Від олімпійського скандалу до світового рекорду: як змінилася найкраща українська стрибунка за три роки між Токіо-2020 і Парижем-2024.
Ярослава Магучіх — головна фаворитка на перемогу в стрибках у висоту на Олімпійських іграх-2024, що тривають у Парижі. У свої 22 роки українка вже досягла вершини на рівні чемпіонатів світу і Європи та Діамантової ліги, а за місяць до Олімпіади зробила те, що не вдавалося жодній атлетці: стрибнула на 2.10 метра, встановивши світовий рекорд.
Здобутки Магучіх зростали впродовж усього олімпійського циклу, а разом з тим — і її статус однієї з головних фігур українського спорту. Якщо після Токіо-2020 на неї звалилася критика через інцидент з росіянкою Ласіцкене, то зараз Ярослава — одна з тих атлеток, які регулярно нагадують про війну та виступають проти допуску до змагань таких, як Ласіцкене.
Легка атлетика: виступи України на Олімпіадах
- Україна представлена у легкій атлетиці на кожній Олімпіаді.
- Кількість медалей України у боротьбі на Олімпіадах – 18 (2 "золото", 3 "срібло", 13 "бронза"). За кількістю медалей легка атлетика ділить перше місце з боротьбою серед наймедальніших видів спорту для України на Олімпійських іграх.
- Україна здобувала медалі у легкій атлетиці на всіх попередніх Олімпіадах. В Афінах-2004 та Лондоні-2012 виграла по чотири нагороди.
- За всю історію виступів на Олімпіадах з легкої атлетики в України — два чемпіони: Інесса Кравець та Наталія Добринська.
Усі медалі України у легкій атлетиці на Олімпіадах:
- "золото": Інесса Кравець (потрійний стрибок) — Атланта-1996; Наталія Добринська (семиборство) — Пекін-2008;
- "срібло": Олена Красовська (біг на 100 м з/б) — Афіни-2004; Ірина Ліщинська (біг на 1500 м), Олена Антонова (метання диска) — обидві Пекін-2008;
- "бронза": Олександр Багач (штовхання ядра), Олександр Крикун (метання молота), Інга Бабакова (стрибки у висоту) — всі Атланта-1996; Роман Щуренко (стрибки у довжину), Олена Говорова (потрійний стрибок) — обидва Сідней-2000; Тетяна Терещук-Антіпова (біг на 400 м з/б), Вікторія Стьопіна (стрибки у висоту) — обидва Афіни-2004; Наталія Тобіас (біг на 1500 м) — Пекін-2008; Ольга Саладуха (потрійний стрибок), Олеся Повх, Христина Стуй, Марія Рємєнь, Єлизавета Бризгіна (естафета 4х100 м), Юлія Баралей, Аліна Логвиненко, Юлія Олішевська, Дарина Приступа, Наталія Пигида, Ольга Земляк, Ганна Тітімець, Ганна Ярощук (естафета 4х400 м) — всі Лондон-2012; Богдан Бондаренко (стрибки у висоту) — Ріо-2016, Ярослава Магучіх (стрибки у висоту) — Токіо-2020.
Суспільне Спорт згадує шлях Ярослави Магучіх від дебютної Олімпіади-2020 до другого шансу поборотися за "золото" уже в Парижі — під тиском ще більших очікувань.
2021: медаль на Олімпіаді в Токіо та обурення через фото
До своєї першої Олімпіади 19-річна Рося підходила вже у статусі віцечемпіонки світу-2019. В олімпійський рік вона встановила національний рекорд і рекорд сезону — 2.06 м — у приміщенні, а на відкритому повітрі стрибала до 2.03 м. Проте на Іграх у Токіо Магучіх, яка напередодні підвернула гомілку, посіла третє місце: зупинилася на планці 2.00 м і поступилася представниці ОКР Марії Ласіцкене та австралійці Ніколі Оліслаґерс.
Тоді деяких українців обурило, що Магучіх зʼявилася на спільному фото з володаркою титулу Ласіцкене, яку та раніше називала своєю кумиркою. Пізніше українська спортсменка пояснила, що це не було "проявом політичної позиції": "Ми просто привіталися за олімпійською традицією. Дуже шаную воїнів, які змагаються за те, щоб ми могли виступати на міжнародній арені".
Після початку повномасштабної війни Ярослава визнала, що "шкодує" про ту світлину. "Це частина мого життя, і це був досвід, який зробив мене ментально сильнішою, – поділилася атлетка. – Це сталося, і я не можу цього змінити".
2022: повномасштабне вторгнення та відмова від "ідолки"
Повномасштабну війну Магучіх зустріла в Дніпрі й звідти ж у березні вирушила до Белграда на перші змагання після вторгнення Росії — чемпіонат світу в приміщенні. Тоді Ярослава казала, що прагнула не просто перемогти на турнірі, а показати силу України. Стрибунка виграла своє перше "золото" зимових мундіалів та присвятила його "всім українцям".
З початком повномасштабного вторгнення російські та білоруські спортсмени були усунуті від міжнародних змагань з легкої атлетики. Олімпійська чемпіонка Ласіцкене, яка має військове звання, вважала, що таке покарання є несправедливим. Магучіх відповіла, що "не хоче бачити вбивць" на турнірах, та зізналася, що більше не вважає Марію своєю кумиркою.
"Я більше не маю ідола. Тепер я виступаю з усвідомленням того, що я є кумиркою для багатьох українських стрибунів. І я хочу ставати кращою заради них".
На основному чемпіонаті світу в Юджині Ярослава знову зупинилася за крок до "золота" й стала другою з висотою 2.02 м: після вже іншої австралійки — Елеанор Паттерсон. Та на мультиспортивному чемпіонаті Європи Магучіх усе ж виборола титул, хоч і з усього 1.95 м, та присвятила його, зокрема, партнерці по команді Катерині Табашник. За кілька днів до старту матір Катерини загинула внаслідок ракетної атаки Росії.
Як і в олімпійський рік, у 2022-му Ярославі підкорився рекорд сезону — 2.05 метра. Завершила ж рік українка першою перемогою у фіналі Діамантової ліги. Утім, цей сезон вона назвала найважчим у карʼєрі через війну.
2023: трагедія в Дніпрі та перший титул чемпіонки світу
Рік почався для Ярослави з трагічної звістки з її рідного міста. 14 січня Росія здійснила теракт, поціливши ракетою у сусідній від неї житловий будинок. Тоді загинуло 46 людей. Того ж дня Магучіх змагалася на турнірі у Львові, і її "трусило" перед стартом від новин, ділилася Ярослава з Суспільне Спорт. Попри важкий стан українка одразу ж розпочала сезон зі стрибка на два метри й чемпіонства. За словами її тренерки Тетяни Степанової, Магучіх так сумувала за домом, що їй пішло на користь тренування саме в Дніпрі, куди вони тимчасово повернулися з Європи.
Окрім перемог на Європейських іграх і першості континенту в приміщенні, сезон-2023 приніс Ярославі її поки що найбільший титул — довгоочікуване звання чемпіонки світу. У Будапешті українка обійшла обох головних суперниць-австралійок і з результатом 2.01 м посіла перше місце. Україна не здобувала "золота" в цій дисципліні 24 роки: з часів Інги Бабакової.
Найкращи Ярослава показала на останньому старті сезону — переможному для неї фіналі Діамантової ліги, де атлетка стрибнула на 2.03 м — рекорд сезону, який розділила з Оліслаґерс. Це вперше в історії України атлетка виграла фінал серії двічі поспіль.
2024: світовий рекорд і фокус на Олімпіаду
На шляху до Олімпійських ігор Магучіх перемогла на всіх змаганнях сезону, окрім зимового чемпіонату світу в Ґлазґо, на якому її обійшла Нікола Оліслаґерс. Для Ярослави це був найгірший результат року — 1.97 м. На всіх інших стартах українці вдавалося дійти щонайменше до позначки 2 м. Зокрема, на чемпіонаті Європи в Римі Магучіх стрибнула на 2.01 м і захистила континентальний титул попри пошкодження сухожилля.
Та головним гайлайтом олімпійського сезону для Росі став етап Діамантової ліги в Парижі майже за місяць до того, як це місто прийняло Ігри-2024. Саме тут 7 липня Магучіх побила світовий рекорд болгарки Стефки Костадінової (2.09 м), що тримався 37 років: з чемпіонату світу-1987. Ярослава стала першою в історії стрибункою, яка подолала планку 2:10 м, причому з першої спроби.
Про ціль побити світовий рекорд Магучіх розповідала ще у 2022 році й тоді ж почала робити перші спроби. Цю мету вона називала навіть більшою, ніж олімпійське "золото". Ярослава передбачала, що їй знадобиться "багато років", аби встановити рекорд, і вважала, що таким чином зможе "вписати Україну в історію світового спорту".
"Моя тренерка казала, що, можливо, варто було б зупинитися, бо в нас попереду Олімпійські ігри, — зазначила Ярослава. — Звичайно, це важливіше, але я відчувала, що можу це зробити, і, якщо чесно, хотіла спробувати світовий рекорд. Я також відновилася після мікротравми, яку мала перед чемпіонатом Європи. Тепер я здорова, готова битися і бити вже свій світовий рекорд тут, у Парижі, де мене дуже сильно підтримували".
"Коли я стрибнула [рекордні 2.10 метра], була щасливою. Але на наступний день щастя зникло, бо був обстріл Охматдиту, — згадує Магучіх напередодні фіналу Олімпіади-2024. — Це просто жах. На жаль, Росія продовжує атакувати навіть у період Олімпійських ігор. Про жоден мир з нею домовитися не можемо. Тому один день відсвяткувала, як стрибнула [світовий рекорд], — і все".
Коли Ярослава Магучіх виступає на Олімпіаді-2024
- Неділя, 4 серпня. 20:55 — Стрибки у висоту (жінки). Фінал.
Україну представлять Ярослава Магучіх та Ірина Геращенко. Головна конкурентка Ярослави в боротьбі за "золото" — срібна призерка Олімпіади-2020 і бронзова призерка чемпіонату світу-2023, австралійка Нікола Оліслаґерс — єдина спортсменка, окрім Магучіх, яка цього сезону стрибала вище двох метрів.