Чемпіона півмарафону в Пекіні та його "пейсмейкерів" дискваліфікували і позбавили нагород: результати розслідування

Чемпіона півмарафону в Пекіні та його "пейсмейкерів" дискваліфікували і позбавили нагород: результати розслідування

Китайський марафонець Хе Цзе на Азійських іграх 2023 року.
Хе Цзе. AP/Song Yanhua/Xinhua

На фініші троє спортсменів не чинили спротив переможцю.

Організатори півмарафону в Пекіні скасували перше місце Хе Цзе та призові місця "пейсмейкерів" в забігу неділі, 14 квітня. Про це повідомляє агентство Associated Press.

Пекінський півмарафон виграв господар змагань, китайський рекордсмен у марафоні Хе Цзе. Водночас на фінальному проміжку дистанції опоненти китайця сповільнились і сигналізували Хе Цзе, аби той їх випереджав.

Задля розслідування інциденту була сформована комісія, яка встановила, що троє бігунів навмисно сповільнилися на фініші. Спеціальний комітет заявив, що спонсор найняв чотирьох бігунів в якості "пейсмейкерів" для Хе Цзе, щоб ті задавали темп переможцю, — організатори про це не знали.

Кенієць Віллі Мнангат підтвердив, що вийшов на дистанцію, аби сприяти перемозі суперника. Один з чотирьох винайманих "пейсмейкерів" не фінішував.

South China Morning Post передає, що бігунів не могли заявити як "пейсмейкерів" без погодження з організаторами. Такої згоди вони не отримали, натомість зареєструвалися на змагання в статусі повноцінних учасників.

Внаслідок резонансного фінішу компанія Zhong'ao Lupao Sports Management Co також втратила право на організацію Пекінського півмарафону в майбутньому.

"Ми глибоко і щиро вибачаємося перед світом і кожною частиною суспільства за те, що не виявили і не виправили помилки вчасно в цій гонці", — йдеться у заяві комітету.

Що відомо?

  • 25-річний Хе Цзе є рекордсменом Китаю в марафоні, подолавши 42 кілометри дистанції за 2:06:57 години в березні 2023 року.
  • У 2023 році в Будапешті Хе дебютував на чемпіонаті світу й фінішував поза топ-40 марафону з відставанням від лідера у понад 10 хвилин.
  • Серед чоловіків світовим рекордом у півмарафоні залишаються 57:31 хвилини — встановлені угандійцем Джейкобом Кіплімо в листопаді 2021 року в португальському Лісабоні.
На початок