Жіноча збірна Канади з футболу втрапила у скандал на літніх Олімпійських іграх-2024, який уже прозвали "дронґейтом". Упродовж групової стадії турніру в Парижі чинні чемпіонки втратили головну тренерку та були оштрафовані на шість очок за шпигунство, але все одно відібралися до плейоф.
Усе почалося напередодні першого матчу групового етапу, в якому Канада — чинні олімпійські чемпіонки — зустрічалася з Новою Зеландією, що на 19 позицій поступається "кленовим" у рейтингу ФІФА (№28 проти №9). В Олімпійському комітеті Нової Зеландії повідомили, що під час підготовки їхньої команди в Сент-Етьєні над тренувальним майданчиком зафіксували дрон. Виявилося, що ним керував один із членів штабу збірної Канади — аналітик Джозеф Ломбарді, якого затримала поліція.
Канадська команда попросила вибачення за інцидент, заявивши, що він "не репрезентує їхні цінності", та розпочала внутрішнє розслідування. Двох працівників усунули від роботи: окрім Ломбарді — помічницю тренерки Жасмін Мандер, яка отримувала звіти про тренування новозеландок. Сама ж головна наставниця — Беверлі Прістман — добровільно вирішила не виходити на матч, узявши на себе відповідальність за вчинок колег.
ФІФА, своєю чергою, також запустила розслідування стосовно Федерації футболу Канади (Canada Soccer) і причетних до випадку з дроном.
"Системна" проблема: що відбулося далі
За відсутності Прістман обовʼязки тренера канадської збірної виконує інший асистент — Енді Спенс. Разом із ним "кленові" мінімально перемогли Нову Зеландію в першому матчі з рахунком 2:1.
Наступного ж дня після поєдинку з Новою Зеландією Олімпійський комітет Канади та Canada Soccer оголосили про усунення тренерки Прістман до кінця Олімпіади-2024 у Парижі. "Я бачив частину інформації, яка змусила мене зробити висновок, що вона [Бев Прістман], швидше за все, знала про інцидент з дроном", — додав голова ОКК Девід Шумейкер.
У федерації зʼявилася інформація, що це був уже не перший випадок, повʼязаний з використанням дронів у жіночій збірній для шпигунства за іншими командами. Подібне, за інформацією керівництва, практикували й у чоловічій збірній. Проблему називають "системною".
Шумейкер зазначив, що йому "погано від самої думки, що щось може поставити під сумнів" чесність Канади й здобутого "золота" минулої Олімпіади. Він закликав ФІФА не карати футболісток, які, за його словами, не були причетними до "неетичної поведінки" та не знали про дії тренерського штабу.
Штрафи, імейли та практика "у спадок": яке рішення ухвалила ФІФА
ФІФА покарала тренерку Бев Прістман за порушення принципів чесної гри, дискваліфікувавши її на рік від будь-якої футбольної діяльності, як і Ломбарді та Мандер. Пізніше ФІФА оприлюднила частину внутрішнього електронного листування між Прістман та її колегами, що свідчило про її залученість до планування операцій із дронами.
"Аналітик робив це постійно, і мені відомо, що є ціла операція в чоловічій збірній стосовно цього (з нами нещодавно був [видалено], і він у цій сфері профі), — йдеться в частково цензурованому імейлі від Беверлі за березень 2024-го після того, як один із аналітиків її команди повідомив, що не бажає брати участь у шпигуванні й хоче обговорити пошук інших рішень. — На вчорашній зустрічі під час обговорення я попросила [видалено] запропонувати альтернативне рішення для скаутингу: це може бути вирішальним у наших шансах на перемогу чи поразку, і всі з топ-10 це роблять".
Канадська федерація підтвердила у спілкуванні з ФІФА, що Прістман продовжує практику, яку започаткував у команді один із її попередників. Згідно з інформацією CBC, цією людиною був англієць Джон Гердман, який раніше був головним тренером жіночої (2011–2018) та чоловічої (2018–2023) збірних Канади. Зокрема, в розслідуванні TSN зазначається, що наставник показував відео з дрона своїм підопічним перед грою з Гондурасом у відборі на чоловічий чемпіонат світу-2022. Гердман, який нині тренує чоловіче "Торонто", свою причетність заперечує.
Бев, яка була асистенткою Гердмана, очолила команду в 2020-му — за рік до переможної Олімпіади в Токіо — змінивши на цій посаді данця Кеннета Гейнера-Меллера.
Окрім санкцій щодо тренерського штабу, ФІФА також оштрафувала канадську федерацію на 200 тисяч швейцарських франків, а команду позбавили шістьох очок у турнірній таблиці Олімпіади-2024. Canada Soccer і ОКК подавали апеляцію на це рішення, але Спортивний арбітражний суд (CAS) її відхилив.
Утім, штраф не завадив "кленовим" вийти з групи. Збірна виграла два наступні матчі — проти Франції (2:1) і Колумбії (1:0) — та завершила першу стадію на другому місці з трьома очками у квартеті A, поступившись лише господаркам Олімпіади. У чвертьфіналі Канада зіграє з чемпіонками Ріо-2016 — Німеччиною.
"Зйомки з дрона не дивилася": як реагують на скандал
"Хочу розставити крапки над "і", — написала на своїй сторінці в Instagram колишня нападниця збірної Канади й найкраща бомбардирка в історії футболу Крістін Сінклер. — За той час, поки я була гравчинею національної збірної впродовж 23 років, нам ніколи не показували й не обговорювали з нами відео, зняті з дрона: що на командних, що на особистих зустрічах, на яких я була присутня".
Відреагувала на скандал і ексголкіперка збірної Стефані Лаббе, яка стояла на воротах під час Олімпійських ігор-2020, зокрема й у фіналі, коли канадки переграли Швецію в серії пенальті.
"Якщо хтось хоче поговорити про пенальті, — написала Лаббе на сторінці в X. — Я важко готувалася за день до кожного матчу. Переглядала відео гравчинь, які били пенальті в матчах за збірну й клуби. Я робила власні висновки на основі вивченої інформації. Жодної зйомки з дрона я не дивилася. Не плутайте воротарську майстерність із шахрайством".
Висловилися щодо ситуації й чинні футболістки, які нині беруть участь в Олімпіаді у Франції.
"Останні три дні ми не спали. Ми не їли. Ми плакали, — поділилася захисниця "кленових" Ванесса Ґіллес після другого матчу проти Франції, в якому вона забила переможний гол. — Але ми підтримували одна одну. Нам абсолютно нічого втрачати. Що надало нам сил, так це ми самі, наша відданість, наша гордість — у тому, аби довести, що люди помиляються. Ми пишаємося тим, що представляємо цю країну, поки на поверхню вилазить усе це лайно про наші цінності й те, як ми себе репрезентуємо як канадки. Це не ми. Я вкотре нас захищатиму: ми не шахрайки. Ми до біса хороші гравчині. Ми до біса хороша команда".
"Я на 100% вірю в те, що ці гравчині не шахрайки. Вони не вдавалися до обману, — прокоментувала події дворазова чемпіонка світу й Олімпійських ігор, колишня американська футболістка Тобін Гіт, у подкасті RE-INC. — Але, на жаль, рішення з боку людей, які ділилися з ними інформацією — незалежно від того, знали вони [канадки] про це чи ні, — могли давати їм перевагу".
Водночас півзахисник збірної США Тайлер Адамс зауважив: "Слухайте, кожна команда це робить. Тим чи іншим чином. Я це точно знаю. Не впевнений щодо дронів, бо це вже здається трохи божевільним, але коли ти тренуєшся, на стадіоні завжди хтось є. За день до гри якась людина удає, що вона працівник [стадіону], а насправді це хтось з іншої федерації. Це відбувається регулярно". Згідно з інформацією TSN, жіноча збірна Канади неодноразово відправляла різних робітників знімати тренування суперниць під прикриттям.
Деякі ж експерти стурбовані тим, що скандал може нашкодити боротьбі за гендерну рівність у канадському футболі, якої тривалий час добиваються спортсменки. "Це впливає на ту роботу, яку вони намагалися провести з федерацією, на їхні слова про те, що вони хочуть бути рівними з чоловіками, на сприйняття їхніх результатів, — вважає ексфутболістка й аналітикиня CBS Sports Даріан Дженкінс. — Це ставить усе під сумнів. На мою думку, цю систему [канадського футболу] дуже сильно відкинули назад. Мені шкода гравчинь".
Коли відбудуться чвертьфінали Олімпіади-2024 з футболу серед жінок
- Субота, 3 серпня. 16:00. США — Японія
- Субота, 3 серпня. 18:00. Іспанія — Колумбія
- Субота, 3 серпня. 20:00. Канада — Німеччина
- Субота, 3 серпня. 22:00. Франція — Бразилія