни радянські, і їхні нові міни. І також були міни-пастки і все це було розкидано у великій кількості, де ми на цих місцях не один день працювали”, — згадує чоловік.
На Херсонщині вибухотехнікам довелось знешкоджувати протитанкові міни ручної установки, з якими вони теж працювали вперше. Одну з таких, 2021-го року виробництва нині досліджують.

“Міна приводиться в дію: вона стоїть, відчуває вібрації танка на ґрунті своїми сейсмічними датчиками, посилає сигнали в свою систему керування. Потім вмикаються мікрофони, їх тут чотири штуки і починають слухати, які даний танк виробляє звуки і в пам’яті, яка знаходиться в даній міні — вона починає їх порівнювати з тими, які є в неї в програмі, щоб визначити, що це не автомобіль, не вантажний автомобіль, а саме танк. Потім в направленість того танку вона стає, робиться в ній такий нахил і відстрілює її головна частина. Вона відстрілює десь на 30 метрів у висоту, обертається і потім вражає танк”, — пояснює вибухотехнік.

Кілька тижнів тому Ігор Черняк повернувся з Херсонщини додому і нині чекає на нове завдання. Загалом, за час повномасштабного вторгнення Росії, вибухотехніки із Сумщини оглянули площу у понад 4 тисячі гектарів
"Було виявлено, знищено чи знешкоджено і вилучено майже три з половиною тисячі вибухонебезпечних предметів. За цей час підрозділом кількістю всього в 12 чоловік здійснено майже 1400 виїздів бойових на виявлення і знищення вибухонебезпечних предметів. Також ми займаємось забезпеченням вибухової безпеки громадян в місцях масового перебування їх. Тому на даний час майже 390 місць масового перебування оглянуто”, — зазначив начальник вибухотехнічної служби ГУ Нацполіції Сумщини Олег Євлаш. За інформацією Олега Євлаша, усі підозрілі, або вибухонебезпечні предмети там були вилучені і знищені.
Читайте також
- "60% українських сімей мають економічні труднощі". На Сумщині вивчили стійкість громадян в умовах війни.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram