У березні російські військові на три дні оселилися в селі Самотоївка Краснопільської селищної ради. Що згадують місцеві мешканці про поведінку солдатів армії РФ, — у матеріалі Суспільного.
Колону з близько трьохсот одиниць військової техніки РФ мешканці села Самотоївка помітили на в’їзді 18 березня. Їхали росіяни з боку Грязного. Заїхавши в село, почали хаотично стріляти, лякаючи місцевих. Після цього на три дні мешканці були вимушені ділити з російськими солдатами територію.
Оселилися, зокрема, і у сусідів пані Інни.
"Шкоди вони наробили у нас там, де не було людей, нежитлові будинки, жили тут у бабусі, у цій хаті. Паркан виламаний, і ось огорожа виламана. У других хатах були агресивніші, де ходили перевіряли телефони, а так… Заходили і до нас, перевіряли, хто в хаті живе. Забирали телевізори, велосипеди, блендери, м’ясорубки, шурупокрути – що їм подобалося, чого в них немає, виявляється", — згадує Інна Вовк.
Місцеві мешканці розповідають, що у цьому селі російські військові зупинялися переважно на покинутих подвір’ях. Наприклад, їхня техніка стояла на одному з городів.
"Виламали двері вони у погріб, тут стояли, тут теж вони сиділи, вогнище палили", — говорить жінка.
Техніка російських військових зайняла територію просто перед вікнами місцевих мешканців. Окупанти тримали в страху селян періодичними пострілами.
"Дах підскакував. Ось стояли міномети, я можу показати, ось ямка залишилася, ось друга, третя. Кор.: – Зброю перевіряли у людей? — Так, у мисливців, і танками їздили по зброї", — розповідає Андрій Осадчий.
"Було не до ходіння. Дозволяли пройтися, пов’язку одягнув, якщо треба було. Магазини не працювали, світла не було, потреби ходити не було", — зазначає Леонід Цибулько.
"Кор.: Чи привозили вам гуманітарну допомогу з Російської Федерації? – Привозили, в центрі висипали. Боже збережи, там і золото б лежало – і не взяв би. Хіба можна так", — говорить Олександра Ошкодер.
"Хоч у нас була і проблема з продуктами, але ми нічого не брали. Магазини два не працювали, люди їли в кого що є. Та яка там їжа, воно і в горло не лізло. Але гуманітарку не брала жодна людина", — сказала Анна Васильєва.
Самотоївський старостинський округ включає, крім Самотоївки, села Глибне, Думівка, Хвойне. Усього це – 1800 людей. Про те, як спілкувалася з російськими окупантами, розповідає староста села.
"Доводилося зневолі, під дулами їхніх автоматів. Перебували постійно в оточенні солдатів. Світло у нас якраз погасло, так вони нам ставили ультиматуми: що ви тут нам палки в колеса вставляєте, що світла немає", — говорить староста Самотоївського старостинського округу Людмила Цибулько.
Також додає: "Спитали, чи є хати вільні, щоб їх розмістили. Сказали, що зайняті, але вони вже на той час в деякі хати попроникали, декого пограбували. В одному будинку не було господарів, повезли онуку зеленим коридором, і повертатися було нікуди, бо стріляли по замку, сталася пожежа, згоріло пів хати".
21 березня близько 7.00 колони зібралися і знову поїхали в бік села Грязне, залишивши по собі сміття, нерозірвані снаряди, і забравши награбоване.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram