У десятьох китайських плавців, які виступають на Олімпіаді-2024, знаходили допінг перед попередніми Іграми: чому їх не покарали, як КНР сприймає посилені перевірки та чи будуть протести від інших атлетів.
Одним із топскандалів літніх Олімпійських ігор-2024 у Парижі стала історія з допінгом у збірній Китаю з плавання. За чотири місяці до старту Олімпіади вийшло спільне розслідування The New York Times і німецького ARD, внаслідок якого виявилося, що 23 китайські плавці здали позитивний тест на допінг перед попередніми Іграми-2020 у Токіо, проте були допущені до змагань. Інформацію підтвердило Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA).
Дехто з цього переліку спортсменів змагається й на Олімпіаді-2024, що обурило частину учасників з інших країн. До Ігор у Парижі допустили 28 плавців з КНР, серед яких з "допінгсписку" є олімпійські чемпіони Токіо-2020 Чжан Юфей, Ван Шунь і Ян Цзюньсюань, чемпіони й призери світу Цінь Хайян, Ю Їтін, Пен Сювей і Сунь Цзяцзюнь та учасники міжнародних змагань Фей Лівей, Чень Цзюнер і Ван Сюеер.
Що про ситуацію кажуть у Китаї
Після виходу звіту Китайське антидопінгове агентство (CHINADA) заявило, що проби містили "надзвичайно низьку концентрацію" забороненої речовини (триметазидину), яка нібито випадково потрапила в їжу спортсменів у їхньому готелі. WADA задовольнило пояснення китайської сторони, і агентство вирішило не накладати санкції.
Напередодні Олімпійських ігор-2024, як стверджували представники збірної КНР, тестування їхніх спортсменів посилилося. За перші десять днів у Франції кожного китайського плавця перевіряли в середньому від пʼяти до семи разів, передає The Guardian. Світовий рекордсмен Цінь Хайян, який виступає на спринтерських дистанціях брасом, побачив у таких суворих перевірках "європейський і американський" слід.
"Це доводить, що європейські та американські збірні відчули загрозу у виступах китайської команди за останні роки, — написав Цінь у соцмережах. — Деякі хитрощі покликані збити нас з ритму підготовки та знищити наш психологічний захист. Але ми не боїмося. Коли маєш чисту совість, тобі не страшні наклепи. Я та мої партнери по команді будемо протистояти тиску та виграємо більше медалей, аби змусити скептиків замовкнути".
Як на допуск китайців реагують інші плавці
Коли у володаря семиУ перший день фіналів з плавання на Олімпіаді-2024 Дрессел завоював своє восьме "золото" в естафеті. золотих медалей Олімпійських ігор, американця Калеба Дрессела, запитали, чи вірить він у систему, що бореться з порушеннями допінгправил, він дав коротку відповідь: "Ні".
"Сподіваюся, що всі змагатимуться чисто, — сказала напередодні змагань семиразова олімпійська чемпіонка з США Кеті Ледекі. — Проте справді важливо й те, чи були спортсмени чистими на тренуваннях. Сподіваюся, це так і було. Також маю надію, що тестування проводилося по всьому світу. Спортсмени хочуть прозорості".
Деякі спортсмени висловили намір влаштувати протест проти китайців, якщо опиняться з ними на одному пʼєдесталі, як українці зазвичай роблять на змаганнях за участі "нейтральних" атлетів. Зокрема, про це заявив олімпійський чемпіон Токіо-2020 на 200 м брасом Зак Стабблеті-Кук, чиїм головним суперником є саме Цінь. Автралієць поділився, що попри можливі санкції з боку Міжнародного олімпійського комітету спортсмени обговорюють такий варіант. Сам Зак "ухвалить рішення у день змагань".
"Врешті-решт, я — чистий спортсмен і намагаюся дотримуватися правил, — зазначив плавець. — Я лише сподіваюся, що мої суперники робитимуть те саме. Звичайно, такі новини засмучують, зокрема про 23 спортсменів, які мали позитивний тест перед Токіо, дехто з них — по кілька разів. Для мене змагатися з кимось, хто був серед цих спортсменів, або дізнаватися про те, що [мій суперник] був у цьому переліку, — це розчарування".
"Мені дуже пощастило, що ці спортсмени [китайці, яких зловили на допінгу] не виступають на моїх дистанціях, — відповів український дворазовий призер Токіо-2020 Михайло Романчук в коментарі Суспільне Спорт. — Знаю, що плавці з інших країн сказали, що будуть бойкотувати подіум з ними. Звичайно, це одна з основних тем, про які можна розмовляти, але мені здається, що наразі в українців є набагато важливіші питання й проблеми, про які ми маємо говорити всьому світові".
У WADA запевнили, що за 2024 рік китайських плавців тестували в середньому 21 раз, що в 4-5 разів частіше, ніж інших. Також у межах незалежного розслідування було встановлено, що WADA "не знехтувала" результатами тестів та "не проявила фаворитизму" до Китаю, а її висновки є "обґрунтованими".
На Олімпіаді-2024 КНР уже здобула одну медаль у плаванні: "бронзу" в жіночій естафеті 4х100 м. До складу естафетної четвірки ввійшли спортсменки зі "списку" Ян Цзюньсюань і Чжан Юфей. Австралійки та американки, які посіли перші дві сходинки, демонстрацій не влаштовували.
Коли дивитися плавання на Олімпійських іграх-2024
- Змагання з плавання відбуваються щодня з 27 липня до 4 серпня. Кваліфікація — о 12:00, фінали — о 21:30 (4 серпня старт фіналів — о 19:30).