Ексклюзивний коментар українського фігуриста для Суспільне Спорт.
У фінському Еспоо минув п'ятий етап Гран-прі з фігурного катання. Він завершився для України з повторенням найкращого результату за 13 років: Іван Шмуратко за підсумками короткої та довільної програм посів восьме місце.
Для Шмуратка, лідера збірної України з фігурного катання, виступ на Гран-прі в Еспоо став лише другим у кар'єрі. Уперше він змагався на рівні Гран-прі у 2022 році у французькому Анже — тоді також посів восьме місце.
Повернення на лід Шмуратка відбулося ще наприкінці вересня у Братиславі, де він виступив на Меморіалі Непела в Словаччині (восьме місце). А перед цим 21-річний фігурист був без практики на міжнародних турнірах з січня: знявся з чемпіонату Європи та Універсіади через травму ноги, а згодом не зміг виступити й на чемпіонаті світу.
Після виступу в Еспоо український фігурист дав ексклюзивний коментар для Суспільне Спорт, у якому розповів про емоції від виступу у Фінляндії, а також підготовку до подальших змагань. За словами Шмуратка, основним турніром для нього у сезоні є чемпіонат Європи, що відбудеться у січні 2024-го у литовському Каунасі.
- Про рішення виступити на Гран-прі
"Звичайно, добре було, що я готувався до Варшави [челенджера, на якому мав виступати до запрошення на етап Гран-прі]. Годину я думав, радився зі своїми близькими, і врешті вирішив, що це буде хорошим досвідом, і Україна буде представлена на Гран-прі.
Це просто налаштування трошечки на інші змагання, тобто на іншу арену, на іншу країну. Але фактично я виходжу на лід 60х30 метрів і катаюся на замороженій воді. Внутрішні налаштування інші, але зовнішні — такі самі".
- Про враження від змагань
"У нас у країні війна, тому це зовсім інший світ. А Гран-прі — це не будь-які змагання, це серія найкращих турнірів з нашого виду спорту. Навіть з чемпіонатами світу та Європи не порівняти. Туди запрошують найкращих. Тому від першого автобуса з готелю на ковзанку я просто хотів бути в моменті й насолоджуватися цим досвідом".
"У короткій програмі я впав з елементу, який можу виконувати вночі з заплющеними очима. У довільній також була серія помилок. Але цей турнір навчив мене першочергово сприймати те, що було добре, а потім вже [думати про] недобре. Тому загалом я радий за весь турнір".
"Звичайно, технічні помилки були, і це я зараз катаю програми з полегшеним набором елементів. Я займаюся на сесіях масового катання, що буду змінювати, тому що мені треба тренуватися так, щоб змагатися, а не просто їздити на змагання”.
- Про тренування на загальних ковзанках
“Багато тренувальних годин за цю осінь я провів на масових катаннях, і це мій вибір, тому що так я наразі бачив найкращу для себе підготовку в Києві. Зараз мені треба в досить швидкому режимі визначатися, як я готуватимуся надалі до чемпіонатів Європи та світу".
"Всюди заповнено. Багато людей катаються в Києві з інших міст: з Харкова, Дніпра. Зараз така ситуація, що немає льоду для збірної. Я катаюся на тренувальних ковзанках з дітьми, з фігуристами різних вікових категорій, і для всіх це стає травматично та не дуже безпечно. Тому я шукаю для себе варіант, як поліпшити тренувальні можливості".
"[Повернення в Україну] — це повністю моє рішення. Я — українець, і мій дім тут. Тут я почуваю себе добре. І я хочу поліпшити стан фігурного катання в Україні. Я знайду ці умови”.
- Про коротку програму, яку створив разом із Михайлом Лейбою
“Ми з ним нещодавно говорили про те, що навіть не назвали б це програмою, тому що програма — як виконання якогось плану, а в нас це саме перформанс.
Тут навіть не підібрати слів. [Мирослав] Скорик – це легенда України. Це геніальна композиція — "Мелодія". Рухами я передаю історію про батька й дитину. Дитина народжується, виростає, вчиться ходити, вони [з батьком] грають. І потім через ракету дитина вмирає, і батько продовжує жити з цим далі. Цю програму ми зробили без натяків: ми хотіли показати все так, як це відбувається в нас, в Україні, зараз”.
- Про задум довільної програми
“Усе досить просто. “Скрипка грає” — так називається композиція. Тут нічого додати. Там є слова, які можуть зрозуміти всі українці. Я відчуваю, що навіть тим, хто не розуміє української мови, це відгукується.
Та музика, яку я обираю, — це те, що я проживаю. Це меседж України на світову аудиторію. Василь Зінкевич співає: “Скрипка грає, серце крає, наше літо догорає”. По ходу пісні різні події відбуваються, а скрипка продовжує грати.
Для мене це історія про все, що відбувається навколо. Це наше життя. У нас війна, і це жахливо й сюрреалістично для 21-го століття. Але кожен з нас виконує свою роботу, і нам треба допомагати тим, хто за нас воює на фронті. Не втрачати надію та жити. Вони воюють за життя”.
- Про плани на наступні турніри
“Зараз я чекаю на оприлюднення списків на чемпіонат Європи. [Відбір] у нас відбувався за челенджерами. Оскільки я набрав найбільшу кількість балів, гадаю, що мій наступний основний турнір — це чемпіонат Європи. Також у мене є кілька варіантів на грудень, але поки що не можу сказати точно".
"Чемпіонат України? Наразі в нас є інформація, що його не буде в грудні. Чи буде він, як минулого сезону, у квітні, поки що мені не відомо”.
Хто такий Іван Шмуратко
- 21-річний український фігурист, який представляє Київ та спеціалізується на одиночному катанні.
- Учасник і фіналіст Олімпійських ігор-2022 (24-те місце), учасник чемпіонатів світу (найкращий результат – 21-ше місце 2021 року).
- На чемпіонаті Європи-2022 показав найкращий за 20 років результат України в чоловічому одиночному катанні – 12-те місце.
- Чотириразовий чемпіон України (2018-2021).