Ексклюзивний коментар української фехтувальниці для Суспільне Спорт після історичної перемоги на Гран-прі.
17-річна Анна Максименко — перша з 2020 року українська переможниця турнірів Гран-прі з фехтування. На етапі у Будапешті Максименко виборола "золото" у фехтуванні на шпагах.
Результат Максименко став проривним в її дорослій кар'єрі. Ще до змагань у Будапешті українська шпажистка жодного разу не проходила навіть до стадії 1/16 фіналу на цьому рівні, тоді як в Угорщині суттєво покращила цей результат.
Завдяки "золоту" у Будапешті Максименко досягнула вікового рекорду на рівні України: стала наймолодшою фехтувальницею, що ставала чемпіонкою на такому рівні. І перевершила досягнення одразу двох титулованих фехтувальниць: Ольги Харлан, яка здобула дебютну перемогу у 18-річному віці в шаблі, а також Яни Шемякіної, яка виборола "золото" Гран-прі саме у шпазі у віці 24 років.
"Я навіть і не думала, що перевершила Олю Харлан, — розповідає Максименко в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт. — Просто задоволена своїм результатом. Вважаю, що це круте досягнення".
Інший віковий рекорд, що належить Максименко — звання наймолодшої чемпіонки України у фехтуванні, яке вона виборола торік. Тоді ще 16-річна шпажистка здолала одразу кількох досвідченіших суперниць: Джоан Фейбі Бежуру та Владу Харькову, а у фіналі — Дар'ю Варфоломеєву. За словами Максименко, за рік після тієї перемоги їй вдалося покращити фізичну витривалість, однак виступи на дорослому рівні 17-річна шпажистка все одно називає "виснажливими".
"Можливо, моя фізична витривалість покращилася впродовж року, але не скажу, що було легко, це було фізично і морально важко. Складніше, ніж торік на чемпіонаті України, але завдяки тренуванням я змогла витримати ці змагання та дійти до кінця.
Напевно, я довела [на Гран-прі], що є теж гідною суперницею. Напевно, вже ні у кого не буде сумнівів, і у мене теж. Звісно, я знала і розуміла, що це кардинально різні рівні (кадети, юніори та дорослі), і це дуже видно. Тому так, я переживала, що у мене щось не вийде, бо це досвідчені спортсменки".
Попри перемогу, Максименко мала складний шлях до "золота". Окрім зустрічі у фіналі з олімпійською чемпіонкою Парижа у командних змаганнях Джулією Ріцці, фехтувальниця виділила ще два бої, які назвала "найважчими".
"Виділю два: мій перший, за вхід у «32» з представницею Кенії [Олександрою] Ндоло, я виграла з перевагою в один укол. І з представницею країни-агресорки [Айзанат Муртазаєвою] — складний бій, у двох стартових 3-хвилинках рахунок був рівний, і лише наприкінці вдалося вирватися у два уколи і перемогти в п'ять [уколів]".
У самому ж фіналі Максименко змогла зробити камбек: програючи Ріцці з різницею у два уколи, переломила хід бою та перемогла. Сама ж шпажистка стверджує: без підтримки тренера не змогла б досягти такого результату, оскільки у вирішальний момент відчувала, як у неї "трусяться коліна".

"Якоїсь думки, що я фехтую проти олімпійської чемпіонки не було. Переживала, але хотіла показати хороший бій; довести, що я не просто сюди прийшла, можу скласти конкуренцію, і мені це вдалося. Що було перевагою? Мабуть, підтримка тренера, і коли я програвала у два уколи, то змогла зібратися до кінця і дофехтувати цей бій".
"Коли програвала у два уколи і залишалося півтори хвилини, то коліна затрусилися. Але вдалося приборкати себе. Чула, як мій тренер кричить, підтримує. Це теж дало сили закінчити цей бій, виграти його. Так само наші вболівальники та фехтувальники на трибунах допомогли мені перемогти".
"Емоції від перебування на п'єдесталі? Це були нереальні емоції. Не розуміла ще, що у мене вийшло виграти Гран-прі. Що вийшло впродовж дня довести справу до кінця, показати гарне фехтування. Пишалася собою і була безмежна рада цьому моменту".
У подальших планах Максименко — виступ на юніорському чемпіонаті світу з фехтування, що відбудеться 14 квітня у китайському Усі. І хоча шпажистка ще відчуває мотивацію змагатися серед юніорок, в її амбіціях — участь і у головних змаганнях року й на дорослому рівні.
"Наступні змагання будуть через місяць, це кадетський і юніорський чемпіонат світу. Там виступатиму серед юніорок, бо я вже не кадетка. У травні буде дорослий Кубок світу у Китаї, як і цей ЧС, що буде. І якісь українські змагання теж будуть. Чи цікаво ще змагатися серед юніорок? Звичайно, цікаво, бо на рівні юніорок так само складно, як і серед дорослих. Я продовжуватиму виступати та показувати високий результат серед юніорок і так само добре фехтувати у дорослій категорії".

"Амбіції поїхати на Євро та ЧС? Можливо. Все ще може змінитися, але це не від мене лише залежить. Я б хотіла потрапити [у склад] і на Євро, і на чемпіонат світу".
Хто така Анна Максименко
- 17-річна українська шпажистка, представниця Львівщини.
- 2-разова медалістка чемпіонатів світу серед кадетів ("золото" у 2024 році, "срібло" у 2022-му), бронзова призерка ЧС-2023 серед юніорок.
- 2-разова чемпіонка Європи серед кадетів і юніорів у 2024 році (як в особистій, так і командній шпазі).
- У світовому рейтингу шпажисток займає 28-ме місце.