"Унікальний випадок". Пенсіонерка з Сумщини залишалась без пільги, після зміни газової компанії

"Унікальний випадок". Пенсіонерка з Сумщини залишалась без пільги, після зміни газової компанії

"Унікальний випадок". Пенсіонерка з Сумщини залишалась без пільги, після зміни газової компанії
. Фото: Суспільне Суми

Подружжю пенсіонерів з Глухова третій місяць не нараховують пільги, після того, як вони змінили постачальника газу. Щомісяця родина втрачає до півтори тисячі гривень. Люди звинувачують місцевих чиновників, які своєю чергою усе заперечують.

Родина Старикових живе у приватному будинку. Опалює його газом. Перейшли до "Нафтогазу" 6 січня. Тепер чи не всю свою пенсію, розповідає Наталія Старикова, має віддавати за газ.

“Після того, як ми перейшли, зразу нам надійшов дзвінок телефоном: Ви перейшли у "Нафтогаз", ви зробили велику помилку, ви не будете там отримувати ні пільг ніяких. В мене пільга як інваліда першої групи по зору згідно з міською програмою – 50% оплати комунальних послуг”, – розповідає пенсіонерка Наталія Старикова.

Зі слів жінки, телефонували їй з управління соціального захисту міської ради.

Там обслуговує цю родину Юлія Лабузова. Вона каже: 4 лютого направила до "Нафтогазу" інформацію про пільговика й тепер чекає звідти інформацію про спожитий абонентом газ і розмір пільги.

"Якщо будуть надходити звіти від "Нафтогаз України", що Старикова Наталія в січні використала 100 м³ чи 200, чи 300, а в лютому стільки, що сума відшкодованих пільг за січень-лютий буде складати певну суму, то ми будемо проводити розрахунок пільг" – розповіла головна спеціалістка управління соцзахисту населення Глухівської міськради Юлія Лабузова.

Постачальник же, до якого перейшла ця родина, каже – пільги нараховують не вони.

“Багато міських рад намагаються надавати пільги на підставі старого законодавства, коли надавач послуги повинен був здешевлювати послугу для отримувача, фінансувати власним коштом це споживання, далі інформація повідомлялася органам соцзахисту, органи соцзахисту з відтяжкою певною по часу фінансували ці послуги. З 2018 року почалася монетизація пільг і субсидій. І змінився порядок надання пільг і субсидій, зокрема і міських пільг. Зараз ситуація виглядає так: призначення і фінансування пільг і субсидій монетизованих повинен здійснювати орган, який їх призначає. Тобто, управління соцзахисту", – пояснив заступник директора ГК "Нафтогаз України" Олександр Головченка.

Також він зазначив, що "Нафтогаз" запропонував міським управлінням, які до них звертаються, укласти договір на підставі якого вони будуть отримувати від міськрад запит про споживання конкретного споживача. Це надає можливість, зі слів Олександра Головченка, обрахувати розмір пільги, яка встановлена конкретному споживачеві та відповідно профінансувати її. Це працює як для державних пільг, субсидій, так і для місцевих.

Заступниця керівника департаменту соцзахисту Сумської облдержадміністрації Людмила Мусіяка говорить, що за державною програмою обмін інформацією між департаментом і газовими компаніями відбувається автоматично.

“Постачальник повідомляє про абонентів які, на кінець місяця, є його клієнтами й повідомляє нам вартість газу за кубічний метр, і по тій ціні ми розраховуємо чи пільгу, чи субсидію. У Сумах також є пільги коштом місцевого бюджету інвалідам, мабуть, по зору першої групи також і іншим категоріям, але з такими проблемами до нас не зверталися сумчани", – розповіла Суспільному заступниця директора департаменту соцзахисту населення Сумської облдержадміністрації Людмила Мусіяка.

З її слів, Глухівська проблема – унікальна.

Пенсіонери звернулися за допомогою до юриста, який представляє їхні інтереси у цій історії. Він вважає, що чиновники чинять неправильно.

"Вони чітко говорять про те, що поки вона буде знаходитись як споживач "Нафтогазу України", вона таких пільгу не буде мати. З цього приводу ми вважаємо, що дані дії управління соціального захисту населення є незаконними. Вони ні на що не посилаються, просто лобіюють інтереси, на мою думку", – заначив представник Наталії Старикової Юрій Кондратенко.

У соцзахисті заперечують лобіювання чиїхось інтересів, посилаються на виняткову затримку з документами.

“Ми їм не відмовляли, я їм казала, що нема звітів. Коли будуть звіти від підприємства, де чітко буде вказана сума, яку ми повинні компенсувати й буде вказано нам – скільки спожила кубів, питань нема”, – говорить головна спеціалістка управління соцзахисту населення Глухівської міськради Юлія Лабузова.

Голова громадської ради при Сумській ОДА Олексій Пархомчук вважає, що у цій ситуації орган місцевого самоврядування не виконує "свій фронт роботи". За

"Орган самоврядування сказав: так, ми будемо виконувати законодавство, будемо надавати пільгу, а пільга це не тільки виділення коштів, це і супровід цих коштів. Тому, навіть фінансові операції треба супроводжувати. Проблема в тому, що місцевий орган самоврядування намагався зняти з себе певний фронт роботи, яку передбачено виконувати, і перекласти це на газопостачальну компанію", – вважає Олексій Пархомчук.

За інформацією з офіційного сайту компанії "Нафтогазу України", майже 300 тисяч отримувачів пільг та субсидій обрали національну газову компанію. За пів року з відкриттям газового ринку з "Нафтогаз України" уклали угоди понад 600 тисяч нових клієнтів.

Що відомо

  • Згідно з міжнародними зобов’язаннями з 1 січня 2020 року Україна перейшла на ринкове ціноутворення на газ для побутових споживачів в рамках ПСО.
  • З 1 травня 2020 року, в межах зобов'язань перед МВФ, Україна взяла на себе обов’язок повністю лібералізувати ринок постачання газу побутовим споживачам і забезпечити умови для конкуренції в цьому сегменті.
  • З 1 серпня минулого року в Україні запрацював ринок газу для споживачів. Кожен може змінити постачальника газу, з більш прийнятною для себе ціною.
  • Де шукати та як обрати собі нового постачальника газу – пояснює експерт.
На початок