Кулак догори. Як українці реагують на російських і білоруських спортсменів на чемпіонаті Європи-2024 з параплавання

За перший день Євро українські параплавці розділили чотири церемонії нагородження з "нейтральними" спортсменами.

Чемпіонат Європи-2024 з параплавання став першим за два роки великим турніром у цьому виді спорту, до якого повернулися представники Росії та Білорусі. Восени 2023-го Міжнародний паралімпійський комітет дозволив спортсменам з РФ і РБ участь в Іграх-2024 у Парижі, після чого їм почали відновлювати доступ до міжнародних змагань у нейтральному статусі.

У Євро з плавання в Мадейрі беруть участь 58 російських і білоруських параспортсменів. З них 14 уже завоювали перші медалі. Серед них пʼять — золоті. Одразу в чотирьох дисциплінах пʼєдестал із "нейтральними" плавцями довелося ділити українцям.

Як українці реагують на присутність країн-агресорок

Ще до старту континентальної першості президент Паралімпійського комітету України Валерій Сушкевич анонсував, що українські спортсмени ігноруватимуть росіян і білорусів, якщо опиняться з ними на одному подіумі. Утім, в якій формі це відбуватиметься, команда мала обговорити на загальних зборах.

"Наші паралімпійці змагатимуться за перемогу, говоритимуть про Україну на увесь світ та не дадуть окупувати п’єдестал пошани", — казав Сушкевич під час презентації п’ятої серії документального циклу Суспільне Культура "Велика російська брехня. Спорт".

З першого ж дня чемпіонату Європи українські плавці демонстративно уникали "нейтральних" призерів під час церемоній нагородження. "Синьо-жовті" ставали збоку від своєї "сходинки" на пʼєдесталі, відвернувшись від російських і білоруських атлетів. Не тиснули їм руки й не аплодували. Також українці показували вже традиційний для паралімпійців жест: здійнятий догори кулак.

Першим мовчазний протест проявив полтавець Олексій Вірченко, який завоював "бронзу" на дистанції 100 м батерфляєм у класі S13. Перемогу в цій дисципліні здобув білорус Ігар Бокі.

Протест Олексія Вірченка на чемпіонаті Європи-2024 з параплавання в Мадейрі
Протест Олексія Вірченка (крайній справа) на чемпіонаті Європи-2024 з параплавання. IPC

Невдовзі те саме повторив маріуполець Олександр Комаров, який став чемпіоном Європи на 50 м вільним стилем у класі S5. Українець повністю проігнорував росіянина Кірілла Пульвєра, що посів "бронзову" позицію.

Протест Олександра Комарова на чемпіонаті Європи-2024 з параплавання в Мадейрі
Олександр Комаров (у центрі) на пʼєдесталі чемпіонату Європи-2024 з параплавання. IPC

Подвійний протест українські спортсмени влаштували під час нагородження призерів 200-метрівки в комплексному плаванні класу SM7. На подіум зійшли одразу двоє українців: представники Донеччини й Полтавщини Андрій Трусов та Євгеній Богодайко, які виграли "золото" й "срібло" відповідно. Обійнявшись, плавці співали гімн України з піднятим догори кулаком. Окремо від них збоку лишився бронзовий призер — росіянин Єгор Єфросінін.

Протест Євгенія Богодайка та Андрія Трусова на чемпіонаті Європи-2024 з параплавання в Мадейрі
Євгеній Богодайко (ліворуч) та Андрій Трусов (праворуч) на чемпіонаті Європи-2024 з параплавання. IPC

Останній українсько-нейтральний подіум стався в ще одній чоловічій дисципліні: 100 м на спині в класі S12. "Срібло" в цьому виді здобув Ярослав Денисенко. Полтавський плавець розмістився в трійці призерів між двох білорусів: колишнього — Рамана Салея, який приніс "золото" Азербайджану, та "нейтрального" — Максима Вашкевича.

Протест Ярослава Денисенка на чемпіонаті Європи-2024 з параплавання в Мадейрі
Ярослав Денисенко на подіумі чемпіонату Європи-2024 з параплавання. IPC

Україна на ЧЄ-2024 з параплавання: що відомо

• Україну на цьому Євро представляють 45 плавців: 27 — з порушеннями опорно-рухового апарату, 16 — з порушеннями зору, а також двоє — з інтелектуальними порушеннями.
  • За перший день змагань українські атлети здобули 13 нагород: пʼять золотих та по чотири срібні й бронзові. Наразі "синьо-жовті" посідають проміжне друге місце в медальному заліку, поступаючись лише Італії, яка має 14 нагород (7+5+2).
  • Чемпіонат Європи-2024 у Мадейрі триватиме до 27 квітня.