Ексклюзивний коментар Олександра Тонкошкура для Суспільне Спорт за підсумками півфіналу світової першості в Будапешті.
На чемпіонаті світу з карате завершилися сутички в особистих категоріях. За їхніми підсумками Україна боротиметься за три "бронзи": Андрій Заплітний (до 75 кг) та Валерій Чоботар (до 84 кг) у чоловічому куміте, Анжеліка Терлюга (до 55 кг) — в жіночому.
Терлюга на чемпіонаті світу мала нагоду поборотися не за "бронзу", а за "золото": українка дійшла до півфіналу, де спершу здолала олімпійську Івет Горанову (14:11). Анжеліка вже святкувала вихід до фіналу й гарантувала собі щонайменше "срібло" перед медальним боєм у суботу, 28 жовтня.
Натомість судді повернули Терлюгу та Горанову на татамі й призначили перегравання півфіналу за рахунку 5:4 на користь болгарки. Причиною стала помилка з таблом на арені, через яку сутичку затримали більш ніж на 20 секунд.
З другої спроби Горанова перемогла Терлюгу (6:4) та втретє поспіль вибила Анжеліку з боротьби за світове "золото". Українка та національна федерація карате заявили про "вкрадену" перемогу Терлюги, що публічно звернулася за поясненнями до Всесвітньої федерації карате.
За підсумками півфіналу Суспільне Спорт поспілкувалося зі старшим тренером збірної України з карате Олександром Тонкошкуром, який розповів про подальший план дій для української сторони та припустив, що "бронзовий" фінал може стати останньою сутичкою Анжеліки на рівні чемпіонатів світу.
- Що сталося у півфіналі проти Горанової:
"Бали [за перемоги 16:14] були зараховані в чесній боротьбі, але під час сутички, коли рефері сказав, що треба починати бій (десь у середині він дав бал і потім почав), не запустили час. Десь через 25 секунд рефері зупинив поєдинок, дав попередження, але коли сказав команду почати бій, час не запустили".
"Це адміністративна помилка. Коли закінчився бій, болгари вирішили подати протест, що під час ведення поєдинку не було запущено офіційний час його проведення. Тобто вкрадено 25 секунд, і за цей час болгарська спортсменка могла щось зробити".
- Про протест збірної Болгарії:
"На превеликий жаль, суддівська колегія задовільнила протест і повернула поєдинок не з початку, «по нулям», а на тоді, коли зупинився час. Вважаю, що болгарська сторона, яка програла, вчепилась за єдину можливість допомогти своїй спортсменці, зробила цей протест. Але його задовільнили".
"Для нас це несподіванка, тому що коли відбувається порушення процедури, не помічають вихід за лінію або декілька суддів додають оцінку, а її не відзначають спортсмену... Тобто порушення процедури — це одне, а якісь адміністративні моменти — інше. Але судді вирішили, що це дуже великий час — 25 секунд — і повернули його в бій".
- Про стан Анжеліки Терлюги:
"Треба зрозуміти стан Терлюги: вона вже стрибає від радості через вихід у фінал, її всі вітають, вона дає інтерв'ю — і через 30 хвилин повертають цю спортсменку на татамі. Тобто в неї не тільки психологічний, а й гормональний стрес, тому що вона на радощах, а тут [необхідно] повертатися до концентрації. А болгарка розуміє: в неї є шанс".
"Тобто психологічна рівновага вже інша після цієї ситуації, не така, як під час основного поєдинку. Тому Анжеліка не змогла ввімкнутися, а болгарка з рахунку 5:4 почала бігати по кутах, вздовж лінії, виходити за неї, «бруднити» і ще наприкінці заробила один бал — 6:4, «вижила»".
"Лише такий крик душі зараз. Це можливе завершення кар'єри Анжеліки на чемпіонатах світу. Наступний чемпіонат світу через два роки, і вона мала гарно завершити [ЧС-2023], поставити жирну крапку. Але, на жаль, ця ситуація їй не дала це зробити".
- Яких заходів вживатиме збірна України:
"Наша федерація напише листа на президію Всесвітньої федерації карате: дати нам роз'яснення, чому, за якою статтею правил, так повелася суддівська колегія, чому вони [у відповідь] на цю адміністративну помилку вирішили задовільнити протест. Ось така ситуація".
"Ми розуміємо, що на 99% нічого не можемо зробити, а лише тільки вплинути на майбутні стосунки між суддями та національними федераціями і спортсменами. Задовольняти протести треба за процедурою адміністративної помилки. Але погано ще те, що болгарка вийшла в фінал і за собою потягнула поєдинки за третє місце. І тому вже в перший вечір поєдинки минули, сформована пара, яка буде серед тих, хто програв болгарці. Вона буде в фіналі, а ця пара буде битись за бронзову нагороду. Тому ми розуміємо, що нічого вже до неділі не зробимо".
"У нас є два дні — четвер і п'ятниця — до «бронзових» фіналів у суботу. Тому зараз потрібен такий емоційний струс, відпочити від цього день-два. Добре, що ці два дні є — спробуємо Анжеліку все-таки ввімкнути, бо у неї за всю кар'єру жодної медалі немає з чемпіонату світу. Якщо доля дає такий шанс, вона має його використати. Тому ми максимально підтримуємо, психологічно будемо розмовляти з нею. Тренери, команда підтримують, лікарка, яка ці роки з нами їздить, дуже слухає, ще й психологом стала. Тому, я думаю, що ми знайдемо такий ресурс, щоб додати і емоції, і покращити стан Анжеліки перед «бронзовим» фіналом".
Що далі для Анжеліки Терлюги на ЧС-2023?
- Сутичка українки на "бронзу" відбудеться в суботу, 28 жовтня. Українка виборюватиме свою дебютну медаль на рівні чемпіонатів світу.
- За підсумками втішних сутичок визначилася майбутня суперниця Анжеліки — іранка Фатем Саадаті, бронзова призерка чемпіонату Азії-2023 та 49-й номер світового рейтингу.
Україна на ЧС-2023 з карате: що відомо?
- Збірна наразі не гарантувала собі жодної медалі чемпіонату світу в Будапешті, який завершиться в неділю, 29 жовтня.
- Крім Терлюги, у "бронзових" чоловічих фіналах з куміте змагатимуться ще два українці: Андрій Заплітний (75 кг) та Валерій Чоботар (84 кг).
- Віцечемпіонка світу-2021 Аніта Серьогіна стартувала в категорії до 61 кг. Але вибула за підсумками втішних сутичок та не зачепилася за жодну з нагород.