Проте українська веслувальниця все одно вийшла на старт і пройшла до півфіналу змагань.
Авторка коментаря: Діана Тригуб
Одразу дві українські веслувальниці пройшли до півфіналу Олімпіади-2024 у жіночих каное-одиночках. Вдалося це обом українським медалісткам Ігор у Токіо, Анастасії Рибачок та Людмилі Лузан.
У каное-одиночках українки змагалися на окремих човнах. У порівнянні з Олімпіадою-2024, вони долали скорочену дистанцію: замість 500 метрів — лише 200 м, відповідні зміни були внесені у програму Ігор у Парижі ще задовго до її початку.
Анастасія Рибачок вийшла на старт попри проблеми з човном, які мала напередодні. Веслувальниця була змушена заліпити частину напису "I am Ukrainian" ("Я — українка") через позицію Міжнародної федерації каное.
Однак на кваліфікаційний старт Рибачок вийшла у взагалі іншому човні — чорного кольору з написом "Ukraine" ("Україна") на борту.
Як повідомила після чвертьфіналу українська веслувальниця в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт, у заїздах вона змагалася у каное, що належить Людмилі Лузан, її партнерці по каное-двійці. Натомість у власному човні Рибачок заборонили змагатися на рівні Міжнародної федерації каное — саме через напис.
"Виникла ситуація з моїм написом, його змусили прикрити. Через те, що ЗМІ роздули такий скандал в інтернеті, то мені у принципі заборонили у ньому виходити. Не скажу, що вони неправі — це правило, як мені пояснило ICF, існує вже давно. Як бачите, інші країни взагалі не мають написів. Проблема в тому, що ані штаб команди, ані ICF не знали, що не можна написів. І коли мені зробили того човна, і вони [ICF] знали, що я на ньому буду ганятися на Олімпіаді, мені ніхто нічого не сказав. Звісно, шкода, що не маю запасного човна, лише один привезла на Олімпіаду. Але завдяки напарниці [Людмилі Лузан], у неї запас човнів і вона з радістю зі мною поділилася, [я виступила у кваліфікації], — сказала Рибачок.
"Скільки вона [Лузан] їх з собою привезла? Два, на одному вона теж зробила патріотичний [напис]. Але оскільки вийшла така ситуація з моїм човном, то вона вирішила свій навіть не діставати з чохла. Залишилося два, на одному я, на іншому — вона. Тож завдяки їй я вийшла на гонку".
Як відзначила Рибачок, фактично перед гонкою їй поставили ультиматум: або не виходити на старт, або шукати новий човен. "У мене варіантів не було", — додала веслувальниця.
Людмила Лузан, коментуючи ситуацію з човном Рибачок, відзначила, що у команді не знали про недопуск її каное. І наголосила: підлаштуватися під чужий човен можна як дуже швидко, так і не одразу.
"Країну можна написати, але якісь «Я українка» чи політичні позиції не можна. На жаль, це правила ICF, і вони були вже задовго до цих Олімпійських ігор. Ми не знали, і так склалося, що той човен не допустили. Я віддала свій човен Анастасії".
"Наскільки швидко можна підлаштуватися під чужий човен? Можна як і за п'ять хвилин, так і за декілька тренувань. Це залежить як від човна, так і від спортсмена. Коли дізналися про необхідність заміни човна Рибачок? Сьогодні [у день кваліфікації]. Скільки човнів привезла? Два своїх і ще один привезла фірма на змагання, щоб я 200 метрів їхала на ньому".
У човні, що належить Лузан, Рибачок стала переможницею чвертьфінального заїзду. І двічі випереджала за часом свою партнерку по збірній: у кваліфікації подолала 200 метрів за 47.04 секунди, у чвертьфіналі — за 47.11 сек. Найшвидший виступ Лузан відбувся у чвертьфіналі — виграла його з часом 47.42 секунди.
Півфінальні заїзди за участю Лузан та Рибачок у каное-одиночках відбудуться у суботу, 10 серпня.