"Діяв на користь Росії". Експрезидента IBU Бессеберга засудили до трьох років ув'язнення через корупцію

"Діяв на користь Росії". Експрезидента IBU Бессеберга засудили до трьох років ув'язнення через корупцію

Експрезидент Міжнародного союзу біатлоністів Андерс Бессеберг у 2017 році.
Андерс Бессеберг у 2017 році. Getty Images/Martin Schutt/picture alliance

Норвежець вже заявив про намір оскаржувати вердикт.

Експрезидента Міжнародного союзу біатлоністів (IBU) Андерса Бессеберга визнали винним у корупції. За правопорушення колишній функціонер отримав ув'язнення терміном на три роки та один місяць, повідомляють норвезькі видання NRK та Verdens Gang.

78-річному Бессебергу висунули звинувачення в корупції навесні 2023 року. Багаторічного очільника IBU підозрювали в отриманні хабарів упродовж тривалого часу на посаді — до 10 років.

Зокрема, Бессеберга пов'язували з впливом Росії. На початку 2021 року функціонера вже визнавали винним у приховуванні допінгових проб російських біатлоністів.

Що Бессеберг діяв у російських інтересах, встановив і суд. Його визнали винним за дев'ятьма з 10 пунктів звинувачень у справі. Також у норвежця конфіскують 1.4 мільйона норвезьких крон.

За час свої роботи на чолі IBU норвежець отримував коштовні годинники та їздив на "ексклюзивне" полювання до РФ, Чехії та Австрії. Також його підозрювали в користуванні послугами секспрацівниць, які для нього організовували в Росії.

"З огляду на низку документів та заяви свідків, суд не має сумнівів, що [Бессеберг] діяв на користь Росії словом та ділом", — йдеться у вердикті.

"Відповідач порушив довіру, що супродовжувала його посаду в IBU, тим, що користувався цими перевагами".

Інше правопорушення з боку Бессеберга стосується безкоштовного користування ним автівкою BMW, за яку сплачувала компанія Infront, що займається реалізацією прав.

Бессеберга звинувачували в укладанні з Infront контрактів за заниженими цінами. Компанія натомість займалася продажем прав, зокрема, на Кубок та чемпіонат світу з біатлону.

"Відповідач мав у Норвегії приватний автомобіль, про який ніхто не знав, і нічого за нього не платив. [...] Справа в угоді, якою Infront хоче заохотити президента за межами звичайної угоди про спільне користування автівкою".

Через імовірні неправомірні зв'язки з Infront під розслідування потрапив і чинний президент IBF Олле Далін. Швед звинувачення на свою адресу відкидає.

Водночас суд виправдав Бессеберга за звинуваченнями в отриманні годинника Hublot від російського посадовця вартістю близько 70 тисяч крон. Також у суді не довели, що норвежець користувався послугами секспрацівниць, які для нього міг організовувати олімпійський чемпіон Євгеній Рєдькін.

Як відреагувала сторона Бессеберга

Колишній президент міжнародної організації вже заявив про намір подавати апеляцію проти рішення суду.

"Звісно, я розчарований та здивований вердиктом, але також і частиною аргументації. Я оскаржую вирок на місці".

Адвокат норвежця апелює, що суд не звернув належної уваги на аргументи, що свідчать на користь Бессеберга.

"Ми зовсім не погоджуємося з вердиктом та поясненням. Нас дивує, що [Бессебергу] зовсім не вірять, що суд вирішив повністю зосередитися на тому, що свідчить проти нього, і закривати очі на те, що промовляє на його користь", — цитує VG адвоката Міккеля Тофта Гімзе.

"Наприклад, [Бессеберг] не один приймав зазначені рішення. Багато інших [людей] голосували так само, як і він".

Що відомо

  • Бессеберг очолював IBU у 1993 році, коли Союз було засновано у статусі незалежної організації. Посаду обіймав упродовж 26 років.
  • 77-річний норвежець — колишній біатлоніст та тренер національної команди. Посаду віцепрезидента IBU вперше обійняв у 1988 році.
  • Чинним президентом IBU є швед Олена Далін, що у 2018 році змінив на посаді саме Бессеберга.
На початок