Войтек Чиж мав тривалу паузу в спорті, але повернувся до виступів у зовсім іншому виді.
44-річний новозеландець Войтек Чиж — один з найуспішніших параспортсменів в історії. У 2004-2012 роках Чиж ще у статусі представника Німеччини здобував нагороди у легкоатлетичних змаганнях: ставав чемпіоном у стрибках у довжину, а також бігу на 100 та 200 метрів у класах спортсменів з ампутованими кінцівками.
Після завершення кар'єри у 2013 році Чиж відправився у навколосвітню подорож, у ході якої разом зі своєю дружиною Еленою створив соціальний проєкт, присвячений допомозі людям з ампутованими кінцівками — "Sailing 4 Handicaps". Проєкт передбачав забезпечення протезами людям з інвалідністю, а також допомогу у навчанні з їхнім користуванням. Але вже у 2021 році Чиж вирішив повернутися до занять спортом, причому не у легку атлетику, а у бадмінтон, де отримав пропозицію виступати за збірну Нової Зеландії.
Провівши три роки у парабадмінтоні та виступивши на етапах Кубка світу, Чиж отримав перепустку на Паралімпіаду у Парижі — першу для себе за 12 років. На турнірі новозеландець був одним із суперників українця Олександра Чиркова, якому поступився у двох сетах.
Чиж завершив змагання за підсумками трьох матчів — зазнав трьох поразок. Однак залишився задоволений своїм поверненням на Паралімпіаду і радий можливості зіграти проти провідних параатлетів у цьому виді спорту.
"Дебют у бадмінтоні? Очікував зіграти з найкращими гравцями у світі, — сказав Чиж в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт. — Після років тренувань це для мене привілей. Я б хотів перемогти, ще більше змагатися, але, на жаль, вони досить досвідчені і знають, що треба робити. Велика повага моїм суперникам, Олександру [Чиркову], [Дайсуке] Фудзіхарі. Вони просто неймовірні хлопці. Можна побачити, яких зусиль вони прикладають, справжні професіонали. Для мене честь бути тут. Трибуни у Парижі — неймовірні, вони гучно підтримують [під час матчів]. Просто неймовірно".
Попри достроковий виліт та жодної перемоги, Чиж на Паралімпіаді мав зіркову підтримку: на трибунах у Парижі за його матчами стежив екстренер "Ліверпуля" Юрген Клопп.
Знайомство Чижа з Клоппом відбулося ще у період його реабілітації, пов'язаної з ампутацією ноги у 2001 році. Чиж взяв участь у благодійному матчі за німецький "Кайзерслаутерн" проти "Майнца", який також раніше очолював Клопп. А вже у 2015 році параатлет та тренер ще тісніше подружилися між собою.
"Він неймовірний. Ми повністю різні люди. Він постійно робить такі речі, на які в мене не вистачає сміливості", — говорив Клопп у коментарі The Guardian.
Сам бадмінтоніст вдячний підтримці футбольного тренера, зокрема його словам у потребі розвитку паралімпійських видів спорту.
"Підтримка від Юргена Клоппа? Було приємно [побачити] його тут. Він підтримував мене. Казав, наскільки важливо те, що ми розвиваємо паралімпійський рух, підтримуємо його та залучаємо інших людей сюди. Час, проведений з ним, був неймовірним. І я дуже вдячний, що він прибув сюди".
Діяльність проєкту "Sailing 4 Handicaps" Чиж призупинив ще у 2019 році, за три роки перед початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Чиж наголошує: якби проєкт і досі існував, то він би долучився до активної допомоги українцям, у яких внаслідок війни ампутували кінцівки.
"Я тепер зосереджений на роботі у Новій Зеландії. Коли залишив [проєкт], тоді ще війни [в Україні] не було. Без сумніву, якби могли продовжити діяльність цього проєкту, то це [допомога українцям з ампутованими кінцівками] було б у цьому списку — ще й тому, що я народився у Польщі, моя сім'я продовжує там проживати, і ми знаємо, якою має бути підтримка. Сподіваюся, що людям з ампутованими кінцівками допоможуть з протезами".
Войтек Чиж: що відомо
- До ампутації ноги Чиж був професійним футболістом — виступав за "Фортуну" з Кельна.
- Чижу ампутували ногу внаслідок інциденту під час футбольного матчу: голкіпер команди суперника завдав йому удару в коліно, що призвело до численних переломів. Через затримку у наданні необхідної медичної допомоги ногу довелося ампутувати.
- Професійно почав займатися у параспорті у 2002 році — менш ніж за рік після ампутації ноги. Вже на першому великому турнірі, Євро-2002, він встановив національний рекорд у стрибках у довжину, а також здобув "золото" 100-метрівки.
- У легкій атлетиці здобув сім медалей на Паралімпіадах, чотири з яких золоті: у стрибках у довжину, а також бігу на 100 та 200 м на Іграх в Афінах у 2004 році. На наступних Іграх у Пекіні він вдруге став чемпіоном у стрибках у довжину.
- У бадмінтоні найкращим результатом Чижа було дев'яте місце на етапі Кубка світу у Таїланді у 2024 році.