"Вийшла вже на рівень". Вікторія Ус — про свій найуспішніший сезон та кваліфікацію на Олімпіаду у веслувальному слаломі

"Вийшла вже на рівень". Вікторія Ус — про свій найуспішніший сезон та кваліфікацію на Олімпіаду у веслувальному слаломі

Ексклюзивно
"Вийшла вже на рівень". Вікторія Ус — про свій найуспішніший сезон та кваліфікацію на Олімпіаду у веслувальному слаломі
Dezso Vekassy / ICF

Ексклюзивний коментар чемпіонки Європейських ігор для Суспільне Спорт.

Авторка коментаря: Юлія Пазенко

Збірна України буде представлена на літній Олімпіаді-2024 у змаганнях з веслувального слалому. Першу ліцензію за підсумками чемпіонату світу у вересні виборола Вікторія Ус.

30-річна Ус здобула путівку в турнірі з каное-одиночки, пройшовши на Олімпіаду за добором. Та готуватиметься до своїх третіх Ігор у кар'єрі, після рекордного сьомого місця у цій дисципліні в Токіо.

Серед нагород українки в сезоні-2023 — дебютне "золото" Європейських ігор у каяк-кросі та два "срібла" Кубка світу-2023. Медалі врешті дозволили Вікторії вперше пройти до трійки найкращих веслувальниць сезону в заліку з каное-одиночки.

Ліцензія українки означає, що вона зможе виступити на Олімпіаді в усіх трьох дисциплінах зі слалому: на байдарці, каное та в каяк-кросі. Та претендуватиме на історичну, першу олімпійську медаль України в цьому виді спорту.

Підсумки сезону Вікторія Ус підбила в ефірі Суспільне Спорт, зокрема розповіла про кваліфікацію на Олімпіаду-2024, виступи в Кубку світу й роботу з новим французьким тренером цього року.

 • Про результати в сезоні-2023:
"Якщо враховувати всі медалі, це найуспішніший [мій] сезон. Хоча насправді я навіть розраховувала на трішки більше. Напевно, треба трохи врівноважити свої запити. Але сезон дійсно був вдалим: були хороші моменти, були й помилки. Потрібно все врахувати та готуватися до наступних стартів".

"Що сприяло таким результатам? Вийшла вже на такий рівень. Всі дівчата дуже сильні, боремося одна з одною на змаганнях. На березі всі друзі, але на змаганнях дуже запекла боротьба, всі — досить високого рівня і готові боротися. Просто підійшов такий час".

Вікторія Ус
Вікторія Ус. Фото: Getty Images
 • Про зміну змагальних човнів посеред сезону:

"Це досить ризиковане рішення. Не скажу, що воно пройшло гладко, були моменти. Але зрештою я вирішила на них ганяти. Дуже задоволена цим рішенням, вважаю його правильним. Завдяки цьому, в принципі, взяла ліцензію і добре, інакше почуваюся на воді".

"Останні човни — так, придбала за власний кошт. Вони досить коштовні, за якоюсь особливою статтею їх треба розмитнювати. Тому їх складно купувати — простіше самій придбати, швидше. Процеси дуже довго йдуть, коли купує держава".

 • Що особливого в нових човнах:

"Здається, що всі човни однакові, але вони різні, моделі різні. У цьому сезоні, після Європейських ігор, деякі човни повністю кардинально змінили модель. Не була впевнена, що на них зможу показати результат, але є такі моделі, що підходять більше, в яких почуваєшся більш стандартно. А є такі, що їздять краще, але потрібно дуже добре володіти технікою, розуміти «воду», щоб показувати хороші результати. І тоді будеш у топ-3, а не в топ-20".

"Я ризикнула і вирішила зробити зміни. Але це зміни не стільки на цей сезон, а на наступний. До них треба звикнути, понервувати кілька тижнів, а потім я бачу, що так, мені добре в цьому човні. Але має пройти місяць точно".

 • Чи вистачає державного фінансування:

"Вистачає, бо міністерство мене повністю забезпечує, покриває всі збори та змагання. У мене немає питань до цього".

 • Про кваліфікацію на Олімпіаду:
"Офіційно відібралася [на Олімпіаду] в усіх видах. Головне, щоб мені вистачило сил на всі три види — це досить важко. Але у нас досить розтягнута програма, 10 днів на Олімпійських іграх, і будуть дні відпочинку для таких, як я, що беруть участь в усіх видах. Думаю, що я потягну".

"Чи буду змінювати човни перед Олімпіадою? Вже знайшла свої моделі човнів, треба їх лише оновити. Але моделі вже знайшла".

Вікторія Ус
Вікторія Ус на Олімпіаді-2020. Фото: AP Photos
 • Про особистий улюблений вид слалому:

"Досі не знаю, це якась загадка. Мені все подобається. В один день це може бути каное, в інший — байдарка. Каяк-крос — найскладніша дисципліна: човни важать 18 кг, досить важко їх штовхати, треба перевертатися. Дівчата у нас на воді агресивні, ніхто у піддавки не грається, потрібно боротися".

 • Про повернення росіян та білорусів у "нейтральному" статусі:
"У нашому виді спорту є комітет атлетів. Було опитування, всі спортсмени проголосували — 98% сказали, що не хочуть їх бачити. Було подання надіслано до Міжнародної федерації каное, вони це дивилися. У нас спортсмени налаштовані рішуче".
 • Про роботу з новим тренером:

"З французьким тренером Жан-Івом Шатаном ми працюємо із січня, він [на всіх змаганнях] зі мною був. Зараз тренує збірну Польщі, а зі мною займається індивідуально".

Хто така Вікторія Ус?

 • 30-річна українська веслувальниця з Києва.
 • Учасниця Олімпійських ігор 2016-го та 2020-го років зі слалому на байдарках (2016, 2020) та каное (2020).
 • Двічі увійшла до топ-8 веслувальниць Олімпіади-2020: восьме місце в байдарці-одиночці, сьоме — в каное-одиночнці.
 • Семиразова призерка етапів Кубка світу зі слалому на байдарках, каное та каяк-кросу.
 • Чемпіонка Європейських ігор-2023 з каяк-кросу.
 • Віцечемпіонка світу серед молоді (2013) в байдарці-одиночці. Бронзова призерка Євро серед молоді (2015) в каное-одиночці.
 • У вересні 2023 року, за підсумками Європейських ігор, була нагороджена Президентом України Володимиром Зеленським орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
На початок