"Кожна спроба має значення". World Athletics планує тестування системи, що зменшить число заступів в стрибках у довжину

"Кожна спроба має значення". World Athletics планує тестування системи, що зменшить число заступів в стрибках у довжину

Українська стрибунка Марина Бех-Романчук на ЧС-2022 в приміщенні.
Віцечемпіонка світу-2019 зі стрибків у довжину Марина Бех-Романчук. Фото: Srdjan Stevanovic/Getty Images for World Athletics

Як працюватиме нова технологія фіксації відштовхувань.

World Athletics розглядає можливість запровадження нової технології для змагань зі стрибків у довжину, яка зменшить число заступів у спорті. Про це повідомляє The Daily Mail із посиланням на виконавчого директора організації Джона Ріджена.

Наразі в стрибках у довжину учасникам змагань зараховують фол, якщо під час виконання стрибка вони заступають за межі визначеної дошки відштовхування.

У World Athletics підрахували, що на ЧС-2023 в Будапешті учасникам змагань зі стрибків у довжину не зарахували третину від усіх спроб через заступи. Нова система послабить вимоги для відштовхування стрибунів і покликана зменшити загальне число фолів.

Як прюцюватиме нова система?

  • Замість звичної дошки відштовхування World Athletics розглядають можливість запровадження "зони відштовхування" — виділеного простору на старті, в межах якого учасникам буде дозволено здійснити свою спробу.
  • На відміну від стандартної дошки, зона відштовхування не прив'язуватиметься до конкретного місця на поверхні треку. Спортсмени зможуть відштовхнутися від будь-якої точки в межах зони без негативного впливу на свій результат.
  • Система автоматично вираховуватиме дальність стрибків від місця відштовхування до точки приземлення спортсменів на піску, що й позначатиме підсумковий результат учасників.
  • Зона відштовхування матиме свої межі — у разі їх порушення спортсменам буде зараховано заступ.
"Кожна спроба має значення". World Athletics планує тестування системи, що зменшить число заступів в стрибках у довжину
Як працюватиме зональна фіксація відштовхувань — візуалізація. Зображення: The Daily Mail

Як коментують ініціативу у World Athletics?

Ріджен пояснив, що наразі міжнародна організація не поспішає із запровадженням системи. На технологію очікують тривалі випробування, що мають розпочатися цього року. Якщо тестування визнають вдалим, її можуть запровадити ближче до 2026 року.

"На чемпіонаті світу в стрибках у довжину третина від усіх спроб були заступами. Це не працює. Просто марнування часу", — розповів функціонер у подкасті Anything But Footy.

"Тож ми тестуємо зону відштовхування замість дошки. Вимірюватимемо [дистанцію] від місця стрибка до точки приземлення".

"Це означає, що кожна спроба має значення. Додає змаганням драми. Водночас ми працюємо над тим, аби отримувати негайні результати — щоб не довелося чекати по 20-30 секунд, перш ніж визначиться результат. Ми [прагнемо] отримувати його негайно".
"Кожна спроба має значення". World Athletics планує тестування системи, що зменшить число заступів в стрибках у довжину
Олімпійський чемпіон Мільтіадіс Тентоглу в фіналі Токіо-2020. Фото: Andrej Isakovic/AFP via Getty Images

У World Athletics готові, що не всі спортсмени позитивно сприймуть новини про такі радикальні зміни у визначенні переможців.

"Не можна змінити спорт, якому 150 років, без певних суперечок. Але ми вважаємо, що це того варте. Ми не плануємо на наступний рік, але хочемо переконатися, що робимо спорт змістовним ще на 150 років", — додає Ріджен.

"Якщо ви присвятили життя тому, аби ідеально відштовхуватися від дошки — і раптом ми змінюємо її зоною відштовхування, — я повністю розумію, що на початку може бути спротив. Та поки ми зводимо це на належних тестуванні та даних, з часом це спрацює".

"Щодо глобальних змагань, більшість цих ідей можуть навіть не бути введені до 2026 року. Ми дійсно хочемо присвятити наступні два роки, аби ретельно все пропрацювати — і вже тоді вводитимо їх".

Стрибки у довжину: що відомо?

  • На літню Олімпіаду-2024 в стрибках у довжину відібралася українка Марина Бех-Романчук, віцечемпіонка світу в дисципліні 2019 року.
  • На ЧС-2023 всі три кваліфікаційні спроби Бех-Романчук у стрибках у довжину не були зараховані через заступи українки. Тренери стрибунки подавали протест через другу спробу Марини, проте його відхилили.
  • Стрибки у довжину будуть представлені на чемпіонаті світу-2024 з легкої атлетики в приміщенні, що 1 березня стартує в шотландському Глазго.

На початок