Olympic games paris 2024
Літні Олімпійські Ігри 2024 у Парижі

Літні Олімпійські Ігри 2024 у Парижі

"Хотілось закінчити на позитивній ноті". Перші слова Жана Беленюка після "бронзи" Олімпіади-2024

"Хотілось закінчити на позитивній ноті". Перші слова Жана Беленюка після "бронзи" Олімпіади-2024

Ексклюзивно
Жан Беленюк завершив кар'єру після "бронзи" Олімпіади-2024
Жан Беленюк завершив кар'єру після "бронзи" Олімпіади-2024. AP/Eugene Hoshiko

Ексклюзивний коментар Жана Беленюка для Суспільне Спорт.

Український борець Жан Беленюк — бронзовий призер Олімпіади-2024 з греко-римської боротьби у вазі до 87 кілограмів. У сутичці за нагороду Парижа-2024 він здолав польського борця Аркадіуша Кулинича — 3:1.

Боротьба: виступи України на Олімпіадах

  • Україна представлена у боротьбі на кожній Олімпіаді, у кожній – серед чоловіків, з 2004 року — серед жінок.
  • Кількість медалей України у боротьбі на Олімпіадах – 18 (4 "золото", 6 "срібло", 8 "бронза"). За кількістю медалей боротьба ділить перше місце з легкою атлетикою серед наймедальніших видів спорту для України на Олімпійських іграх.
  • Україна здобувала медалі у боротьбі на всіх попередніх Олімпіадах. В Атланті-1996, Пекіні-2008 та Токіо-2020 виграла по чотири нагороди.
  • Одразу три спортсмени є мультимедалістами Олімпіад: Ельбрус Тедеєв, Ірина Мерлені, а також Жан Беленюк, єдиний олімпійський чемпіон України на Іграх у Токіо.

Усі медалі України у боротьбі на Олімпіадах:

  • "золото": В'ячеслав Олейник (греко-римська, 90 кг) — Атланта-1996; Ельбрус Тедеєв (вільна, 66 кг), Ірина Мерлені (вільна, 48 кг) — обидва Афіни-2004; Жан Беленюк (греко-римська, 87 кг) — Токіо-2020;
  • "срібло": Давид Салдзадзе (греко-римська, 97 кг), Євген Буслович (вільна, 58 кг) — обидва Сідней-2000; Андрій Стаднік (вільна, 66 кг) — Пекін-2008; Валерій Андрійцев (вільна, 96 кг) — Лондон-2012; Жан Беленюк (греко-римська, 85 кг) — Ріо-2016; Парвіз Насібов (греко-римська, 67 кг) — Токіо-2020;
  • "бронза": Андрій Калашников (греко-римська, 52 кг), Ельбрус Тедеєв (вільна, 62 кг), Заза Зазіров (вільна, 68 кг) — всі Атланта-1996; Армен Варданян (греко-римська, 66 кг), Ірина Мерлені (вільна, 48 кг), Тарас Данько (вільна, 84 кг) — всі Пекін-2008; Ірина Коляденко (вільна, 62 кг), Алла Черкасова (вільна, 68 кг) — обидві Токіо-2020.

"Бронза" Ігор-2024 — третя олімпійська нагорода в кар'єрі Беленюка. Загалом, за ігри у Ріо-де-Жанейро, Токіо та Парижа, спортсмен зібрав увесь комплект медалей. Так, Жан був срібним призером у 2016 році, переможцем у 2021-му та бронзовим призером цьогорічних змагань у Франції.

Поєдинок за бронзову нагороду Олімпіади-2024 став останнім для 33-річного борця. Після завершення сутички Беленюк символічно зняв борцівки й залишив їх у центрі рингу, підтвердивши закінчення кар'єри.

Після виходу з килима борець дав ексклюзивний флешкоментар Суспільне Спорт, у якому поділився враженнями від останньої Олімпіади у кар'єрі та "бронзового" її поєдинку.

  • Про виступ на Олімпіаді-2024
"Я був би не проти, якби було "золото". Але це спорт, буває всіляке. На жаль, програв сутичку. Чесно кажучи, дуже задоволений, що вдалося [виграти матч за "бронзу"]. Цього хлопця [Аркадіуша Кулинича] я знаю, тричі боровся з ним, завжди перемагав. Але коли 30 років і, чесно кажучи, думаєш, що це останній поєдинок у житті, то хочеш його закінчити на позитивній ноті. Задоволений результатом", — сказав Беленюк після поєдинку за бронзу.

"У 2013 році востаннє приїхав без медалі міжнародного рівня (чемпіонату світу, Європи). Не хотів переривати цю серію. Мотивація шалена була, підготовка... Ще раз передивився його сутички [суперника], що він робить, як бореться. У принципі мені було більш-менш зрозуміло. Він і сам, напевно, розумів, що йому навряд чи вийде мене перемогти, але, чесно кажучи, він пручався як міг", — додав спортсмен.

  • Про емоції після бронзового поєдинку

"Чи будуть сльози тепер? Коли минулого разу виграв "золото", то всю ніч проридав, — зізнався Жан. — Мені чомусь було себе дуже шкода, бо були певні моменти, пов'язані з вивихом плеча напередодні Ігор. Але, слава Богу, сталося так, що я тоді привіз золоту медаль. Зараз — якщо й будуть, то сльози щастя, як і минулого разу".

  • Про завершення змагальної кар'єри у боротьбі
"Буду сумувати за боротьбою, точно буду у спорті, буду підтримувати свою фізичну силу. У мене з'явилося нове хоббі: настільний теніс, я його полюбляю. Думаю, що буду більше часу приділяти цьому виду спорту. Але інколи виходитиму на килим. Те, що я залишив борцівки на килимі — у мене є ще запасні", — жартує борець.

"Чи заявлюся на Олімпіаду у настільний теніс? До речі, тут [на Олімпіаді у Парижі] була присутня спортсменка, 58 років [Чжиїн Цзен]. Я у своєму клубі, де займаюся настільним тенісом, написав, що у мене є всі шанси відібратися на Олімпіаду у цьому виді спорту, у мене є десь 25 років запасу", — сміється спортсмен.

"Бронза" Беленюка у Парижі стала четвертою для України на Іграх. Більше медалей за спортсмена в історії України — лише у фехтувальниці Ольги Харлан та плавчині Яни Клочкової (по п'ять нагород), а також у стрільчині Олени Костевич та веслувальниці Інни Осипенко-Радоміської (по чотири).

Окрім олімпійських, Беленюк виборов п'ять медалей чемпіонатів світу, з яких два "золота", а також шість нагород європейської першості (з них три титули). Спортсмен також вигравав Європейські ігри-2019.

На початок