Перейти до основного змісту
Футбол: чемпіонат Європи U21 2025
Футбол: чемпіонат Європи U21 2025
"Задоволений процесом". Україна U21 змінила тренера і продовжує перемагати новою командою: що змінилося у грі молодіжки

"Задоволений процесом". Україна U21 змінила тренера і продовжує перемагати новою командою: що змінилося у грі молодіжки

"Задоволений процесом". Україна U21 змінила тренера і продовжує перемагати новою командою: що змінилося у грі молодіжки
. Унаї Мельгоса. Фото: Суспільне Спорт

У трьох поєдинках українці здобули максимальний результат.

Молодіжна збірна України – лідер своєї групи відбору на Євро-2025 після стартової третини кваліфікації. Три матчі, три перемоги і перше місце – це результат команди під керівництвом нового тренерського штабу на чолі з Унаї Мельгосою.

Після історичного результату на Євро-2023 – вихід у півфінал та кваліфікація на Олімпіаду, – українська молодіжка оновилася не лише за гравцями, але й на тренерській позиції. За рекомендацією Сергія Реброва команду очолив Унаї Мельгоса.

І поки усі три офіційні матчі його молодіжна збірна виграла. Квінтесенцією початку його робити стала перемога над Англією – чинним чемпіоном Європи серед молодіжних збірних – 3:2.

Суспільне Спорт розповідає, як саме змінилася Україна U21 після "зміни поколінь" та що саме вніс у гру новий тренер.

Як змінився склад України U21 у порівнянні з заявкою на молодіжне Євро?

"Коли вперше виходиш на поле з новим партнером, це завжди нерозуміння. Але коли зіграв одну-другу гру, нам буде набагато легше, будемо значно зіграніші", – Віталій Роман, захисник України U21 – дебютант команди та автор першого голу у відбірковому циклі на Євро-2025.
  • Три футболісти виходили у стартовому складі на півфінальний матч Євро-2023 проти Іспанії U21 (липень) і на гру проти Англії U21 (жовтень): лівий захисник Костянтин Вівчаренко, центрбек Арсеній Батагов та опорний півзахисник Володимир Бражко.
Бражко
Володимир Бражко зіграв в усіх трьох матчах відбору на молодіжне Євро-2025. Фото: Getty Images
  • Значна частина складу оновленої України U21 – футболісти з заявки на Євро-2023, які тоді ще не були ключовими. Голкіпер Руслан Нещерет замінив Анатолія Трубіна, центрбек Володимир Салюк – Максима Таловєрова, Олег Очеретько в центрі півзахисту – Артема Бондаренка, а Максим Брагару та Богдан В'юнник – Олексія Кащука та Данила Сікана відповідно.
  • Абсолютно оновленою у складі України U21 стала позиція правого захисника (в усіх трьох матчах вийшов Віталій Роман – автор переможного голу у грі з Північною Ірландією). А в півзахисті місця Георгія Судакова та Михайла Мудрика посіли Єгор Ярмолюк з "Брентфорда" та Назарій Волошин з "Динамо".
  • Свій внесок у стартові перемоги України U21 внесли ж і два "джокери". Нападник Ілля Квасниця ("Рух") забив два голи після виходів на заміну у ворота Люксембургу та Англії, ще один гол – в активі форварда Ігоря Краснопіра (виступає за "Оболонь").
Ілля Квасниця
Ілля Квасниця - найкращий бомбардир України U21 у відборі на молодіжне Євро (2 голи). Фото: УАФ

Що змінив тренер у грі України U21?

"Україна поставила перед собою різні цілі. Одна мета — кваліфікуватися на Євро-2025. Інша мета, розвиток гравців, дуже й дуже важлива", – перші слова Унаї Мельгоси на чолі головного тренера України U21

Попри зміну головного тренера, модель гри молодіжної збірної України не зазнала відчутних змін. В її основі все ще спостерігається акцент на контролі м'яча та спробах виходу з оборони в атаку через короткий та середній пас.

Натомість самі футболісти більше звертали уваги на відмінності у характері Мельгоси та Ротаня. "Мельгоса – це європейський тренер: вони мають свій характер, – пояснює форвард України U21 Богдан В'юнник. – Вони, можливо, більш емоційні, але Руслан Петрович [Ротань] також був емоційним, особливо на Євро. Ми поважаємо його як тренера, робимо все, що він хоче, і кожною грою хочемо робити результат".

Збірна України U21 з футболу
Збірна України U21 з футболу. Фото: УАФ

Сам ж Мельгоса у своїх інтерв'ю виокремив дві конкретні тези своєї роботи в молодіжній збірній: результатом має стати підготовка гравців для основної команди, і саме їхній прогрес є пріорітетним напрямком роботи.

"Ми не будемо грати на 1:0, щоб зберегти сили перед Англією. Ми не можемо так, не отримуємо таких вказівок від тренера національної збірної Сергія Реброва. Звісно, ми знаємо потенціал інших команд, але наша ціль – захопити ініціативу у грі, чи то з Люксембургом, чи з Англією - неважливо. Упродовж матчу ситуація може змінитися, але на початку ми граємо у своєму стилі, бо прагнемо розвиватися з гравцями", – говорив Мельгоса перед поєдинками проти Люксембургу та Англії.

Щодо окремих аспектів у грі України U21 під керівництвом Унаї Мельгоси, можна виокремити кілька елементів, про які говорить й сам тренер:

  • агресія в атаці

"Звісно, нам є що покращувати. Можливо, бути трохи агресивнішими у завершальній стадії атак, хлопці знають про це. Але в загальному, що стосується гри як такої – команда намагається грати повноцінно", – Унаї Мельгоса, очікування перед жовтневими поєдинками відбору на Євро-2025.

Унаї Мельгоса
Перший матч під керівництвом Мельгоси - товариський проти Німеччини U21 - українці програли з рахунком 0:2. Фото: Getty Images
  • активний пресинг

"Провели заміни, бо потребували їх. Деякі гравці виконали неймовірну роботу у пресингу у першій половині зустрічі, і це те, про що ми думали. Не чекали, а намагалися йти вперед. А коли йдеш уперед, то є чимало простору, який потрібно перекрити. Вони [гравці] втомилися від цього, і ми не можемо усі 90 хвилин так грати", – Мельгоса, інтерв'ю після перемоги над Люксембургом.

  • робота над стандартами
"Ми тренували ці стандарти перед грою. Крутили ворота та просто подавали. Я побачив, що хлопці близько стоять біля воротаря, і вирішив пробити. Так вийшло, що гарно влучив", – півзахисник Олег Очеретько після голу зі штрафного удару у ворота Англії U21.
  • дотримання балансу і структури гри

"Гравці мають бути на тих позиціях, на тих ролях, на яких мають бути на полі. Найголовніше для нас – бути найкращою версією. Як колектив ми маємо тримати баланс та структуру. Гравці приймають усі настанови, які ми даємо. Але вони не роботи, думають про наші настанови й приймають рішення на полі", – Унаї Мельгоса, інтерв'ю перед матчем проти Англії.

Яким є проміжний результат України U21 під керівництвом Мельгоси?

Перед заключними матчами року, Україна U21 – лідер відбіркової групи з максимальним результатом після трьох турів (9 очок). А також з перемогою над головним конкурентом за перше місце, Англією U21 – чинним чемпіоном Європи.

Проте іншим проміжним результатом роботи Мельгоси на посаді головного тренера України U21 може стати поступовий перехід футболістів з молодіжної команди до національної. Наразі цього не відбулося, однак іспанський тренер наголосив – може трапитися у будь-який момент.

"У нас були різні розмови із Ребровим. Цей проєкт стартує від національної команди, від його особистості. Ми намагаємося дотримуватися інструкцій, які він дає нам, та його порад. Контактуємо, бо деякі гравці молодіжної команди можуть миттєво перейти до національної. Тому треба бути готовим виконувати ті вимоги, які є в головного тренера".

Унаї Мельгоса
Унаї Мельгоса. Фото: Getty Images

Що кажуть гравці України U21 про роботу з Унаї Мельгосою?

"Думаю, що Унай знає, коли треба "напихати", коли треба підказати – просто до кожного потрібен різний підхід. Можливо, хтось сприймає погано цю критику і потім розслабляється на полі та не може зібратися. Я думаю, що тренер більше знає за мене", – Володимир Бражко, півзахисник України U21.

"Це два різні тренери [Мельгоса і Ротань]: вони відрізняються тактичними вимогами та в побуті трохи. Але це футбол, тут багато чого є спільного в бажанні та перемозі. Тактичні вимоги приблизно однакові. І можу сказати, що з обома тренерами мені дуже комфортно працювати", – Богдан В'юнник, форвард України U21.

Наступні поєдинки Україна U21 зіграє проти Люксембургу та Азербайджану (17 та 21 листопада). Вони стануть заключними у 2023 році.

Хто такий Унаї Мельгоса?

  • 47-річний іспанський тренер, що очолив молодіжну збірну України з футболу.
  • Мельгоса розпочав тренерську кар'єру в Іспанії, де працював з молодіжними та юнацькими командами "Атлетіка" та "Малаги".
  • У 2015 році Мельгоса став тренером "Динамо" U19 та почав співпрацю з Ребровим, який на той момент очолював дорослу команду киян.
  • Після того, як Ребров залишив "Динамо", Мельгоса продовжив співпрацю з українським тренером у двох його наступних клубах - угорському "Ференцвароші" та еміратському "Аль-Айні" у статусі помічника.
Топ дня
Вибір редакції
На початок