Перейти до основного змісту
Біатлон: Кубок світу
Біатлон: Кубок світу
Чемпіонат світу з біатлону-2025: топ-5 головних інтриг перед початком найважливішого старту сезону

Чемпіонат світу з біатлону-2025: топ-5 головних інтриг перед початком найважливішого старту сезону

Дмитро Підручнний у сезоні 2024/25 Кубка світу з біатлону мав три фініші у топ-6
Дмитро Підручнний у сезоні 2024/25 Кубка світу з біатлону мав три фініші у квітковій церемонії. Getty Images/Kevin Voigt

Суспільне Спорт розповідає про чемпіонат світу з біатлону та які головні інтриги є перед його початком.

Чемпіонат світу — головний старт сезону у біатлоні. Цьогоріч світова першість з біатлону відбудеться у швейцарському Ленцергайде, перша гонка — змішана естафета — пройде у середу, 12 лютого.

Суспільне Спорт — ексклюзивний транслятор чемпіонату світу з біатлону. Дивіться прямі трансляції гонок чемпіонату світу з біатлону на сайті та телеканалі Суспільне Спорт, а також на місцевих каналах Суспільного.

Збірна України з біатлону ще на початку лютого визначилася з заявками жіночої та чоловічої команд на чемпіонат світу. У складі України три дебютанти: Віталій Мандзин, Олена Городна, а також Дарина Чалик, яка поїхала на турнір у статусі запасної.

Склад збірної України на чемпіонат світу-2025 з біатлону

  • Жінки: Юлія Джима, Христина Дмитренко, Олена Городна, Ірина Петренко, Анастасія Меркушина, Дарина Чалик (запасна)
  • Чоловіки: Дмитро Підручний, Віталій Мандзин, Антон Дудченко, Тарас Лесюк, Артем Тищенко, Денис Насико
Юлія Джима дебютувала на чемпіонаті світу з біатлону у 2012 році. Світова першість у Ленцергайде - 11-та в її кар'єрі
Юлія Джима дебютувала на чемпіонаті світу з біатлону у 2012 році. Світова першість у Ленцергайде - 11-та в її кар'єрі. Getty Images/Kevin Voigt

Суспільне Спорт розповідає про головні інтриги чемпіонату світу з біатлону перед стартом на ньому збірної України.

Чи здобуде Україна медаль на чемпіонаті світу?

Збірна України з біатлону перебуває без медалей на рівні чемпіонату світу з 2021 року, коли жіноча команда стала бронзовою призеркою в естафеті. На рівні особистих стартів українці не виборювали нагород з 2019 року — з моменту історичного "золота" Дмитра Підручного у гонці переслідування.

Хоча без медалей на рівні Кубка світу Україна залишається з 2022 року, коли Дар'я Блашко та Артем Тищенко стали бронзовими призерами у синглміксті Обергофа, у сезоні 2024/25 "синьо-жовті" кілька разів зупинялися за кілька кроків від п'єдесталу:

Всі фініші України у топ-6 особистих гонок сезону Кубка світу з біатлону

  • 4-те місце — Віталій Мандзин (коротка індивідуальна гонка, Контіолахті)
  • 4-те місце — Юлія Джима (спринт, Ансі)
  • 4-те місце — Дмитро Підручний (спринт, Обергоф)
  • 5-те місце — Дмитро Підручний (спринт, Антгольц)
  • 6-те місце — Дмитро Підручний (гонка переслідування, Обергоф)
Дмитро Підручний вдев'яте виступить на чемпіонаті світу з біатлону
Дмитро Підручний вдев'яте виступить на чемпіонаті світу з біатлону. Getty Images/Kevin Voigt

Місця у топ-6 збірна України займала також в естафетних гонках: у змішаній естафеті в Контіолахті, у чоловічій в Рупольдингу, а також у жіночій в Антгольці.

Хто стане головним проривом у збірній Україні на чемпіонаті світу з біатлону?

На попередньому чемпіонаті світу проривний результат серед усіх українців продемонструвала Христина Дмитренко, яка проводила дебютний сезон на цьому рівні. Тоді біатлоністці вдалося фінішувати на 8-му місці в індивідуальній гонці, а також на 12-му у спринті, що й досі залишається її найкращими результатами в кар'єрі з врахуванням гонок Кубка світу.

Одним з потенційних претендентів на звання "головного прориву" чемпіонату світу-2025 в складі збірної України є Віталій Мандзин, для якого ця світова першість стане дебютною. На старті сезону 21-річний українець навіть був лідером "молодіжного заліку" Кубка світу, однак згодом втратив синю майку лідера у боротьбі з американцем Кемпбеллом Райтом.

Попри втрачене лідерство у молодіжному заліку, Мандзин і досі залишається одним з лідерів збірної України за результатами по сезону, поступаючись лише капітану команду Дмитру Підручному. Усі дев'ять фінішів 21-річного біатлоніста у топ-30 особистих гонок Кубка світу — результати сезону 2024/25, завдяки яким він займає 27-ме місце у загальному заліку.

Щодо жінок, то лише дві біатлоністки складу збірної України на чемпіонат світу-2025 мають набрані очки у сезоні Кубка світу: Юлія Джима та Христина Дмитренко. У Джими при цьому три фініші у топ-10 особистих гонок Кубка світу, що є найкращий за останні три роки результатом у кар'єрі.

Олена Городна, одна з двох дебютанток складу збірну України, до чемпіонату світу ще не мала фінішів у заліковій зоні. При цьому на її рахунку участь у шести естафетних гонках: чотири жіночі, а також синглмікст і змішана естафета.

Чи повторить Йоганнес Бьо абсолютний рекорд Уле Ейнара Бьорндалена за медалями на ЧС?

Чемпіонат світу у Ленцергайде стане останнім у кар'єрі Йоганнеса Бьо. Норвезький біатлоніст оголосив, що завершить кар'єру після сезону 2024/25, однак має шанс це зробити у статусі абсолютного рекордсмена за кількістю медалей.

Йоганнес Бьо (справа) разом з братом Тарьєєм Бьо (зліва). Обидва біатлоністи закінчать кар'єру після сезону 2024/25 і захищатимуть звання медалістів у Ленцергайде
Йоганнес Бьо (справа) разом з братом Тарьєєм Бьо (зліва). Обидва біатлоністи закінчать кар'єру після сезону 2024/25 і захищатимуть звання медалістів у Ленцергайде. Getty Images/Grega Valancic/VOIGT

Перед гонками чемпіонату світу-2025 Бьо відстає від Бьорндалена на сім нагород (38 проти 45). Однак все ще може зрівнятися за кількістю медалей: для цього чинному володарю Великого кришталевого глобуса потрібно взяти участь в усіх семи стартах і закінчити їх на подіумі. Простішими для Йоганнеса Бьо будуть інші рекорди Бьорндалена: за загальною кількістю "золота" та перемогами в особистих гонках чемпіонату світу.

Яких рекордів Бьорндалена на ЧС може досягти Йоганнес Бьо

  • Загальна кількість медалей: 45 — Бьорндален, 38 — Бьо
  • Загальна кількість "золота": 20 — Бьорндален, 20 — Бьо (потрібна лише одна перемога)
  • Золоті медалі в особистих гонках: 11 — Бьорндален, 11 — Мартен Фуркад, 10 — Бьо (потрібно дві перемоги)

Хто стане головною зіркою чемпіонату світу з біатлону серед жінок?

Якщо у чоловічому біатлоні головна боротьба впродовж сезону Кубка світу точиться між Йоганнесом Бьо та Штурлою Легрейдом, чинним лідером загального заліку, то жіночий залік з перевагою у понад 100 очок очолює німкеня Франциска Пройс.

Після сезону 2020/21, у якому Пройс фінішувала третьою у загальному заліку Кубка світу, німецька біатлоністка за три сезони мала лише чотири фініші на подіумі особистих гонок цього рівня. Однак у сезоні 2024/25 Пройс є лідеркою одразу у трьох заліках, тоді як ще у двох — персьютів та індивідуальних гонок — йде на другому місці.

Франциска Пройс - лідерка загального заліку Кубка світу після другого триместру
Франциска Пройс - лідерка загального заліку Кубка світу після другого триместру. AP/Alessandro Trovati

Особливим чемпіонат світу у Ленцергайде стане для Пройс ще й через відсутність "золота" особистих гонок на цьому рівні. Єдину золоту медаль у кар'єрі на ЧС німецька біатлоністка здобула в жіночій естафеті ще у 2015 році, а загалом на подіум особистих гонок світової першості підіймалася лише одного разу: у тому-таки 2015-му в масстарті.

Головними суперницями Пройс, окрім шведки Ельвіри Еберг, стануть представниці Франції: Лу Жанмонно, Жюлія Сімон, Жані Рішар, Осеан Мішелон, Жюстін Бреза-Буше — всі вони входять до топ-10 загального заліку Кубка світу та потрапили до складу на чемпіонат світу. Водночас у повному складі французькі біатлоністки в особистих гонках не стартуватимуть через лімітНе більше чотирьох біатлоністок на країну на представництво від однієї країни. Поборотися за медалі також може фінка Суві Мінккінен, одне з головних відкриттів сезону Кубка світу.

Хто стане переможцем медального заліку чемпіонату світу?

Впродовж чотирьох років (з 2019-го до 2023-го) Норвегія домінувала на чемпіонатах світу з біатлону: здобула 47 нагород, постійно вигравала медальний залік турніру. Однак на попередній світовій першості у 2024 році цю серію перервала Франція: випередила норвежців за загальною кількістю медалей (13 проти 12) і відібрала перше місце у заліку.

Збірна Франції виграла всі чотири чоловічі естафети у сезоні Кубка світу з біатлону
Збірна Франції виграла всі чотири чоловічі естафети у сезоні Кубка світу з біатлону. AP/Alessandro Trovati

На цьогорічній світовій першості боротьба за перемогу у медальному заліку, найімовірніше, знову розгорнеться між Францією та Норвегією. На шести етапах Кубка світу більшу кількість перемог мали саме французькі біатлоністи (15 проти 10 у Норвегії).

  • особисті гонки (чоловіки): 10 — Норвегія, 3 — Франція, 1 — Італія
  • естафети (чоловіки): 4 — Франція
  • особисті гонки (жінки): 8 — Франція, 3 — Німеччина, 2 — Швеція, 1 — Чехія
  • естафети (жінки): 2 — Німеччина, 2 — Швеція

Розклад чемпіонату світу-2025 з біатлону

  • Середа, 12 лютого, 15:30. Змішана естафета
  • П'ятниця, 14 лютого, 16:05. Спринт, жінки (7.5 км)
  • Субота, 15 лютого, 16:05. Спринт, чоловіки (10 км)
  • Неділя, 16 лютого, 13:05. Гонка переслідування, жінки (10 км)
  • Неділя, 16 лютого, 16:05. Гонка переслідування, чоловіки (12.5 км)
  • Вівторок, 18 лютого, 16:05. Індивідуальна гонка, жінки (15 км)
  • Середа, 19 лютого, 16:05. Індивідуальна гонка, чоловіки (20 км)
  • Четвер, 20 лютого, 17:05. Синглмікст
  • Субота, 22 лютого, 13:05. Естафета, жінки (4х6 км)
  • Субота, 22 лютого, 16:05. Естафета, чоловіки (4х7.5 км)
  • Неділя, 23 лютого, 14:45. Масстарт, жінки (12.5 км)
  • Неділя, 23 лютого, 17:05. Масстарт, чоловіки (15 км)
Топ дня
Вибір редакції
На початок