Які соціальні проблеми, здобутки та дискусії панували у спорті впродовж 2023-го.
Війни в Україні та на Близькому Сході забрали цього року життя сотень спортсменів. Неосяжна кількість втратила можливість тренуватися та почуватися в безпеці не лише вдома, а й за кордоном. Десятки міжнародних федерацій і комітетів дозволили росіянам повернутися на змагання. Українка ж була покарана за відмову тиснути руку "нейтральній" фехтувальниці. А в мирній реальності поцілунок на чемпіонаті світу з футболу став кінцем кар'єри іспанського чиновника.
Суспільне Спорт згадує головні соціально-політичні події в українському й світовому спорті за 2023 рік.
Вплив російсько-української війни: втрати людей, інфраструктури та підтримки
Другий рік поспіль український спорт був вимушений існувати в умовах повномасштабної війни. Станом на 2023 рік у Силах оборони України, за даними Міністерства молоді та спорту, служать понад три тисячі спортсменів і тренерів. Зокрема, у 2023-му до лав армії долучилися колишній футболіст Владислав Ващук та бійчиня MMA Світлана Гоцик.
З початку повномасштабної війни внаслідок бойових дій та ударів РФ по цивільних об'єктах загинуло понад 400 українських спортсменів і тренерів: таке число навів президент Національного олімпійського комітету Вадим Гутцайт. Серед них у 2023 році спортивна спільнота втратила хокеїста Олександра Хміля, футзалістку Елеонору Мальцеву, футболіста Олександра Гончара, боксера Максима Галінічева, кікбоксера Сергія Лисюка, фігуриста Дмитра Шарпаря, баскетболіста Bіктора Кобзистого, віцепрезидента Федерації шахів Артема Сачука, тренера з боксу Михайла Кореновського, 9-річну дзюдоїстку Вікторію Івашко та багатьох інших.
Через російські обстріли за майже два роки повномасштабного вторгнення було зруйновано або пошкоджено близько пів тисячі спортивних об'єктів. Зокрема, у 2023-му атак зазнали льодова арена "Альтаїр" у Дружківці, що на Донеччині, "Фаворит-Арена" в Херсоні та спорткомплекс "Метеор" у Дніпрі.
Попри те, що наступ РФ та її удари по Україні не припиняються, однією з ключових тенденцій 2023 року стало повернення російських і білоруських спортсменів на міжнародні змагання. Суттєво послабили санкції щодо допуску цих атлетів Міжнародні олімпійський і паралімпійський комітети, які дозволили спортсменам з країн-агресорок брати участь в Іграх-2024 у Парижі. Це не стосуєтьсяМова про Олімпійські й Паралімпійські ігри, адже, приміром, білоруські команди можуть змагатися на турнірах під егідою ФІФА та УЄФА. командних видів спорту й дисциплін, проте індивідуальні атлети з Росії й Білорусі, які, на думку організаторів, не проявляють активної підтримки війни та не належать до силових структур, можуть виступати в нейтральному статусі.
Упродовж року російських і білоруських спортсменів повернули у фехтуванні, дзюдо, карате, боротьбі, тхеквондо, важкій атлетиці, велоспорті, веслуванні, водних видах, сучасному п'ятиборстві, триатлоні, кульовій стрільбі та гольфі. Зняття бану також анонсували в гімнастиці, скейтбордингу, бадмінтоні та скелелазінні. Тим часом позицію Паракомітету "запозичили" й у World AbilitysportФедерація видів спорту для людей з ампутованими кінцівками й на кріслах колісних та дефлімпійському спортіПовернення росіян і білорусів підтримав Міжнародний комітет видів спорту для людей з порушеннями слуху.
У відповідь на ситуацію у квітні Міністерство молоді та спорту заборонило українським спортсменам брати участь у турнірахЗаборона стосувалася не всіх видів спорту й турнірів, зокрема українці продовжували змагатися в професійному спорті (приміром, тенісі) та кваліфікації на чоловіче Євро з футболу (оскільки Білорусь грала в іншій групі). за участю представників Росії та Білорусі. У липні цей наказ змінили, і відтоді збірні бойкотують лише ті змагання, де країни-агресорки присутні під своїм прапором.
Коли українські спортсмени все ж опинялися на одному майданчику з росіянами чи білорусами, зазвичай це супроводжувалося мовчазними протестами "синьо-жовтих", які відкидали традиційні "прояви поваги" до суперників. Приміром, тенісисти не тиснули руку "нейтральним" опонентам, що часто викликало свист трибун і звинувачення українок у "неспортивній поведінці" від іноземних фанів. У схожому стилі фігуристи Віолетта Сєрова й Іван Хобта відмовилися обійматись із російською парою, що виступає під прапором Грузії, на церемонії нагородження юніорського етапу Гран-прі в Будапешті. В інших випадках доходило й до сутичок, як-от у лютому, коли гравці чоловічого "Миная" побилися з футболістами російського "Шинніка" на зборах у Туреччині.
Та найбільший скандал трапився з олімпійською чемпіонкою Ольгою Харлан на липневому чемпіонаті світу з фехтування в Мілані. Після перемоги над росіянкою Анною Смірновою, яка виступала в нейтральному статусі, українська спортсменка не потиснула руку суперниці. За цей вчинок FIEМіжнародна федерація фехтування. покарала Ольгу дискваліфікацією, проте після хвилі обурення Харлан дозволили відновити виступи, а МОК надав їй автоматичну кваліфікацію на Олімпійські ігри.
Ветеранський спорт: повернення Тайри до "нескорених" та нові можливості
Після майже десяти років війни в Україні адаптивний спорт досі лишається малодоступним для ветеранів та цивільних, які мають інвалідність або інші види поранень і травм. При цьому, за даними The Wall Street Journal, з початку повномасштабного вторгнення щонайменше 20–50 тисяч українців перенесли ампутацію.
Утім, 2023 рік відзначився проєктами та ініціативами, що допомогли підсвітити ці проблеми та створити нові можливості для розвитку ветеранського спорту. Серед іншого, вперше з початку повномасштабного вторгнення Україна провела національний відбір до команди Ігор нескорених, а також — дебютну кваліфікацію на змагання Повітряних сил США.
На головній події року в ветеранському спорті — Іграх нескорених у Дюссельдорфі — українська збірна була представлена найбільшою делегацією у своїй історії: 25 учасниками. Особлива увага тоді була прикута до парамедикині Юлії "Тайри" Паєвської, яка під час попереднього турніру 2022 року перебувала в російському полоні. Засновник Ігор — принц Гаррі – окремо відзначив повернення Юлії до сім'ї "нескорених", назвавши її "втіленням справжнього духу України та Invictus".
Крім того, українські ветерани неодноразово брали участь в інших міжнародних стартах, зокрема марафонських забігах у Лондоні та Вашингтоні, де привертали увагу до потреб військових після поранень. Також уперше за час Великої війни українська команда Ігор героїв побувала за кордоном: на змаганнях з кросфіту в Брюсселі. Цього ж року проєкт запустив програму адаптивних тренувань онлайн для військових з ампутованими кінцівками та користувачів крісел колісних.
Ізраїль та Палестина: які трагедії принесла спорту ще одна війна
Нова ескалація в ізраїльсько-палестинській війні, до якої призвів напад ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня, залишила слід і на спорті. Бойовики ісламістського угруповання вбили, зокрема, колишнього ізраїльського футболіста Ліора Асуліна, плавчиню Едем Німрі, братів-баскетболістів академії "Хапоеля" Їфтаха і Йонатана Коців, гравця в лакрос Мора Коена та триатлоніста Надава Ґолдштейна.
За підрахунками Асоціації футболу Палестини, внаслідок масованих ударів армії Ізраїлю по Сектору Гази за два місяці загинули щонайменше 85 палестинських спортсменів і спортивних діячів. Серед них — футболісти Рашид Дабур, Шаді Сабах і Назір аль-Нашаш, баскетболіст Бассім аль-Набахін, дзюдоїст Абдул Хафіз аль-Мабух, адаптивний футболіст Ахмад Авад, а також 18 дітей.
Через обстріли постраждала й спортивна інфраструктура на окупованих палестинських територіях: мінімум дев'ять об'єктів у Секторі Гази та Західному березі. Зокрема — Палестинський стадіон, Спортивний клуб Гази та стадіон "Ярмук", на якому нині можуть перебувати затримані ЦАХАЛом палестинці.
На територіях Ізраїлю, Сектора Гази та Західного берега скасували всі змагання, а деякі матчі за участю команд, у тому числі у відборі на чоловіче Євро з футболу та баскетбольних єврокубках, — перенесли. Чоловіча збірна Палестини з футболу також знялася з товариського турніру в Малайзії.
Деякі ізраїльські спортсмени почали відмовлятися від участі в змаганнях через антисемітські настрої. Приміром, збірна Ізраїлю з артистичного плавання заявила, що, ймовірно, не зможе поїхати в Катар на чемпіонат світу-2024, що є відбірковим на Олімпійські ігри, адже боїться повторення мюнхенської трагедіїНа Олімпіаді-1972 у Мюнхені відбулася терористична атака: представники палестинського воєнізованого угруповання "Чорний вересень" вбили 11 членів ізраїльської збірної. 1972 року.
У листопаді та грудні в Ізраїлі відновилися деякі змагання, зокрема з футболу та баскетболу. Проте "домашні" ігри ізраїльських та палестинськихЧоловічій збірній Палестини з футболу вдалося виїхати з Західного берега, де базувалися деякі гравці, через кордон з Йорданією. збірних і клубів у міжнародних турнірах наразі відбуваються за кордоном.
В Англії через острах провокацій та можливих конфліктів заборонили футбольним фанам демонструвати на трибунах символіку Ізраїлю та Палестини. Водночас у шотландському Ґлазґо під час матчу чоловічої Ліги чемпіонів відбулася масова акція на підтримку Палестини: вболівальники "Селтіка" прийшли на трибуни з тисячами прапорів і банерів попри рекомендації не робити цього. УЄФА пізніше оштрафував клуб за "провокативні послання", проте запевнив, що це не було пов'язано з палестинською символікою.
Права жінок у футболі: переломний чемпіонат світу та скандал Іспанії
Напередодні однієї з головних спортивних подій року — чемпіонату світу в Австралії та Новій Зеландії — у жіночому футболі активізувалися протестні рухи, а права гравчинь масово обговорювали під час і після мундіалю.
Низка збірних виступила проти нерівних умов праці, у порівнянні з колегами-чоловіками. Змін вимагали, серед інших, Канада, Франція, Іспанія, Англія, Південна Африка, Нігерія, Ямайка та Австралія. Шляхом бойкоту, публічних заяв і суспільного тиску француженки добилися звільнення головної тренерки Корінн Діакр, а збірну ПАР фінансово підтримав благодійний фонд. Водночас попри успіх на світовій першості ситуація не покращилася в команді Ямайки, яка звинуватила свою федерацію в "жорстокому поводженні" й неповній виплаті призових за історичний вихід до плей-оф.
Та найбільший галас здійнявся навколо нової топзбірної світу — Іспанії, яка цього року вперше перемогла на ЧС та очолила рейтинг ФІФА. Ще до мундіалю іспанки мали конфлікт із керівництвом федерації й тренерським штабом на чолі з Хорхе Вільдою. Через неналежні умови частина футболісток відмовилася грати за збірну, проте суттєвих змін вони дочекалися лише після чемпіонату світу. Причому навіть не через тріумф на турнірі, а внаслідок скандалу з Луїсом Рубіалесом.
Під час церемонії нагороджуння президент іспанської федерації поцілував у губи гравчиню Дженні Ермосо без її згоди, що є формою сексуального домагання. Його вчинок спричинив обурення й акції протесту навіть поза футбольною "бульбашкою" та призвів до чергового бойкоту з боку команди. Урешті Рубіалес подав у відставку, хоч досі не визнає провини, а Вільду, який підтримав очільника федерації, звільнили.

Попри скандали цей чемпіонат світу продемонстрував зростання популярності жіночого футболу та побив низку рекордів за переглядами. Півфінал між Австралією та Англією зібрав найбільшу кількість глядачів в історії австралійського телебачення (досягнули позначки 11.15 млн на піку), а фінал між Іспанією та Англією мав найкращі показники серд жіночих ЧС на іспанському ТБ (7.38 млн) та майже став найпопулярнішою подією року у Великій Британії (14.46 млн), поступившись лише коронації Чарльза III.
Серед проривів для жіночого футболу — і поява нових турнірів та розширення старих. На чемпіонаті світу вперше зіграли 32 команди, національні збірні провели дебютну Лігу націй, а УЄФА та Суперліга оголосили про нові змагання за участю жіночих клубів.
Крім того, УЄФА відреагував на "епідемію" травм хрестоподібної зв'язки (ACL) серед футболісток-жінок, через яку близько тридцяти гравчинь були вимушені пропустити чемпіонат світу-2023. Організація створила експертну групу для дослідження проблеми та планує запустити освітню кампанію на цю тему в другій половині 2024-го.
Якими ще соціальними проблемами та зрушеннями запам'ятався 2023 рік
- Прогрес у боротьбі за гендерну рівність у спорті простежувався не лише у футболі. ФІФА оголосила про запуск першого в історії жіночого чемпіонату світу з футзалу, а в автоспорті провели дебютний сезонПершою переможницею стала іспанка Марта Ґарсія (Prema Racing). дівочої Академії Ф-1. Матч між університетськими командами США з волейболу встановив рекорд відвідуваності в жіночому спорті, а в Орландо відбувся перший боксерський бій за звання абсолютної чемпіонкиТитул захистила пуерториканка Аманда Серрано. серед жінок, що проходив за "чоловічими" правилами (12 раундів по три хвилини). Окрім того, з 2023 року чоловіки отримали можливість змагатися на чемпіонаті світу з артистичного плавання в соло та групових дисциплінах.
- Фінансовий вплив Саудівської Аравії на розвиток спорту набув нових обертів попри те, що країну критикують за системні порушення прав людини. Футболісткам вдалося не допустити залучення саудівського спонсора до підтримки жічного чемпіонату світу. Проте станом на 2023 рік, як повідомляють The Times, королівство має вже 314 спонсорських угод, пов'язаних зі спортом, зокрема понад сотню — міжнародних. Їхній вплив поширюється на футбол, гольф, крикет, реслінг, автоспорт та кіберспорт.
- Тенісні турніри повернулися до Китаю менш ніж через півтора року після скандалу з Пен Шуай, незважаючи на відсутність прогресу в розслідуванні її звинувачень у домаганнях.
- Розгляд допінг-справи російської фігуристки Каміли Валієвої затягнувся ще на рік. РУСАДА виправдало спортсменку, і кейс передали до Спортивного арбітражного суду. Слухання відбулися у вересні та листопаді, та остаточне рішення оголосять лише у 2024 році. Якщо результати Валієвої дискваліфікують, "золото" Олімпійських ігор-2022 у командному турнірі може отримати збірна США (замість ОКРОлімпійський комітет Росії посів перше місце, але в командних змаганнях брала участь Валієва.). Фігуристи вже майже два роки очікують на церемонію нагородження.

- Великі спортивні події знову стали майданчиком для кліматичних протестів, під час яких активісти переривали змагання, аби прикувати себе до чогось або розфарбувати щось у помаранчевих кольорах. Таким чином протестувальники виступають проти використання вугілля та горючих корисних копалин. Подібні акції відбулися на чемпіонату світу зі снукеру, Вімблдоні та Берлінському марафоні.