Латвія на законодавчому рівні заборонила збірним грати з командами Росії та Білорусі в будь-якому статусі

Латвія на законодавчому рівні заборонила збірним грати з командами Росії та Білорусі в будь-якому статусі

Збірна Латвії з футболу перед матчем кваліфікації Євро-2024 проти команди Вельсу.
Національна збірна Латвії з футболу. Фото: Roman Koksarov/AP Photos

За відповідні поправки проголосував латвійський Сейм.

Латвія заборонила своїм спортивним збірним з командних видів спорту змагатися з російськими та білоруськими командами. Про рішення Сейму Латвії повідомляє місцевий мовник LSM.

За відповідні поправки до Закону про спорт Сейм проголосував у четвер, 1 лютого. Їхня мета — наголосити на підтримці Латвією України на тлі повномасштабного російського вторгнення і завадити Росії легітимізувати свої воєнні злочини через спорт, пояснили у пресслужбі Сейму.

Нові поправки передбачають, що збірні Латвії не матимуть можливості змагатися з російськими та білоруськими командами в будь-якому статусі — навіть якщо суперники виступатимуть під нейтральним прапором. Заборона стосується команд усіх вікових категорій: дорослих, молоді та юнаків.

"Це означає, що якщо збірній Латвії випаде зіграти проти Росії або Білорусі, міжнародні спортивні організації муситимуть поважати латвійське законодавство", — пояснив депутат Сейму Давіс Мартіньш Даугавітіс.

"Базова ідея цих поправок — встановити на національному законодавному рівні, що латвійські спортивні команди, наприклад, у баскетболі, футболі чи хокеї, не можуть проводити спільні матчі з командами країн-агресорів Росії та Білорусі — ані на своєму, ані на нейтральному полі".

За рекомендаціями Міжнародного олімпійського комітету, національні збірні Росії та Білорусі залишаються відстороненими від змагань у більшості видів спорту. У грудні 2023 року МОК офіційно дозволив "нейтральним" росіянам та білорусам взяти участь в особистих змаганнях Олімпіади-2024 — до командних турнірів атлетів з двох країн не допускатимуть і надалі.

Водночас збірній Білорусі з футболу та місцевим клубам дозволяється брати участь у змаганнях під егідою УЄФА — за умови, що такі зустрічі відбуваються за межами країни. Від початку вторгнення білоруська національна збірна з футболу змогла взяти участь у попередньому розіграші Ліги націй та відборі Євро-2024.

Так, збірні Латвії та Білорусі потенційно могли зіграти між собою в сезоні футбольної Ліги націй 2024/25 серед чоловіків — обидві команди проведуть наступний змагальний рік у дивізіоні С. Але на жеребкуванні дві збірні потрапили до одного кошика посіву і не зможуть стати суперниками за однією групою.

У вересні 2023 року, на тлі намірів УЄФА повернути Росію до міжнародних футбольних змагань U17, Латвія — спільно з Англією, Польщею та Швецією — на рівні місцевої федерації заявила про намір бойкотувати матчі з російськими суперниками. Згодом УЄФА відмовилася від планів поновити російські юнацькі команди у змаганнях.

До офіційного рішення МОК у Латвії також виступали проти дозволу для росіян та білорусів змагатися на Олімпіаді-2024. Згодом президент країни Едгарс Рінкевичс виступив проти вердикту МОК — і навіть припустив можливість бойкоту цьогорічних літніх Ігор з боку збірної Латвії.

На початок