23 спортсмени з Китаю змагалися на Олімпіаді-2020 попри провалений допінг-тест. WADA не покарала атлетів

23 спортсмени з Китаю змагалися на Олімпіаді-2020 попри провалений допінг-тест. WADA не покарала атлетів

Плавчиня Чжан Юйфей - одна з спортсменок, що змагалася на ОІ з проваленим допінг-тестом
Плавчиня Чжан Юйфей - одна із спортсменок, що змагалася на Олімпіаді з проваленим допінг-тестом та виборола 4 медалі. AP/Vincent Thian

Що взагалі сталося.

23 китайські плавці провалили допінг-тест перед Олімпіадою-2020, але не були за це покарані дискваліфікацією Всесвітнім антидопінговим агентством. Про це повідомило The New York Times, згодом інформацію підтвердили і в самому WADA.

У пробах 23 спортсменів Китаю виявили заборонену речовину триметазидин (TMZ). Китайське антидопінгове агентство CHINADA провело розслідування і назвало ці звіти "оманливими" та заявило, що позитивні результати були отримані ненавмисно і мали "надзвичайно низьку концентрацію".

Декілька спортсменів, які дали позитивний результат згодом виграли медалі: три "золота", два" срібла" і "бронзу". За інформацією The New York Times, серед тих, хто провалив тести, була 2-разова золота призерка Чжан Юйфей, яка буде брати участь в Парижі-2024.

Якою була реакція WADA?

Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) підтвердило інформацію про позитивні результати на заборонені речовини, але цей факт не оприлюднили і дозволили плавцям взяти участь в Іграх в Токіо.

WADA у своїй заяві повідомили, що були проінформовані про рішення CHINADA щодо спортсменів, які не пройшли тест на заборонені речовини. Антидопінгове агентство зазначило, що проконсультувались із зовнішніми експертами, щоб перевірити теорію ненавмисного забруднення.

"WADA, зрештою, дійшло висновку, що воно не в змозі спростувати можливість того, що забруднення було джерелом TMZ, і це підтвердило аналітичні дані у файлі [від CHINADA].WADA також дійшло висновку, що... спортсмени не будуть вважатися винними або недбалими. Таким чином на основі поради зовнішнього юриста, WADA вважало апеляцію необґрунтованою", – йдеться в заяві антидопінгового органу.

Без пом’якшувальних обставин спортсмени, які не пройшли допінг-тест, зазвичай дискваліфікуються на два-чотири роки за перше порушення та довічно за друге.

Що відбулося далі?

Генеральний директор Американського антидопінгового агентства (USADA) Тревіс Тайгарт відреагував на інформацію щодо допінг-скандалу. USADA розкритикувало рішення всесвітнього та китайського антидопінгових агентств не оприлюднити розслідування.

"Приголомшливо бачити, що напередодні Олімпійських ігор 2021 року у 23 китайських плавців були позитивні тести на потужний препарат для підвищення продуктивності. Ще більш жахливо дізнатися, що Всесвітнє антидопінгове агентство та Китайське антидопінгове агентство таємно, до цього часу, приховували ці позитиви під килим, не спроможні чесно та рівномірно дотримуватися глобальних правил, які застосовуються до всіх інших у світі", – заявив Генеральний директор Американського антидопінгового агентства.

Допінг-скандали в Китаї

  • Золотого медаліста Олімпійських ігор із Китаю Сунь Ян у 2014 році відсторонили на три місяці після позитивного результату тесту на препарат TMZ, а у 2020 році плавця дискваліфікували на вісім років за порушення антидопінгових правил.
  • У 2008 році перед Іграми в Пекіні кілька китайських плавців були залучені у справи про вживання допінгу.
  • У 2003 році Лі Нін була дискваліфікована на два роки, а її тренер був довічно дискваліфікований після позитивного тесту на заборонений стероїд тестостерон.
  • У 1998 році четверо китайських плавців не пройшли тест на діуретик триамтерен перед чемпіонатом світу в Перті.
  • У 1994 році семеро китайських плавців дали позитивний результат на дигідротестостерон на Азійських іграх у Хіросімі.
На початок