Ексклюзивний коментар Богдана Нікішина для Суспільне Спорт.
Збірна України виступила в командному турнірі з фехтування на шпазі серед жінок — посіла шосте місце після двох поразок у трьох матчах змагального дня вівторка, 30 липня.
"Синьо-жовті" стартували з чвертьфіналу та зустрічалися з командою Китаю. З дев'яти сутичок українки виграли три, звівши ще дві зустрічі до нічиїх.
Єдина шпажистка зі складу України, що не програвала китаянкам, — Влада Харькова. Матч розпочався з її перемоги над Юй Сіхань, після чого чемпіонка Євро-2022 також здолала Тан Цзюньяо та не визначила переможницю із Сунь Ївень (9:9).
Фехтування: виступи України на Олімпіадах
- Україна представлена у фехтуванні на кожній Олімпіаді, у кожній – і серед чоловіків, і серед жінок.
- Кількість медалей України у фехтуванні на Олімпіадах – 8 (2 "золото", 1 "срібло", 5 "бронзи")
- Єдиною мультимедалісткою України у фехтуванні є Ольга Харлан – вона здобула п'ять медалей (три особисті "бронзи", а також "золото" та "срібло" у команді). За кількістю медалей Харлан ділить друге місце в історії України на Олімпіадах.
Усі медалі України у фехтуванні на Олімпіадах:
- "золото": жіноча команда у шаблі (Пекін-2008), Яна Шемякіна (шпага, Лондон-2012)
- "срібло": жіноча команда у шаблі (Ріо-2016)
- "бронза": Владислав Третяк (шабля, Афіни-2004), Ольга Харлан (шабля, Лондон-2012, Ріо-2016, Париж-2024), Ігор Рейзлін (шпага, Токіо-2020)
Олена Кривицька проти Китаю зазнала двох поразок і мала одну нічию. Джоан Фейбі Бежура мінімально перемогла Тан Цзюньяо, але програла решту своїх зустрічей. Загальний рахунок матчу — поразка українок 41:45.
Рекордного шостого місця українки дісталися через малі фінали: спершу впевнено перемогли Єгипет (45:31), вигравши шість із дев'яти раундів, а згодом завершили виступи поразкою від Республіки Корея — 38:45.
Коментуючи перебіг матчу з Китаєм для Суспільне Спорт, тренер збіної Богдан Нікішин назвав старт українок "поєдинком невиправданих можливостей" — насамперед з боку Бежури та Кривицької — та відзначив роботу в команді Влади Харькової.
- Про матч Китай — Україна
"Емоції викликав поєдинок нереалізованих можливостей. Дівчата знають, я їм про це неодноразово казав, ми про це говорили. Була виконана дуже складна робота, яка, на превеликий жаль, ні до чого не призвела".
"Що сталося? Якщо у команді фехтує одна дівчина, то нічого не буде. Це було б диво, якби ми виграли цю зустріч. Ніхто не зміг підтримати Владу Харькову. Вважаю, що не впоралися з навантаженням, хвилюванням. Дуже прикро, але з цим ми нічого зробити не можемо".
"[У чвертьфіналі] фехтувала лише Влада Харькова. За таких умов нічого не могло б бути. Це результат, на який заслужила наша команда — я та всі вони. Страшного нічого не сталося, результат — такий, на який ми напрацювали".
"Ми можемо вигадувати різні виправдання. Нічого цього не могло бути — всі команди перебували в рівних умовах, всі мали [однаковий] проміжок між змаганнями. Всі жили в селищі, в усіх було навантаження. Але хтось зміг впоратися з цим навантаженням, а хтось — ні. Ми не змогли".
- Чи міг позначитися брак досвіду на рівні Олімпіади
"Дівчата, які фехтували, мають на цей період хороший досвід. Вони були на п'єдесталі найвищих змагань: Кривицька — триразова призерка чемпіонатів світу, Харькова — чемпіонка Європи, Бежура — чемпіонка Європейських ігор. Вони не впоралися самі з собою. Вони можуть фехтувати краще та демонстрували неодноразово гарні поєдинки".
"[У чвертьфіналі] вони просто не фехтували. Чому так сталося — будемо робити аналіз. Але за такого фехтування, яке вони продемонстрували, це результат, на який ми заслуговували".
Чвертьфінал командної шпаги серед жінок Україні не вдавалося подолати жодного разу в історії. Втретє "синьо-жовті" вибувають на цій стадії Олімпійських ігор після поразок в 1/4-й Лондона-2012 та Ріо-2016.
Водночас до Парижа-2024 українська команда шпажисток ніколи не фінішувала вище восьмої сходинки — цьогорічний результат став новим рекордом збірної.