Ексклюзивний коментар головної тренерки для Суспільне Спорт.
Збірна України з художньої гімнастики завершила виступи на літніх Олімпійських іграх-2024 у Парижі. Останніми в програмі цього виду спорту розігрували медалі в груповому багатоборстві. Україну представляли Марія Височанська, Діана Баєва, Аліна Мельник, Валерія Перемета й Кіра Ширикіна.
Українки йшли на другому місці після першої вправи з пʼятьма обручами, але через суттєві помилки з трьома стрічками й двома мʼячами опустилися на підсумкову сьому позицію.
Виступ гімнасток та ситуацію в цьому виді ексклюзивно для Суспільне Спорт у Парижі прокоментувала головна тренерка збірної Ірина Дерюгіна.
- Про результат груповичок у фіналі
"Обручі зробили дуже гарно. Ну, от у двох [Кіри Ширикіної та Аліни Мельник] параліч. Їх паралізувало: не змогли зреагувати. Одній 16 років, а друга старша. Не вийшло. Якби все зробили, були б з медаллю. Тому що реально сильна команда, усе в них є. Але на жаль. Чесно, дві — Височанська і Баєва — на рівні пройшли. І навіть Перемета. А дві от стресонули. Дуже шкода".
"Те, що вони роблять, — елементи з вау-ефектом — це дуже важко відпрацювати. Вони тисячами їх робили. Пішли на це, тому що один елемент дає надбавку 0.3, а другий, коли Перемета летить і встрибує [в обруч], ніхто більше не робить. Його показували в уповільненій зйомці: це було дуже ефектно й гарно. У нас діти трохи з іншими можливостями, але у двох дітей нерви, мабуть, трохи здали. Потрібно було просто підняти руки й узяти мʼяча, і все. А Кіра ще зі стрічкою ніяк не змогла зробити випуск. Вона брудно зловила, і була помилка.
Чи можна було подати протест? Ні, не було сенсу. Не можна було втрачати, вибачте. За Україну ми старалися".
- Про фавориток у фіналі
"Особисто для мене команда Італії взагалі мала бути першою, тому що це — художня гімнастика, і це зовсім інший рівень. Але суддівство є суддівство. Нічого ти не зробиш".
- Про умови підготовки
"Ви бачили, як виступали? Як високо кидали всі [предмети]? Ми не можемо в таких умовах [подібне відпрацьовувати]. У нас сім метрів зал. Ми на десять днів отримуємо висоту. Діти через це почуваються некомфортно. Нічого не можемо зробити. Ми щасливі, що взагалі можемо тренуватися й брати участь. Тому стрес усе одно є. Нікуди ми від цього не подінемося".
- Про пошук оптимального складу групи
"У нас було ще дві запасні, але проблема в тому, що вони виступали у двох видах програми. Було шість людей: одна могла вийти в одному виді, а інша — в іншому. І коли постало питання, що треба виступити у двох вправах, то довелося зупинитися на молодшій [Ширикіній], яка могла бути і там, і там. Бачите, вона відбив зробила дуже ефектно. Це підкорює залу та дає надбавки. Але її не вистачило далі.
А взагалі помилку зробила Аліна Мельник, яка просто не виконала два стрибки. На 1.2 бала "полетів" елемент. Вона просто не підняла рук. І відбив вона не зробила: могла підійти, а вона стояла паралізована".
- Про роботу з гімнастками
"Можу сказати, що особисто я зробила все. Абсолютно. Ми застосували всі можливі й неможливі речі, щоб зібрати команду. Реально не фізична проблема, а моральна. Стресують діти. Що ти з ними зробиш? Зараз стоятимемо на вулиці, будемо відпрацьовувати. Помилки треба відпрацьовувати. Будемо вже, мабуть, чекати на завершення війни й думати, що з цим робити".
- Про перспективу появи на Олімпіаді фіналів в окремих видах
"Кожен президент, який приходить, — наприклад, Морінарі [Ватанабе]Чинний президент FIG — обіцяє, що першим питанням подасть запит до МОКуМіжнародний олімпійський комітет, щоб зробити [окремі] види. У нас є шалена перевага: нам не треба додавати кількість людей і днів. Можуть бути багатоборство і фіналиУ такому форматі, приміром, проходять етапи Кубка світу, де всі гімнастки беруть участь у багатоборстві, яке паралельно є і кваліфікацією для окремих видів. — все.
Наприклад, скелелазіння отримало плюс медаль, деякі інші — теж. А цей ефектний вид спорту... Так, він секундами не вимірюється, але він дуже красивий. Це перлина Олімпійських ігор, як фігурне катання в зимових. Він дуже корисний і популярний у всьому світі. Сьогодні дуже багато дітей займаються художньою гімнастикою. Хай вони краще займатимуться спортом, а не іншими речами".